Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Atriový dům s kamennou fasádou

Atriový dům s kamennou fasádou

Z ulice působí jako patrová kostka, jejíž přízemí má fasádu z kamene a patro je obložené dřevem. Ve skutečnosti však dům skrývá mnohem praktičtější půdorys ve tvaru písmene L a funkční atrium. Jeho delší "noha" má jen přízemí a táhne se do soukromí zahrady. Co architekti z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS takovou podobou rodinného domu dosáhli?

Rovinatý pozemek, různorodá okolní zástavba, absence soukromí... Půdorys ve tvaru písmene "L" reaguje na okolní kontext. Nároží uzavírá blok letní kuchyně. Vzniká atrium, které je ze všech stran cloněné pevným nebo posuvným stíněním. Vnitřní atrium se tak v letních měsících stává středem obytného prostoru. 

Uspořádání domu reaguje na své okolí. Základní hmota má podobu jednoduchého kvádru, který na sebe na ulici nijak neupozorňuje. Směrem do zahrady je do dispozice vyříznuté velké atrium s rozdílným stupněm intimity a různými možnostmi využití. Jednopodlažní obytný blok přízemí je rozšířen o materiálově odlišené patro s noční částí. Systém teras vytváří různorodé prostory s odlišným stupněm intimity a propojuje všechny obytné místnosti s exteriérem.

Atrium je ideálním prostorem pro trávení času, nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně
Atrium je ideálním prostorem pro trávení času, nabízí příjemný odpočivný prostor včetně letní kuchyně
Foto: Radek Brunecký

Kamenný kvádr

Stavba vychází ze základního "L" půdorysu, který je s ohledem na otevřenost okolí navržen jako atriový. Atrium je ze všech stran cloněné pevnými nebo posuvnými bariérami a stává se tak středobodem obytného prostoru.

Přečtěte si také

Mírný svah jako výhoda

Stále více osob chce bydlet v soukromí a klidu. Dříve se takoví lidé stěhovali do vesnic, nyní jsou však oblíbené okrajové části měst, kde je dostatek přírody, klidu, ale zároveň zde lidem nechybí…

Hmotově je dům pojat jako jednopatrový kamenný kvádr s výrazně menší a materiálově odlišnou nástavbou horního patra. Systém teras vytváří různorodé prostory s odlišným stupněm intimity a propojují všechny obytné místnosti s exteriérem.

Moderní interiér s otevřeným prostorem. Podlaha z masivního dřeva prostor opticky zatepluje
Moderní interiér s otevřeným prostorem. Podlaha z masivního dřeva prostor opticky zatepluje
Foto: Radek Brunecký

Dispozice domu

Dům má dvě nadzemní podlaží. Přízemí má obytný charakter, směrem do zahrady se masivním prosklením otevírá. Patro je klidnou zónou objektu s pokoji dětí a ložnicí, jeho půdorysná plocha je výrazně menší.

Konstrukční systém kombinuje stěny zděné z keramických tvarovek tloušťky 400mm s ocelovými sloupy. Stropní desky jsou monolitické železobetonové. Jak pohledovou vrstvu provětrávané fasády použili architekti kamenný obklad a vertikální dřevěné laťování. Světlá výška místnosti je 2,8m. Střechy jsou ploché, jednoplášťové, nad hlavní částí ozeleněné

Foto: Radek Brunecký
Zdroj: www.okplan.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Krásná Černá "Black&Oak" kuchyně

Nadčasová petrolejová kuchyně "Turquoise" v Anglickém stylu

Pracovna, Jarov

Moderní dům

Anglická koupelna

Byt s vnitřním oknem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Zpustošenou stodolu proměnili v kouzelné místo

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Půvabná roubenka s plastovým šindelem

Nový dům ve venkovském stylu s nádechem středomoří

Dům na kopci s úžasným výhledem

Velkoryse prosklený dům u Tiché Orlice

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock