Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vila nad vodopádem - Lysolaje

Vila nad vodopádem - Lysolaje

Každý milovník architektury se už jistě setkal se jménem amerického architekta Frankem Lloyd Wrightem. Právě z jeho rukou pochází slavná Vila nad vodopádem, která se stala inspirací i pro tuto vilu, jež stojí na okraji Prahy. Ačkoliv se vila nachází v horším terénu, jistě si vás získá.

Vila na nehostinném místě

Zezačátku majitelé tohoto protáhlého úzkého pozemku, navíc z východní strany vymezeného velkým terénním zlomem, s původně opuštěným domkem, považovali za místo bez budoucnosti. Avšak architekt Martin Sluka ukázal pravý opak. A to ten, že i na nehostinném místě může vzniknout něco krásného. Terénní převýšení na pozemku tvoří až 9 metrů vysoká, skoro svislá stěna. Zprvu moc dobrý dojem nebudí, avšak díky směsi z jílu a pískovce je velmi pevná i za silných dešťů.

Pokoje směřují k atriu s vodopádem

Dům je tvořen dvěma na sebe kolmými kvádry. Ty jsou osázené na masivním kamenném soklu, proto má při pohledu shora dům tvar asymetrického kříže. Masivní působení domu odlehčují velké přesahy, skleněné plochy a také terasy zapuštěné do monolitického železobetonového tělesa. Mezi domem a skalní stěnou se nachází atrium, k němuž směřují všechny obytné místnosti. Díky blízkosti vodního zdroje zde bylo vytvořeno i jezírko s kamenným vodopádem, kde cirkuluje voda. Díky tomu, že je celý dům jako oáza klidu, láká nejen rodinu, ale i návštěvy.

Vila nad vodopádem - Lysolaje

Zóny jsou odděleny jednotlivými patry

V přízemí najdeme vstupní patio, garáž a ateliér, do něhož se vstupuje ze dvora. Schodiště vede přes první patro s ložnicemi rovnoběžnými s venkovní ulicí do druhého patra, ve kterém jsou obývací prostory pro společné trávení volného času. Hlavní osou ložnicového patra je chodba, táhnoucí se podél jihozápadní fasády. Z ní se dostaneme do několika ložnic, koupelen a šaten. Díky posuvným dveřím nám některé místnosti mohou připomínat asijský styl bydlení. Díky tomu můžeme prostory uzavírat a otevírat podle potřeby. Jednoznačně nejlepší je ložnice rodičů. Je ze tří stran prosklená. Poskytuje výhled do atria, na vlastní terasu i do parku přes ulici. Je zde i domácí pracovna, avšak oddělena od ložnic.

Dřevo jako použitý materiál

Ve druhém podlaží jsou velmi otevřené a vzdušné společenské prostory. Místnost ve tvaru obdélníku je ze tří stran obklopena prosklenými stěnami a terasami. Díky tomu, že jsou boční terasy kryté, poskytují interiéru stín. Hlavní podlaží je obloženo latěmi ze smrkového dřeva – ty budou časem šednout a splývat s okolím. Okna jsou z dubu. Najdeme zde hlavně dřevěné podlahy. Za celkovou atmosféru mohou dekorace – květiny, kresby, ale i fotografie a suvenýry.

Štítky: rodinný dům vila
Zdroj: Michal Sluka studio 108-70.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock