Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak se zbavit plísně v koupelně a jak předcházet jejímu vzniku

Jak se zbavit plísně v koupelně a jak předcházet jejímu vzniku

Ideální podmínky pro vznik plísní je teplé a vlhké prostředí. Jeden z nejčastějších a nejnebezpečnějších druhů plísní je černá plíseň, která se často vyskytuje právě v koupelnách.

Plíseň často pokrývá silikonové těsnění na vaně, gumové těsnění u pračky, spáry dlaždiček napojujících se na umyvadlo, sprchový kout i vanu. Kromě toho, že je plíseň neestetická a nevzhledná, je i zdraví škodlivá. Její drobné částečky - spóry se dostávají do vzduchu, a my ji vdechujeme. Dalším problémem souvisejícím s plísněmi je, že pokud důkladně neodstraníme byť malou a začínající plíseň, dokáže se velmi rychle šířit na další prostory bytu.

Nevytvářejme podmínky pro vznik plísní

Základem je koupelnu po sprchování, koupání nebo praní důkladně vyvětrat. Pokud nemáte v koupelně okno, je důležité alespoň nechat otevřené dveře, kterými dokáže vzdušná vlhkost proniknout do jiných prostor a snížit tak svou koncentraci. Ideální je, pokud je v koupelně zabudovaný odsavač par nebo ventilátor. Jinou možností je aplikovat do koupelny prostředek nebo přístroj na pohlcování vlhkosti. Ten dokáže ustálit vlhkost na standardních 40 - 50%, což je akceptovatelné rozmezí vzdušné vlhkosti.

Jak se zbavit plísně v koupelně a jak předcházet jejímu vzniku
Foto: Rako

Pravidelná hygiena

Kromě tepla a vlhkosti se plíseň tvoří díky organickým živinám (vlasy, kousky kůže, chlupy a podobně). Nezbytné je proto udržovat prostory čisté a zbavené jemných a drobných nečistot. Například spáry mezi kachličkami se čistí relativně obtížně, ale právě kondenzace vlhkosti ve spárách mezi nimi je živnou půdou pro vznik plísní. Kachličky jsou hladké a čistí se lépe, avšak ve spárách vždy mohou zůstat jemné zůstatky plísňových zárodků, z nichž se rozšíří další plíseň.

Přečtěte si také

Černá do současné moderní koupelny rozhodně patří

Přemýšlíte, v jaké barvě zařídíte koupelnu a líbí se vám černá? Aby ne, je to barva elegance a luxusu. Černé se v koupelně nemusíte vyhýbat, pokud dodržíte pár základních pravidel, která najdete v…

Účinné chemické přípravky

Vždy je lepší prevence, ale pokud už potřebujete bojovat se vzniklou plísní, nebojte použít k tomu určených chemických přípravků. Většinou obsahují aktivní chlor, alkoholy, amoniové sloučeniny, aldehydy a jejich deriváty, peroxidové sloučeniny a jiné. Existují už i barvy určené na stěny nebo spáry, které nevyžadují likvidaci předešlých plísní, ale svým nátěrem plísně zahubí a zabraňují vzniku dalších.

Pokud nejste příznivci komerčních chemických přípravků, existuje mnoho receptů, jak eliminovat už existující plíseň a jak působit preventivně proti jejímu vzniku. Za účinné prostředky z domácího prostředí na odstranění plísní se považuje například 3% roztok peroxidu vodíku, nebo čistý alkohol - líh, které se rozprašují na postižená místa. Rovněž je účinný ocet nebo jedlá soda smíšená v poměru 1: 1 s vodou na pastu. Po aplikaci těchto domácích prostředků, které můžeme nechat působit 30 minut, při větším rozsahu plísní i celou noc a následně plíseň odstraníme vlhkou houbou.

Foto: Rako

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock