Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Tento živý plot roste až zázračnou rychlostí. Během jednoho roku má přírůstky 1,2-1,8 metrů
Tento živý plot roste až zázračnou rychlostí. Během jednoho roku má přírůstky 1,2-1,8 metrů

Pokud hledáte vhodný typ živého plotu, který vaši zahradu co nejrychleji oddělí od zvědavých pohledů sousedů nebo od rušné ulice, vysaďte si turkestánský brest! Nejenže tahle jedinečná rostlina roste neuvěřitelně rychlým tempem, ale navíc je velice pěkná a také vcelku nenáročná na pěstování.

Jelikož turkestánský brest (Ulmus pumila) pochází z východní Sibiře, je více známý jako jilm sibiřský. Pro své nenáročné podmínky a rychlý růst se stává oblíbenou volbou těch zahrádkářů, kteří si na terase či v zahradě chtějí vytvořit pocit soukromí.

Zázračný živý plot ze sibiřského jilmu

Jilm sibiřský neboli turkestánský brest má celou řadu výhod. K té nejvýznamnější však patří rychlost jeho růstu. Tato rostlina totiž dokáže za jeden rok dorůst až do výšky 1,2 až 1,8 m. Správnou péčí tak za dva roky dosáhnete dvoumetrového živého plotu, který je navíc velmi pěkný na pohled. Tím ale jeho výhody zdaleka nekončí. Nejenže je turkestánský brest výbornou ochranou před zvědavými pohledy a nežádoucím prachem, ale také se bohatě větví. Zahrádkáři jistě ocení také to, že není náročný na kvalitu půdy, a co se týče péče, potřebuje jen občasný střih kvůli tvarování a bohatšímu růstu. Přitom není náchylný k chorobám. Tato vzrostlá dřevina má navíc vynikající schopnost stínění a zvukové izolace. K dalším výhodám sibiřského jilmu patří, že může působit jako větrolam. Navíc může růst v jakékoliv půdě, a to na slunci i v polostínu. Jeho pozitivem je v neposlední řadě i to, že není jedovatý a nevadí alergikům.

Trvalo jen 2 roky, než plot dosáhl 2 metrové výšky
Trvalo jen 2 roky, než plot dosáhl 2 metrové výšky

Výsadba a hnojení

Pokud se rozhodnete, že ve své zahradě dáte šanci tomuto rychle rostoucímu keři, kupujte jej přímo s balem. Rostlinu s balem totiž můžete sázet prakticky kdykoliv během roku, ne však do zmrzlé půdy. Naproti tomu prostokořenné sazenice se mohou vysazovat pouze v době vegetačního klidu, tedy brzy na jaře či pozdě na podzim. Sazenice jilmu sibiřského tak vysazujte koncem října nebo začátkem listopadu, a poté v březnu a dubnu až do poloviny května. Záleží ovšem na aktuálním počasí. Půdu, do které chcete sazenice vysadit, můžete obohatit o kompost či rašelinu. V případě těžké hlinité půdy doplňte písek. Před výsadbou je třeba kořeny turkestánského brestu alespoň jeden den namáčet, aby dobře nasákly vodou. Jakmile přistoupíte k sázení, vykopejte díru o velikosti kořenového balu jilmu tak, aby se do ní rostlina pohodlně vešla. Pokud chcete mít hustý a vysoký živý plot, zvolte dvě řady a sázejte do trojsponu 30x30x30 cm. Jestliže chcete mít živý plot co nejužší, zvolte výsadbu v jedné řadě a sázejte čtyři rostliny do jednoho metru. Co se týče hnojení turkestánského brestu, stejně jako je nenáročný na typ půdy, je nenáročný také na druh hnojiva. K hnojení tak můžete použít jakékoliv vícesložkové hnojivo, ke kterým patří například Cererit, Entec Perfect či Silvamix pro okrasné dřeviny. Dodržuje správné a pravidelné dávkování, díky kterému získáte opravdu vitální rostlinu. Pamatujte však na to, že přehnojení jí může uškodit mnohem více, než kdybyste ji nehnojili vůbec.

Přečtěte si také

Bez odvahy to nejde

Tvrdá zem je noční můrou každého zahradníka. Manželé Laytonovi se rozhodli pro radikální řešení a dnes toho rozhodně nelitují. Mají svou vysněnou zahradu s rybníčkem i s pohádkovým altánem. Co bylo…

Řez jilmu sibiřského

Krása této rychle rostoucí dřeviny tkví především v důslednosti řezu. Hned po výsadbě se tak doporučuje zastřihnout rostlinu o polovinu. Rostlině tím totiž velice pomůžete, jelikož kořen bude vyživovat menší nadzemní část a rostlina se lépe ujme. Jilm začne obrážet stále novými a novými větvemi, poroste zkrátka jako z vody. Díky razantnímu střihu navíc rostlina začne houstnout už odspodu. Po tomto zastřižení ji však nechte měsíc či dva odpočívat, aby se vzpamatovala. Poté už se ale postarejte o její pravidelný střih. Každý měsíc jí zastřihněte vnější výhony 1-2 cm od kraje. Ani při větším řezu se nemusíte bát, že by vám rostlina nedorostla. Stačí ji pravidelně a vydatně zalévat. Na jaře tak živý plot sestřihněte asi 10–15 cm nad zemí, v létě zkraťte dlouhé větvičky ještě jednou, minimálně na polovinu, a na podzim opět. Při posledním řezu v závěru podzimu zarovnejte všechny výhony na stejnou výšku. I když se jilm sibiřský později obejde bez většího přísunu vody, tvarování potřebuje pravidelně. Zatímco tak pro svůj intenzivní růst vyžaduje z počátku pravidelný přísun vody, jakmile doroste do požadovaného rozměru, stačí mu vody málo, jelikož se jeho růst zpomalí.

Pro intenzivní růst potřebuje rostlina velké množství vody
Pro intenzivní růst potřebuje rostlina velké množství vody

Řízkování turkestánského brestu

Turkestánský brest se dá vcelku snadno řízkovat. Pokud máte skleník nebo pařeniště, bude to pro vás výhoda. Ti, co skleník nemají, však mohou koncem září na zkoušku zapíchnout do důlků v záhonu několik větviček předem namočených do stimulátoru. Pokud jim dopřejete dost vody, jistě většina z nich zjara obrazí. Tento způsob však bude zdlouhavý a růst nepravidelný. Raději si tak pořiďte vhodný stimulátor a větvičky si nařízkujte do půdy ve skleníku už na podzim, pokud tedy máte možnost skleník vyhřívat i v zimě. Jinak tento postup nechte až na jaro. Opět při pěstování sazenic pamatujte na vydatnou zálivku.

Pokud se tedy rozhodnete pro vytvoření živého plotu z turkestánského brestu, přejeme vám, ať vám opravdu roste jako z vody a postará se o vykouzlení intimního prostředí ve vaší zahradě.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock