Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Moderní dům ze zrecyklovaného zdiva

Původním záměrem bylo postavit víkendový - “štvrndelkový" dom. Časem se ukázalo, že většinu času tráví majitelé právě zde.
Původním záměrem bylo postavit víkendový - “štvrndelkový" dom. Časem se ukázalo, že většinu času tráví majitelé právě zde.

Na úpatí Malých Karpat vyrostl vzdušný a světlý dům pro mladou rodinu. Zaujme mimo jiné tím, že jeho základ tvoří recyklované režné zdivo původního domu. Ačkoliv se mělo jednat o víkendovou stavbu, mladé rodině se moderní dům s několika tradičními prvky zalíbil natolik, že v něm tráví většinu času.

Dům V, jak se stavení ve Vajnorech říká, představuje jednoduché a čisté řešení moderního bydlení. Za svůj příjemný vzhled souznící s bezprostředním okolím vděčí architektovi Martinu Skočkovi a jeho spolupracovníkům. Vznikl namísto rekonstrukce bývalého domu, jehož statika už se ukázala jako nevyhovující. Ke stavbě nového domu však posloužil původní materiál toho starého. Nejenže tak byla do jisté míry zachována tradice, ale projevila se i úcta k přírodnímu prostředí.

Nový dům z materiálů původního stavení

Dům V je ukázkou toho, jak se dají umně spojit historické principy uspořádání základních hmot a objemů s dnešními představami o bydlení v rodinném domě. Díky použitým materiálům z původního domu a postavení na jeho místě si uchovává podmanivé kouzlo historie. To lze spatřit také při pohledu na dělená okna orientovaná do ulice, která jsou jak autorským rozhodnutím, tak jistou reminiscencí původní fasády.

Základ novostavby tvoří recyklované zdivo z rozebraného původního domu
Základ novostavby tvoří recyklované zdivo z rozebraného původního domu
Foto: Matej Hakár

Dům s prosklenou stěnou

Ačkoliv dům působí vcelku jednoduchým dojmem, konstrukce krovu v sobě ukrývá až rafinované statické řešení, a to především v místě prosklené stěny. O tento oříšek vyžadující si notnou dávku trpělivosti se postaral statik Jánoš Kállay. Právě prosklená stěna příjemně propojuje interiér domu s exteriérem, poskytuje krásné výhledy do okolí a stará se také o dostatečný přísun světla v jednotlivých místnostech. Obyvatelé domu přitom nejsou ochuzeni o tolik důležitý pocit soukromí.

Přečtěte si také

Unikátní rodinný dům

Dřevo vždy patřilo i bude patřit k nejvíce využívaným stavebním materiálům vůbec. Zcela dřevený dům byl postaven i v obci Sulzberg, která je známá svojí krásnou přírodou. Nejen proto byl dům stavěn s…

Moderní bydlení s tradičními prvky

Vedle znovupoužitého režného zdiva z původního domu, které určuje charakter interiéru, odkazuje dům na minulé časy i dalšími prvky. Patří k nim zejména jeho linie a také průčelí navazující na tradiční venkovskou zástavbu okrajové části Bratislavy. Inspirací pro samotné členění interiéru se stal tradiční slovenský dům, který sestává ze tří částí. Tou centrální je pitvor neboli předsíň venkovského domu, která obyčejně sloužila zároveň jako kuchyň a byla předělem mezi ostatními místnostmi. Tento tradiční prostor je v případě Domu V orientován do zahrady, která je jeho nedílnou součástí.

Dům s výrazem

Co se týče konstrukčních prvků, k těm nejvýraznějším patří zajímavé tvarování krovu. Díky jeho specifickému rázu dochází k přístupu slunečních paprsků světlíky tak, že nenarušují plynulost pohledové plochy střechy směrem ze zahrady. Volnou práci s uspořádáním prostoru v domě zase umožnilo vynechání stropu mezi obytným prostorem a krovem.

Moderní dům ze zrecyklovaného zdiva
Foto: Matej Hakár

Minimalistický styl v interiéru

Dům pro mladou rodinu působí čistě a jednoduše při pohledu zvenku i zevnitř. Jeho místnostem vévodí minimalistický styl, který dává o to více vyniknout použitým materiálům, barvám a tvarům. Hlavní roli zde hrají světlé odstíny dřeva a obnažené cihly. Největší okrasou domu jsou však výhledy do zahrady. Interiér je prostorný, vzdušný a světlý. Díky vysokým stropům navíc působí opravdu majestátním dojmem.

V Bratislavě tak vzniklo moderní bydlení s tradičními prvky respektující životní prostředí i historický odkaz. S krásnou zahradou a bazénem vybízejícím k osvěžení splňuje požadavky na moderní bydlení úzce propojené s přírodou.

Štítky: rodinný dům
Foto: Matej Hakár
Zdroj: www.martinskocek.sk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Rekonstrukce bytu Praha

Rekonstrukce RD Hovorčovice

BD Kostelec nad Černými lesy - luxusní interiér

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Luxusní maringotka

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock