Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Je rovinný pozemek ideální?

Je rovinný pozemek ideální?

Najít a vybrat ten správný pozemek, který by uspokojoval všechny představy vysněného bydlení, není nic jednoduchého. Je potřeba si dát pozor na řadu nástrah, které na vás při výběru pozemku číhají, jakými jsou třeba nekvalitní podloží, chybějící napojení na inženýrské sítě, složitá dostupnost parcely nebo hluk v jejím okolí. Důležitý je ale i sklon pozemku. Většina lidí přitom upřednostňuje rovinný pozemek. Je ale vždy rovina to ideální?

Pro stavbu rodinného domu by se dalo říct, že je rovinný pozemek bezpochyby tou nejvhodnější variantou. Nejméně vás omezuje při návrhu domu i jeho stavbě a nevyžaduje tolik vynalézavosti nebo zkušeností. A to i s ohledem na následné terénní úpravy. Jednoduchá zadání ale málokdy dají vzniknout osobitým a inovativním architektonickým projektům. Stavba na rovné ploše se navíc téměř nikdy nevyhne vnějším vlivům, které na ni budou působit.


Není výjimkou, že nově postavený dům se po přívalovém dešti ocitne v jezeře špinavé vody. Pokud jste našli to pravé místo pro život, ale znamenalo by to stavbu domu například na jílovitém podloží, rovinný pozemek není tou ideální volbou. Svažitý pozemek naopak v takovém případě nabízí přirozené řešení. A přesto, že se se zvyšujícím sklonem mírně navyšuje i cena založení domu, pokud netoužíte po domu v příkrém svahu, nemusíte se této položky bát. Vždy navíc záleží na konkrétním návrhu projektanta.  


Dům v mírném svahu vám naopak umožní výhledy do okolí, ať už do krajiny nebo na střechy sousedních domů. Velmi příjemným momentem na zahradě ve svahu může být menší terasovité dělení s několika schody, které zahradě vtisknou charakter, favoritem je pak v tomto případě mírně svažitý pozemek s orientací na jih. 


Kromě základních měřítek a logického výběru je tedy vždy velmi důležité, aby si vás pozemek něčím získal. Můžou to být výhledy, okolí domu nebo i osobní vztah k místu. Jsou to často lepší vodítka pro výběr než typologické poučky. Partnera či partnerku si také nevybíráme podle tabulkových atributů, proč by to tedy u pozemku pro rodinný dům mělo být jinak?
 

Štítky: pozemek stavba
Zdroj: Ekonomické stavby

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock