Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proč využívat dešťovou vodu?

Proč využívat dešťovou vodu?

V posledních letech jsme si zvykli na extrémně horké a suché letní počasí. Až po této zimě plné sněhu se trochu přibližujeme normálu. Tající sníh dosytil svrchní vrstvu půdy a doplnil i zásoby podzemních vod. Odborníci však varují, že tento uspokojivý stav nemusí dlouho trvat. Na tuto variantu se spolu s dalšími zahrádkáři můžete připravit efektivním využíváním dešťové vody.

Je velká škoda, že dešťová voda, která nám v časech hojnosti bubnuje do střechy, bez užitku steče do kanálu. Přitom je tolik možností jak tuto vodu, která nás pranic nestojí, využívat. Dešťová voda je například ideální pro závlahu zahrady. Na rozdíl od té z vodovodu je totiž chudá na chlór a obsahuje jen málo solí a minerálů. S obsahem dusičnanů a ideálním pH je tím nejlepším pro zdraví zahrady. Rostliny dešťovou vodu milují a vy jejím sběrem můžete ušetřit nemalé peníze. Díky tomuto cennému přírodnímu zdroji totiž zároveň snižujete energii spotřebovanou na zásobování domácnosti pitnou vodou. Mimo zalévání zahrady lze dešťovou vodu využít také při praní prádla či splachování. Celkově to může činit až kolem 50 % spotřeby. Technologicky je přitom využití tohoto přírodního zdroje v domácnosti vcelku jednoduché, a ač to tak nemusí vypadat, je dešťová voda relativně bez nečistot. Obsahuje jen ty, které byly deštěm strženy z prostředí.

Dostatečná plocha a kvalita střechy

Ne každá střešní krytina je vhodná pro sběr dešťové vody. Zkontrolujte proto tu na vašem domě, zda je dostatečně bezpečná a neuvolňuje škodlivé látky. Pokud máte střechu z pálené nebo betonové krytiny, můžete být bez obav. To samé platí u plechových střech, v jejichž případě je však zapotřebí pravidelně kontrolovat možný výskyt rzi nebo uvolňování nátěru. Problematické mohou být příliš staré střechy, případně střechy z materiálů typu eternit či asfalt, které mohou ubrat na kvalitě srážkové vody. Důležitá je také dostatečná plocha střechy, z níž má být voda odváděna. Velikost plochy střechy a vydatnost srážek pak určuje velikost akumulační nádrže. Při volbě je však důležité počítat rovněž s celkovou velikostí odvodňované plochy, s plochou zavlažované zahrady a případným využitím užitkové vody v domě. Nesmí se zapomenout ani na přepad z nádrže, protože při přívalových deštích může spadnout až dvojnásobek vody než obvykle.

Proč využívat dešťovou vodu?
Foto: dailysabah.com

Retenční nádrž pro zálivku zahrady

Jako nejjednodušší a nejlevnější možnost se jeví využití dešťové vody pouze pro závlahu zahrady. V tomto případě postačí retenční nádrž, do níž ústí svody okapů ze střechy. Vodu lze pak čerpat prostřednictvím ponorného čerpadla či vodárny. Od výrobců si takovou retenční nádrž můžete pořídit včetně čerpací technologie i filtrace. K základním výdajům na tento typ čerpání dešťové vody, které se pohybují okolo 40 000 Kč, je třeba započítat ještě náklady na realizaci (rozvody, výkopy, betonování základové desky apod.). S tímto řešením vám však může pomoci státní dotační program Dešťovka, který je určen na podporu efektivního a udržitelného hospodaření s vodou.

Komplexní systém pro využití dešťové vody

Také s financováním systému, kdy chcete dešťovou vodu využít nejen na zahradě, ale také v domácnosti, vám vypomůže zmíněný dotační program. Jedná se o dražší systém, jehož cena se pohybuje od 100 000 Kč výše. Jeho základem je retenční nádrž, vodárna, která zajišťuje přívod vody do domovního rozvodu, a příslušné rozvody. Jelikož vybudování dvojích rozvodů není právě lehké, jako kompromis se jeví používání dešťové vody pouze pro splachování toalety. V tomto případě tak přírodní zdroj slouží jen jako záloha při nedostatku vody v retenční nádrži.

Proč využívat dešťovou vodu?
Foto: pixabay.com

Podzemní či nadzemní nádrž?

Pro využívání dešťové vody nejen pro zavlažování zahrady, ale také na splachování a praní prádla je vhodnější podzemní nádrž připojená na samostatný rozvod vody v domě. Jak již bylo naznačeno, instalace podzemních nádrží se však neobejde bez náročnějších stavebních úprav, a to v domě i na pozemku. Tyto nádrže pak lze napojit také na systémy automatického zavlažování. Jednodušším způsobem fungují nadzemní nádrže. Na sběr dešťové vody nad zemí se používají nejčastěji sudy, které obvykle stačí postavit přímo pod okap. V zimních měsících se však jejich využívání nedoporučuje. Sofistikovanější řešení představují sběrače vody. Instalují se na konec okapu a jejich výhodou je, že jsou vybaveny ochranou před přetečením, díky níž je přebytečná voda odváděna do kanalizace.

Voda je naším nejcennějším zdrojem, kterého se nám však v posledních letech příliš nedostává. Mysleme tedy ekologicky i ekonomicky. Neplýtvejme pitnou vodou ani penězi. A naučme se využívat vodu přímo ze střechy našeho domu - jak pro zahradu, tak pro domácnost.

Štítky: tipy a triky zahrada
Proč využívat dešťovou vodu?
Foto: pixabay.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock