Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se zbavit plísně v koupelně a jak předcházet jejímu vzniku

Jak se zbavit plísně v koupelně a jak předcházet jejímu vzniku

Ideální podmínky pro vznik plísní je teplé a vlhké prostředí. Jeden z nejčastějších a nejnebezpečnějších druhů plísní je černá plíseň, která se často vyskytuje právě v koupelnách.

Plíseň často pokrývá silikonové těsnění na vaně, gumové těsnění u pračky, spáry dlaždiček napojujících se na umyvadlo, sprchový kout i vanu. Kromě toho, že je plíseň neestetická a nevzhledná, je i zdraví škodlivá. Její drobné částečky - spóry se dostávají do vzduchu, a my ji vdechujeme. Dalším problémem souvisejícím s plísněmi je, že pokud důkladně neodstraníme byť malou a začínající plíseň, dokáže se velmi rychle šířit na další prostory bytu.

Nevytvářejme podmínky pro vznik plísní

Základem je koupelnu po sprchování, koupání nebo praní důkladně vyvětrat. Pokud nemáte v koupelně okno, je důležité alespoň nechat otevřené dveře, kterými dokáže vzdušná vlhkost proniknout do jiných prostor a snížit tak svou koncentraci. Ideální je, pokud je v koupelně zabudovaný odsavač par nebo ventilátor. Jinou možností je aplikovat do koupelny prostředek nebo přístroj na pohlcování vlhkosti. Ten dokáže ustálit vlhkost na standardních 40 - 50%, což je akceptovatelné rozmezí vzdušné vlhkosti.

Jak se zbavit plísně v koupelně a jak předcházet jejímu vzniku
Foto: Rako

Pravidelná hygiena

Kromě tepla a vlhkosti se plíseň tvoří díky organickým živinám (vlasy, kousky kůže, chlupy a podobně). Nezbytné je proto udržovat prostory čisté a zbavené jemných a drobných nečistot. Například spáry mezi kachličkami se čistí relativně obtížně, ale právě kondenzace vlhkosti ve spárách mezi nimi je živnou půdou pro vznik plísní. Kachličky jsou hladké a čistí se lépe, avšak ve spárách vždy mohou zůstat jemné zůstatky plísňových zárodků, z nichž se rozšíří další plíseň.

Přečtěte si také

Jaké materiály je nejvhodnější použít při rekonstrukci koupelny?

Rekonstruujete koupelnu a zvažujete, jaký materiál použít? Poradíme vám! Stěny a podlaha v koupelně by měly být připraveny na podmínky v intencích domácího extrémně mokrého prostředí. Rozhodující je…

Účinné chemické přípravky

Vždy je lepší prevence, ale pokud už potřebujete bojovat se vzniklou plísní, nebojte použít k tomu určených chemických přípravků. Většinou obsahují aktivní chlor, alkoholy, amoniové sloučeniny, aldehydy a jejich deriváty, peroxidové sloučeniny a jiné. Existují už i barvy určené na stěny nebo spáry, které nevyžadují likvidaci předešlých plísní, ale svým nátěrem plísně zahubí a zabraňují vzniku dalších.

Pokud nejste příznivci komerčních chemických přípravků, existuje mnoho receptů, jak eliminovat už existující plíseň a jak působit preventivně proti jejímu vzniku. Za účinné prostředky z domácího prostředí na odstranění plísní se považuje například 3% roztok peroxidu vodíku, nebo čistý alkohol - líh, které se rozprašují na postižená místa. Rovněž je účinný ocet nebo jedlá soda smíšená v poměru 1: 1 s vodou na pastu. Po aplikaci těchto domácích prostředků, které můžeme nechat působit 30 minut, při větším rozsahu plísní i celou noc a následně plíseň odstraníme vlhkou houbou.

Foto: Rako

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock