Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům Prokop postavený za tři měsíce

Dům Prokop postavený za tři měsíce

Do jedné z vesniček na Příbramsku byl po vzoru původního stavení zasazen moderní dřevěný dům pro čtyřčlennou rodinu. Jeho omítnutý štít vyhlížející k návsi ani samotné obrysy při pohledu z dálky nenaznačují, že byl starý dům nahrazen novým. Vychází z původních vesnických staveb, svým majitelům však nabízí mnohem větší komfort.

Nový dům vznikl podle návrhu pražského ateliéru ASGK Design, jmenovitě se o něj zasloužily architektky Gabriela Kaprálová a Karolína Falladová. Tyto dvě dámy považují domy v jistém slova smyslu za živé organismy, a proto těm, které vznikly pod jejich taktovkou, dávají jména. Rekreační objekt na Příbramsku, který měl v budoucnu sloužit k trvalému bydlení, tak získal jméno Prokop.

Namísto rekonstrukce zbrusu nový dům

Skrze listí vzrostlých stromů se kdysi do dálky díval starý dům, na kterém se však podepsal nelítostný zub času. Měl narušenou statiku a usadila se v něm vlhkost. I kdyby se jej přece jen podařilo zrekonstruovat, nadále by byl příliš malý a tmavý. Taková rekonstrukce by navíc byla příliš náročná a drahá. Majitelé se tedy rozhodli postavit nový dům, který by více vyhovoval jejich požadavkům na bydlení. Když pak v časopise objevili působivý dům jménem Zilvar, obrátili se na jeho autorku Gabrielu Kaprálovou. Ta měla na místě starého domu navrhnout zbrusu nový dům, který by respektoval tradiční zástavbu i překrásnou přírodu.

Dům Prokop postavený za tři měsíce
Foto: Peter Fabo

Stavba, která souzní s krajinou

Spolupráce obou architektek vyústila v návrh domu, který pokračuje v odkazu původních vesnických staveb, tedy štítových domů situovaných do návsi. S ohledem na charakter lokality a jeho historickou ukotvenost se nový dům stal hned po dokončení příjemnou součástí vesnické krajiny. Celkový koncept domu obklopeného zelení dotváří orientace ke světovým stranám, výhledy do krajiny, přizpůsobení se terénu a v neposlední řadě moderní způsob použití tradičních stavebních materiálů.

Dům postavený za tři měsíce

Obdélníková stavba je na mírně svažitém pozemku orientována severojižním směrem. Objekt založený na základových pasech představuje dřevostavbu s lehkým skeletem z KVH profilů a vloženou minerální izolací. Fasádu domu tvoří vertikální kartáčované palubky z modřínového dřeva, jen severní štít je omítnutý. Co se týče oken a vnějších dveří, jsou dřevo-hliníková s izolačním trojsklem. Střešní okna a vnitřní dveře jsou ze dřeva. Okna jsou doplněna o vnější dřevěné okenice na kolejnicích, takže je lze v případě potřeby uzavřít. To platí také pro terasová vrata. Střecha domu je plechová se stojatou drážkou. Pohledové dřevo našlo uplatnění rovněž na povrchu vnitřních stěn a stropu, ve vrcholové části střechy byly palubky kladeny do oblouku. Jednou z největších výhod tohoto domu je jeho rychlá výstavba, která díky off-site prefabrikaci trvala pouhé tři měsíce. Na základě projektu připravila dodavatelská firma ve svých dílnách z obou stran zaklopené sendvičové panely. Ty se poté na kamionech dovezly na místo a byly pomocí jeřábu montovány na základovou desku do připraveného lešení. Ke smontování přitom došlo během několika dní.

Přečtěte si také

Originální dům pro architekta

Dům v Anglii, který si pro svou rodinu postavil sám architekt, ukazuje, jak lze skloubit praktickou stránku s tou estetickou. V tomto domě hraje hlavní roli dřevo, úctu k přírodě však jeho majitel…

Interiér s nádechem Norska

Dům Prokop je dvoupodlažní a nepodsklepený. V jeho přízemí se nachází obytná část s kuchyní a pokoj pro hosty. Hlavní obytná zóna s otevřeným schodištěm a krbem je dvouúrovňová. V patře se nachází dva pokoje a také sauna a ložnice se zázemím. Celý dům voní dřevem – a přesně to si majitelé přáli. Podlahy tvoří masivní modřínová prkna, strop i velká část stěn jsou obloženy modřínovými palubkami. V interiéru je znát inspirace majitelů atmosférou milovaného Norska. Střídmost a přírodní tóny o sobě dávají vědět na každém kroku. Interiér se drží jednoho odstínu, který udává dřevo jakožto dominantní materiál. Sem tam je oživí měděné akcenty či petrolejové čalounění sedací soupravy.

Dům Prokop postavený za tři měsíce
Foto: Peter Fabo

Bydlení v těsném kontaktu s přírodou

Architektky řešily nové bydlení tak, aby mělo dostatek světla uvnitř domu i v zahradě. Jižní křídlo proto sestává z terasy s kůlnou otevřenou na sever i na jih. Poskytuje nápadité průhledy, a přitom ji lze v případě potřeby uzavřít. Také do obývacího pokoje bylo zapotřebí přivést více světla, a tak jej nově zdobí praktický a estetický světlík. Terasa navazující na ložnici rodičů v patře poskytuje krásné výhledy do přírody, navíc se zde majitelé mohou zchladit po návštěvě sauny.

Dům Prokop potvrzuje, že je opravdu živým organismem. Nahradil původní nevyhovující stavení a přinesl do tohoto koutku půvabné středočeské krajiny zase o něco více života. Vyhlíží pokorně a s úctou k památce svého předka, střeží si své majitele a každý den je znovu omámí vůní modřínového dřeva a krásou nekonečných výhledů. Technická realizace a dodávka: Vesper Homes

Štítky: dřevostavba
Foto: Peter Fabo
Zdroj: www.asgk.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

MODERNÍ A ZÁROVEŇ PRAKTICKÁ KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock