Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Zahradní dům

Zahradní dům

Úzká a svažitá parcela predurčila formu tohoto domu. Práce s terénem a ambice splynout s okolním prostředím jsou charakteristickými rysy prezentovaného díla.

Jižní orientace. Materiály a členěná forma kontextuální reagují na okolní prostředí. Částečné zapuštění do terénu snižuje tepelné ztráty. Velké okenní otvory orientovány směrem na jih maximalizují tepelné zisky. Kolektory, rekuperace, zdroj tepla na pevné palivo ... optimalizují efektivnost využití energie z obnovitelných zdrojů. Vnější povrchy jsou z lokálních materiálů - Devínsky kámen, obklad z lisovaného měkkého dřeva a prvky z neupraveného kovu. Parcela je situována na spojnici mezi historickým Devín a Devínskou Novou Vsí. Jižně orientovaný svah se svažuje k řece Morava. Dům obklopuje přírodní prostředí zahrad a bohatý porost svahu.

Zadání bylo jasné

Požadavkem investora bylo využití svažitého terénu na otevření výhledů do krajiny. Architektura měla respektovat a doplňovat charakteristické přírodní prostředí a definovat správný poměr mezi soukromím a otevřeností. Objekt ponořen do terénu neměl prvoplánově poutat pozornost. Důraz měl směřovat na precizní detaily. Dalším přáním byla energetická účinnost a udržitelná provoz objektu s využitím pasivních a aktivních technologií.

Zahradní dům

Obytný prostor je složen z kubických bloků. Jednotlivé "bloky" jsou výškově a prostorově uspořádány tak, aby respektovaly rostlo terén. Vzniká tak množství využitelných teras, které jsou vzájemně propojeny prostřednictvím terénních úprav. Citlivá kombinace pevných a zelených teras byla řešena s důrazem na způsob užívání a životní styl zadavatele. 

Energetická náročnost

K příznivé energetické bilanci objektu přispívá zapuštění stavby do terénu, retenční a akmulačný potenciál zelených střech podporuje přirozený vodní režim. Prosklené plochy mají exteriérové ​​stínění. Z aktivních prvků byly použity solární kolektory a větrání s rekuperací.

Zahradní dům
Zahradní dům
Zahradní dům
Zahradní dům
Zahradní dům
Zahradní dům
Zahradní dům
Zdroj: Ing. arch. Tomáš Jurdák

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock