Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dřevostavba inspirovaná přírodou

Dřevostavba inspirovaná přírodou

Ve městě Nokia v západním Finsku vyrostla samostatně navržená a postavená dřevostavba. Jednopodlažní dům v černém kabátě obklopený lesy příjemně zapadá do zdejší krajiny. Je praktický, estetický a zároveň ekologicky šetrný.

V dřevostavbě našli svůj nový domov Jenni, Toro a jejich dva psi. Vhodný pozemek v řídce osídlené oblasti přitom nebylo vůbec snadné najít. Když jej konečně objevili, rychle se pustili do práce. Už při koupi pozemku byly obrysy nového domu jasné. Jenni a Toro s pomocí plánování a detailního přístupu předešli stresovým situacím, které často doprovázejí budování nového domova. Ten si navíc sami navrhli i postavili.

Návrh nového bydlení svépomocí

Partneři se od začátku shodli na tom, že jejich dům bude jednopodlažní dřevostavba, která bude moderní a oděná do černého kabátu. Pro dřevostavbu hrálo několik faktorů, mezi něž patří zejména zdravé vnitřní ovzduší, ekologie a také příjemný vzhled. Na střechu tak byla použita zámková střešní krytina z plechů. Větší část střechy přitom byla ošetřena ekologickým řepkovým olejem namísto tradičních fosilních složek. Co se týče rozdělení práce partnerů, Tero byl zapojen všude, kde to bylo třeba.

Dřevostavba inspirovaná přírodou
Foto: Jenni Hynnä

Jeho specializací je však zejména technologická a konstrukční stránka bydlení. Jennina silná stránka se ukázala v rozvržení a designu interiéru včetně výběru materiálů. K nakreslení půdorysu použila program určený pro navrhování bydlení. Ten jí poskytl trojrozměrnou vizualizaci jednotlivých místností, do kterých mohla umístit nábytek ve správném měřítku. Při navrhování bydlení do značné míry předurčila styl nábytku, většinu povrchových materiálů a design interiéru. Když se ohlédne zpátky, přiznává, že tato detailní práce ji do budoucna ušetřila hodně stresu. S Jenniným návrhem se pak seznámil stavební inženýr, který nakreslil konečný plán, na kterém byly upřesněny rozměry jednotlivých místností.

Vizuálně čisté bydlení

Jenni a Toro si od specializované firmy objednali rám odolný vůči nepřízni počasí. Stavbu domu už dokončili svépomocí. Srdcem domu o velikosti 185 m2 se stala otevřená společenská zóna sestávající z kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Kolem tohoto prostoru byly seskupeny další místnosti. Kromě tří ložnic se v domě nachází luxusní koupelny, pracovna a technická místnost. Příjemně otevřený prostor začíná už v chodbě, z které je díky velkému oknu o velikosti stěny výhled směrem k jezeru. Na chodbě se udržuje pořádek především díky tomu, že venkovní vybavení bylo přesunuto do haly vedle chodby. V té se nachází i psí sprcha.

Přečtěte si také

Dům nedaleko polárního kruhu

Místo, kde se zastavil čas. Větrem ošlehané skalnaté kopce, šum vln opodál a divoká krajina všude kolem. Takové je místo, kde vyrostl dřevěný dům, který navrhlo švédské architektonické studio Kolman…

Osobitý, praktický a romantický interiér

Jenni už dlouho snila o ložnici, ve které by měla i svou šatnu. Ve zbrusu nové dřevostavbě si svůj sen konečně splnila. Do šatny se teď dostane z obou stran široké manželské postele. Šatní skříň přitom v tomto prostoru nepůsobí vůbec rušivě. Její ostřejší kontury příjemně rozostřuje romantický nádech interiéru ložnice. Obdobné barevné i materiálové schéma klidové zóny představuje společenská část domu. Velký prostor se šikmým stropem uprostřed je příjemně otevřený. Strukturální prvky rozdělují jednotlivé funkční části. Strop v kuchyni je přitom výrazně nižší než ve zbytku prostoru. Jídelnu a obývací pokoj odděluje působivý oboustranný krb. Barevné schéma propůjčené z přírody je v souladu s výhledy z velkých oken. Zahrnuje prvky zralé kukuřice, přírodní odstíny dřeva, šedé odstíny kamenů a dokonce i zeleň jehličí. Osobitost interiéru umocňují černé posuvné dveře, rámy oken a plakáty na stěnách.

Dřevostavba inspirovaná přírodou
Foto: Jenni Hynnä

Kombinace materiálů a stylů

V interiéru dřevostavby se vkusně mísí několik stylů. Vévodí jim moderní, klasický a retro styl. Podle Jenni jsou totiž nejzajímavějšími interiéry právě ty, které jsou vytvořeny kombinací zdánlivě nesourodých stylů. Sama se zde snažila skloubit svou oblibu v texturách a čistých liniích. Miluje něžné detaily, dekorativní polštáře, vzorované koberce, originální lampy a květiny. To všechno se odrazilo i v jejím novém domově. Podobně jako zmíněné prvky zde zajímavě propojila také různé materiály, jako je ratan, dřevo a betonové povrchy. Poněkud drsnější dotek a nádech stylu retro byl do interiéru přidán v podobě rohoží a vzorovaných polštářů. Vyrovnává je nábytek s hladkým povrchem, betonové prvky a velké podlahové dlaždice na chodbě. Všude v domácnosti byly položeny bílé vinylové parkety, které dobře odolávají psím tlapkám.

Ve Finsku tak vzniklo přirozeně krásné a vizuálně čisté bydlení, které za svůj neotřelý vzhled vděčí precizní práci svých majitelů. Je otevřené, vzdušné a svěží. Velkou roli v něm hraje úcta k přírodě a tradici, ale i odvaha vyjít vstříc moderním postupům.

Foto: Jenni Hynnä
Zdroj: www.jhdesign.fi

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock