Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům pod korunami borovic

Dům pod korunami borovic

Protože léto patří přírodě a my zaručeně fandíme bydlení v její těsné blízkosti, podíváme se dnes na dům doslova pod korunami borovic. V případě tohoto domu se totiž umně stírají rozdíly mezi tím, co je uvnitř a co venku. A tak zde vlastně vznikl takový obrovský rozčleněný pokoj posazený doprostřed lesa.

Bydlení v souladu s přírodou

Správně navržená dřevostavba postavená do přírodního prostředí lesa by měla být s nejbližším okolím v symbióze. Měla by krásu lesa podtrhávat, nikoliv zakrývat. A přesně to se v případě domu pod korunami borovic povedlo dvojici architektů ze studia Archteam, jmenovitě Aleně Režné a Milanu Rakovi. Jednopodlažní dřevostavbu ve Lhotě u Dřís totiž koncipovali tak, že zachovali přirozené prostředí odrostlých borovic a dům do něj jen jemně vpasovali.

Dům půvabně splývá s okolím především díky svým proskleným částem, které ho přibližují víc a víc přírodě. Pokud vezmeme v úvahu plochu na parkování, má půdorys domu tvar písmene T. Místo pro parkování se nachází pod přístřeškem, kde je i hlavní vchod do domu. Dvojice architektů tak díky klasickému půdorysu vytvořila logické funkční členění vnitřních prostor domu. Ze zádveří totiž vstoupíte přímo do haly, v níž se kříží obě ramena domu – společenská část a křídlo soukromých prostor. Ve společenské části tak najdete jídelnu, obývací pokoj a částečně oddělené pracovny. Především obývací pokoj pak dává vyniknout okolní kráse přírody. Křídlo domu se společenským prostorem totiž architekti oděli do skla, takže na vás z každé strany shlíží stromy a okolní příroda. Vzniká tak kouzelný efekt uzavřeného interiéru, který je přesto otevřený do přírody.

Z chodby ve druhém křídle domu se dostanete do ložnice, koupelny a dětských pokojů. Tento obytný prostor není zasklený, takže svým obyvatelům poskytuje dostatečné soukromí.

Dům pod korunami borovic

Krásný a chytrý interiér

V interiéru domu pod korunami borovic dostala velký užitný prostor cementová stěrka v kombinaci s bílým nábytkem, bílými interiérovými dveřmi a tmavou sedací soupravou. Krásu přirozeného bydlení uprostřed přírody zde podtrhuje i vestavěný moderní krb. Bílé, šedé a dřevité tóny dominují většině místností. V šedo-bílé barvě je vyvedena také koupelna. V předsíni s bílým vestavěným nábytkem je k dispozici také velkorysý prostor pro sezení a velké zrcadlo.

Krásné bydlení jde pak ruku v ruce s chytrými konstrukčními detaily. Obvodovou stěnu tak tvoří dřevěné hranoly se ztužujícím záklopem z OSB desek, zastřešení je zase realizováno z lepených nosníků s bedněním. Střecha i stěna jsou zateplené dřevovláknitou tepelnou izolací a zevnitř jsou zaklopené sádrokartonem. Vnější stěny získaly obklad z dřevěných fošen, fasáda i střecha jsou provětrávané. Podlahové vytápění domu pak účinně doplňuje systém řízeného větrání a s rekuperací tepla.

Terasa před domem, zahrada na střeše

Půvab domu pod korunami borovic ještě znásobuje vyvýšená dřevěná terasa, která se táhne podél zaskleného obytného prostoru. Ta poskytuje částečně zastřešený a osvětlený prostor pro odpočinek a zábavu přímo v náruči okolní přírody. Na terasu přitom vedou dveře nejen z obývací místnosti, ale také ze všech tří pokojů. Přesahy střechy navíc účinně zabraňují slunečním paprskům přehřívat interiér, ale zase nebrání dopadu přirozeného světla do každé místnosti.

Ačkoliv je dům postaven z dřevěného fošnového systému v kombinaci s ocelovými sloupy, jeho splynutí s okolní přírodou umocňuje obložení fasády dřevem. Opravdu kouzelná je pak samotná střecha domu, která se stala domovem různých trav a bylin. Zahrada na střeše tak dává domu pod korunami borovic další přirozený rozměr, díky kterému ladně splývá s okolním prostředím.

Zdroj: archteam.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock