Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jedinečný dům s fasádou z recyklovaného dřeva

Jedinečný dům s fasádou z recyklovaného dřeva

Architekt Piotr Kuczia odvedl úžasnou práci při návrhu tohoto domu. Vytvořil tak krásný, skromný, moderní dům dokonale ladící s okolní krajinou a odkazující na regionální architekturu v podhůří Tater.

Na začátku projektu byla stará fotografie původního přístřešku Tatra Society. Právě tato fotografie inspirovala architekta k navrhnutí jedinečného nového domu v Kościelisku. Tvarem a fasádou z recyklovaného dřeva  odkazuje na původní regionální architekturu Podhale. Region Podhale je označení oblasti na jihu Polska. Podhale je ohraničené na jihu Národním Tatranským parkem a na severu je jeho hranicí Gorczanské pohoří. Na západní straně ho lemuje Orava a na východě polská Spiš a Čorštýnské jezero. Region ukrývá panenskou horskou přírodu, zelené nížiny, lesy i divoká zvířata. Okouzlující přírodu podtrhují místní zvyky a tradice. Těžba a zpracování dřeva, pastviny pro hospodářská zvířata a ruční výroba sýrů.

Bílá, dřevo, beton

Dům s obytnou plochou 150 m2 byl navržen pro pětičlennou rodinu. Architekt cílil na velký vizuální prostor a zajištění soukromí pro každého obyvatele. Bylo také nutné přizpůsobit se přísným požadavkům územního plánu rozvoje. Environmentální a energetické aspekty byly nesmírně důležité. Velmi vysoké tepelné parametry vnějších příček v kombinaci se zasklením jižní fasády (pasivní získávání sluneční energie) vedou k efektivnímu hospodárnému provozu. Severní strana je vyrovnávací, skříně a malá okna chrání před zbytečným únikem tepla. Dům je vybaven mechanickým větráním a je vytápěn tepelným čerpadlem. Všechna zde použitá řešení se v praxi osvědčila, což bylo potvrzeno nízkými výdaji na elektřinu jíž po prvním roce užívání. V interiéru domu byly použity jednoduché materiály. Dominuje především bílá a dřevo kombinované se surovými betonovými stropy. Otevřený a velmi světlý interiér bylo hlavní přání majitelů.

Jedinečný dům s fasádou z recyklovaného dřeva

Dřevo s minulostí

Celá dřevěná fasáda domu v Kościelisku byla vyrobena z recyklovaného dřeva. Jako zdroj materiálu tak dobře posloužily dřevěné desky z demolice z okolí, které byly pouze očistěny od nečistot a také znovu prošly sušárnou. Různý původ, věk nebo struktura vytvářejí mozaiku nádherné rozmanitosti, která dává projektu ducha individuality a jedinečnosti. Dřevo „s minulostí“ po letech vystavení vnějším vlivům má dobré technické vlastnosti, harmonicky ladí s okolím a dodává budově individuální charakter. Pozemek byl optimálně využit. Z prosklené jižní části se otevírá fantastický a malebný výhled na Tatry.

Projekt byl také oceněn v soutěži o cenu Malopolského vojvodství Stanisław Witkiewicz, kde získal první cenu v kategorii bytová architektura. V odůvodnění výroku bylo zdůrazněno, že design je ideologickou deklarací a představuje architekturu, kde forma a měřítko odkazují na tradici místa, vyhýbají se dekorativní stylizaci, a zároveň je materiálem, technologickým experimentem a vyznačuje se minimalismem ve funkci a formě.

Zdroj: kuczia.com, instagram.com/kuczia.arch

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock