Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Modulární dům postavený za 4 měsíce

Modulární dům postavený za 4 měsíce

Tento modulární dům se nachází na úchvatném místě na ostrově Skye, který je nejsevernějším ostrovem skotského souostroví Vnitřní Hebridy. Ve skotštině nese název Skye význam "okřídlený“. Okřídlený však naštěstí není dům, o kterém je tu řeč, protože jinak by neustál silné vichry vanoucí od Atlantiku a neposkytoval by tak dechberoucí výhledy do okolní krajiny.

Příběh zrodu domu

Prvotní myšlenka na stavbu tohoto modulárního domu Eyrie na ostrově Skye, v současnosti využívaného jako rekreační chalupa, vzešla z hlavy Jamese MacQeena poté, co na ostrově Trotternish narazil na hromadu sutin ze zdejšího venkovského skotského domu. "Hledal jsem materiály, které bych mohl využít v jiném projektu, na kterém jsem tehdy pracoval." připomíná MacQueen, který vlastní firmu James MacQueen Builders a žije na ostrově již 35 let. "Stavební kameny, které jsem tady našel, byly skvělé, ale to, co mě skutečně zasáhlo, byl objev toho fascinujícího místa pro budoucí dům. Mluvil jsem s majitelem pozemku a on souhlasil, že mi ten pozemek prodá."

Společnost Rural Design a koncept R.House

Dlouho před započetím stavebních prací měl už James MacQueen v hlavě jasnou představu o domě, který se bude nacházet na nově získaném pozemku. V té době totiž už řadu let existovala místní oceňovaná firma Rural Design známá špičkovým designem, dřevěnými domky a ekologickými principy a její konstrukce R1 inspirující se tradičními skotskými domy a MacQueeen byl s modulárními (=sestavitelnými z typizovaných částí) stavbami od této firmy dobře obeznámen, protože jeho firma James MacQueen Builders stavěla řadu domů právě s jejich modulárním dřevěným rámem R.House. R.House je zcela nový koncept stavby venkovských domů od architektů Rural Design a James MacQueen Builders na ostrově Skye. Společnost vznikla se záměrem nabídnout klientům, kteří usilují o vlastní novostavbu, kompletní službu na klíč. Jejich modulární konstrukce jsou záměrně jednoduché z důvodu snížení nákladů, přesto stavba nabízí poměrně široký prostor pro konkrétní specifická přání klientů. R.House kromě dodání samotného domu vyřizuje i stavební povolení až po dokončení stavby. Sleduje každý projekt od jeho zrodu po finální podobu a následně ještě dalších šest měsíců.

Modulární dům postavený za 4 měsíce

Stavba na klíč za 4 měsíce

Stavba Eyrie trvala zhruba čtyři měsíce a celkové náklady byly nižší než 200 000 liber. Jediným problémem byla podle slov Jamese MacQuenna úzká přístupová cesta, protože dřevěný rám byl dodáván na nákladním voze s jeřábem. Přesto se ale vše nakonec podařilo dopravit a rám byl hotov za jeden den. "Chtěl jsem, aby nový dům navázal na původní dům a způsobem, jak posílit spojení s géniem loci starého domu, bylo i použití kamenů z trosek stavby," říká MacQueen. Kámen se tak objevuje na štítu obklopujícím terasu. Obložení domu z modřínu a vlnitá střecha z pozinkované oceli odkazují na venkovské budovy nalézající se hojně v této krajině. Zbývající původní kameny byly použity k vytvoření venkovního posezení. 

Odolnost proti nepřízni počasí i ekologičnost

Zásadní roli v úspěchu konceptu R.House hraje modulární design, díky kterému není rychlá konstrukce domů ohrožena ani náhlými výkyvy počasí směrem k horšímu, které jsou na ostrově Skye celkem časté. Robustní konstrukce staveb dokáže odolat i divokým atlantickým vichrům, které provázejí zimní období. Dům je neuvěřitelně energeticky úsporný. "Většina rozpočtu byla vynaložena na izolaci a dosažení vzduchotěsnosti," přiznává MacQueen. Vestavěný systém se skládá ze 150mm polotuhé izolace ve stěnách, která je překryta 50mm izolační deskou Kingspan a nakonec sádrokartonovou deskou. Díky vzduchotěsnosti je dům vybaven systémem mechanické ventilace a rekuperace tepla, který přináší čerstvý vzduch a obstarává jeho stálou cirkulaci a zároveň odstraňuje nežádoucí vlhkost z míst, jako je sprchový kout. Dům je vybaven kamny na dřevo i elektrickými ohřívači vzduchu, které však nejsou příliš využívány, protože v domě je díky jeho konstrukci dostatečné teplo. Zahřátí tedy vyjde velmi levně. Udržitelnost je pro tuto stavbu klíčové slovo, protože díky vysoce specifikovaným dvojsklům NorDan NTech 1.2, fotovoltaickým panelům a nízkoenergetickému osvětlení je Eyrie velmi šetrný k životnímu prostředí.

Vnitřní uspořádání domu

Rozlehlý obytný prostor se soustřeďuje kolem kamen na dřevo a je vybaven pohodlnými lehátky umístěnými tak, aby se z nich návštěvníci těšili z úchvatných výhledů do ostrovního kraje. Díky rozměrným posuvným dveřím je snadno umožněn přístup na terasu, kde je možnost si za letních měsíců vychutnat ranní kávu nebo večeři. Jádro domu tvořící koupelnu, sklad a kuchyni odděluje obytný prostor od velké ložnice s manželskou postelí. Dubové podlahy, které byly vybrány pro jejich dlouhodobou životnost a odolnost, byly vyrobeny nedaleko v Caley Timber ve městě Inverness. Kuchyňská linka je dílem firmy Mihaus a její jednoduchá bílá a krémová úprava skvěle ladí k bílým stěnám a dřevěné podlaze. Podobně byla koupelna s vodotěsnými stěnami a vodovzdornými podlahami z Karndeanu vybírána s ohledem na minimální údržbu a životnost. I co se týče bytového textilu, žaluzií a veškerého nábytku včetně pohovky, jídelního stolu a židlí, i zde byli dodavateli místní skotští výrobci. Celý dům je prosvětlený přirozeným světlem zvenku díky poměrně rozměrným oknům i dveřím vedoucím od podlahy až ke stropu, a dává tak vyniknout úchvatným pohledům na východní pobřeží ostrova Skye.

Zdroj: www.ruralhouse.co.uk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Mikrobyty – novinka, která láká české investory

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock