Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nový dům ve tvaru moderní stodoly

Nový dům ve tvaru moderní stodoly

Architektonický návrh rodinného domu, který navrhl architekt Karol Nieradka, musel zohlednit řadu ustanovení územního plánu. Ty však zcela zhatily plány majitele na výstavbu a uspořádání nového přízemního domu.

Dům získal vyznamenání v polském ročníku soutěže Wienerberger Brick Award 2019 v kategorii "Feeling at Home“ ve kterém se oceňují nejlepší architektonické projekty. Porota ocenila cihlový dům především za vytvoření elegantní formy příměstského rodinného domu.

Architekt Karol Nieradka musel zohlednit podmínky územního plánu: přední fasáda domu nebude širší než 18 metrů, budova nebude větší než sousední domy, dům bude až 12 metrů od hranice pozemku (silnice), tvar střechy bude v duchu sousedních budov a nebudou káceny vzrostlé stromy na pozemku. Vzhledem k těmto omezením se majitel rozhodl koupit sousední pozemek s kusem lesa, který se nachází vzadu, což usnadnilo pohodlné uspořádání na pozemku.

Nový dům ve tvaru moderní stodoly
Foto: Sylwia Gudaczewska

Tvar moderní stodoly

Všechna tato omezení, stejně jako vysoká informovanost majitele a jeho respekt k životnímu prostředí definovaly funkční uspořádání domu. Nakonec byl dům rozdělen na dva celky. Jeden funguje jako společný prostor s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní a druhý jakou soukromý, kde jsou umístěny ložnice. Oba celky spojuje vstupní hala. Protože nákup druhé parcely neřešil problém s umístěním garáže, bylo rozhodnuto, že bude v suterénu domu se skloněnou vjezdovou cestou, která vede mezi stromy. Postavení celků do tvaru L usnadnilo uspořádání terasy, která je celá chráněna před zraky sousedů.

Nový dům ve tvaru moderní stodoly
Foto: Sylwia Gudaczewska

Interiér domu ve skandinávském stylu

Majitel byl rozhodnutý pro jednopodlažní dům. Proto mohou být stropy poměrně vysoké, čímž se vytvořil velmi prostorný obývací pokoj. Interiér se nese v duchu exteriéru. Nic zde zbytečně nevyčnívá a není navíc. Interiér je jednoduchý, ale stále přátelský a harmonický.

Přečtěte si také

Atypický dvoupodlažní dům s unikátní střechou

V obci Bernolákovo na jižním Slovensku vznikl bílý dvoupodlažní dům, který zaujme svou uměleckou atypičností. Působí neobyčejně svěže a lehce. Interpretuje tak způsob, jak lze sladit eleganci,…

Tou největší dekorací jsou výhledy z prosklených posuvných stěn. Součástí pozemku je i kus lesa, na který majitelé z domu vidí. Barevná paleta je již osvědčená klasika. Bílá, šedá, černá. V kombinaci se dřevem se nikdy neokouká a krásně rezonuje se zahradou i lesem.

Fasády domů byly vyrobeny z ručně tvarovaných, neglazovaných slínkových cihel a střecha byla pokryta přírodní břidlicí. Použití obou těchto materiálů dalo domu přátelský a přírodní ráz. Aby byl celek jednoduchý a harmonický, navrhl architekt skrýt zbytečné prvky. Pomocí ponořených okapů, skrytých svodů, eliminace viditelných větracích otvorů a komínů dala domu jakousi lehkost. Nakonec se ukázalo, že překážky jen udaly směr něčemu lepšímu.

Foto: Sylwia Gudaczewska
Zdroj: www.maxberg.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Velká Bíteš

rekonstrukce a interiér bytu Dejvice

VÝBĚR ŠPIČKOVÝCH MATERIÁLŮ

TRENDY interiér rodinného domu

"Hygge styl" Šakvice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock