Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Černý dům na kopci

Černý dům na kopci

Postavit dům, zasadit strom.. Tady to bylo naopak. Vznik černého domu nebyl původním plánem majitele. Na pozemku, který vlastní, roste krásný a majestátní ořech. U něj se scházela rodina i přátelé, chodili sem odpočívat a postupem času si místo tak oblíbili, že je napadlo postavit zde dům. A čím je stavba ještě zvláštní? Černým dehtovým nátěrem, který se dnes už jen tak nevidí.

Dům je obklopen zelení a stojí v místě zvaném Ogulin, v Chorvatsku. Na projektu se začalo pracovat už v roce 2014 a kompletně byl dokončen v průběhu roku 2016.

Dům na svažitém pozemku

Stavba stojí na nerovném svažitém pozemku. Projekt tak bylo potřeba navrhnout na míru a částečně jej zasadit do srázu. Díky tomu, že se v blízkém okolí nenachází žádné stavby, bylo možné projekt navrhnout bez jakýchkoliv omezení. Architekti vycházeli z přání majitelů o použití sedlové střechy a využití masivního dřeva na obložení fasády.

Celková rozloha domu je 100 m2. Stavba je uvnitř otevřená a místo klasického patra je zde galerie určená pro spaní. V přízemí se nachází prostorný obývací pokoj s posezením, na vyvýšeném pódiu. Pro příjemný odpočinek s výhledem do okolí slouží i lavice u okna. Výhřev domu zajišťuje krb na dřevo, díky kterému je obývací prostor ještě o něco příjemnější. 

Černý dům na kopci
Foto: Jure Živković

Letní kuchyně na terase

Záměrem architektů bylo propojit vnitřní prostor s vnějším, a to napojením kuchyně na terasu s letní kuchyní. Dům je hlavně určen pro setkávání rodiny a přátel, aby zde odpočívali, užívali si nádherných výhledů do krajiny a bavili se u večerního grilování. Proto je v interiéru dostatek volného prostoru,  který si mohou upravit dle svých aktuálních požadavků.

Budova má betonový základ a je postavena z porobetonových bloků, jejichž použití výrazně urychlilo stavbu na místě. Vnější stěny o tloušťce 30 cm nebyly výrazně zateplovány. Tepelná izolace, pokud jde o přehřívání domu v letním období a tepelných ztrát v zimě, byla vyřešena přidanou fasádou ze sibiřského modřínu.

Černý dehet jako ekologický nátěr

Vnější dřevěné obložení domu je ošetřeno dvěma vrstvami černého dehtu. Tomuto nátěru se jinak říká také ,,dřevní tér“ a patří mezi tradiční způsoby ochrany dřeva používané na stavby z masivního dřeva. Díky němu dřevo odolává povětrnostním vlivům, UV záření, škůdcům i plísním.

Přestože název nezní zrovna příjemně, jedná se o ekologickou ochranu dřeva. Neuvolňuje totiž nebezpečné látky a nezatěžuje tak životní prostředí jako jiné syntetické nátěry. A co to vlastně dřevní dehet je? Nejedná se o nic jiného než o přírodní borovicovou smůlu.

Foto: Jure Živković
Zdroj: Autor: Tomislav Soldo, d.i.a.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock