Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak skladovat víno

Jak skladovat víno

Každý milovník vína by měl mít alespoň pár jeho lahví doma do zásoby. Víte ale o tom, že i archivní vína je třeba skladovat za jistých podmínek, které zabrání jeho znehodnocení? Víte, proč musí lahve ležet vodorovně? A proč je třeba udržovat teplotu, která nekolísá?

Stálá teplota a vlhkost je nutností

Téměř každý vinař své víno skladuje ve vlastním vinném sklípku. A není divu. Takový vinný sklep poskytuje ideální podmínky pro uchovávání vína. Tma, vlhko a chlad – přesně tyto podmínky je třeba zajistit. Co se týče teplot, v nichž je třeba vína uchovávat, se to má následovně: bílé a růžové víno potřebuje teplotu mezi 9-11 °C. Pokud budete víno skladovat v lednici, mělo by to být v takové, kde můžete nastavit neměnnou optimální teplotu. Ta se může měnit pouze v rozmezí teplot, v němž se víno doporučuje skladovat.

Kolísání teploty (například ve spíži) by mohlo kvalitu vína značně znehodnotit. Vinný kámen by se vysrážel, navíc by se ve víně mohly začít tvořit nežádoucí mikroorganismy. Vlhkost v okolí vína by se měla pohybovat v rozmezí 65-80 %. Při vyšší vlhkosti bude hrozit vznik plísní, při nižší se bude víno odpařovat. Tak jako teplota, i vlhkost by měla být stálá.

Pozor na vzduch

Vzduch je velkým nepřítelem každého vína. Víno je na vzduchu nuceno neustále pracovat, čímž dochází k jeho předčasnému stárnutí. Pokud máte tedy doma otevřenou lahev vína a nechcete ji vypít najednou, je ideální, pokud zbylé víno přelijete do lahve ideální velikosti tak, aby v ní po přelití nebylo místo pro přebytečný vzduch. Při nákupu nových lahví pozorně sledujte, zda je korek v lahvi správně zasazen. Každé víno má jiné vlastnosti. Zatímco jedno můžeme skladovat velmi dlouho, jsou i kousky, které je třeba vypít co nejdříve. Víno nikdy nevystavujte vzduchu, ale ani teplotám nad patnáct stupňů.

Jak skladovat víno

Lahve musíme skladovat vodorovně

Říkali jste si někdy, proč vinaři skladují lahve s vínem ve vodorovné pozici, nikoliv „nastojato“? Má to svůj podstatný důvod. Vino, které je postaveno normálně, může mít klidně i nepoškozený korek, ale tím, jak bude vysychat, se skrze něj může do vína dostat vzduch, jenž víno znehodnotí. Tím, že je víno uloženo vodorovně, korek nevysychá – je v neustálém kontaktu s vínem. A vzduch se tedy do lahve nemá jak dostat. Korek od vína by měl být neustále vlhký.

Víno nasaje pachy z okolí

Při skladování místa myslete na to, s čím lahev vína skladujete. Korek má tendenci nasávat okolní pachy, ty se pak skrze něj dostanou i do vína. Proto se při jeho skladování vyhýbejte místům, kde máte chemikálie, čisticí prostředky apod. Naopak je skladujte u potravin, které žádné silné aroma nemají. Bílé víno můžete dát i do blízkosti ovoce.

Snažte se s lahvemi nehýbat

Při častých otřesech vína v lahvi dochází ke ztrátě charakteristického buketu, kterým jsou vína charakteristická. Proto se snažte s lahvemi vína manipulovat co nejméně. Při skladování se vyhýbejte místům, kde může docházet k otřesům – například z elektrických spotřebičů aj. 

Štítky: tipy a triky

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock