Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Co se zahradou na podzim

Co se zahradou na podzim

Období kdy často prší, ráno už je opravdu chladno, vše se zbarvuje do oranžova a listí nám šustí pod nohama. To je podzim, čas kdy se vše ukládá ke spánku a chystá se na zimu. Víte na co byste neměli na podzim zapomenout ve vaší zahradě?

Na zahrádkách je pořád spousta práce a je potřeba vše přichystat, než napadne první sníh. Na horách už místy mrzne a my se pomalu připravujeme na zimní období. Dušičky, Mikuláš a zanedlouho tu budou Vánoce. Než ale přijdou, povíme si co bychom neměli na podzim zapomenout udělat s naší zahradou.

Zelená rostlinám

Podzimní čas, zejména konec září a říjen, je vhodný na výsadbu okrasných stromů a keřů, které kvetou na jaře a v létě. Díky vlhku se dobře ujmou a neuhynou. Při sadbě je potřeba dbát na to, aby přišly na místo kde jim to bude svědčit. Myslete na to, aby světlomilná rostlina přišla na místo kam svítí slunce po většinu dne a naopak rostliny s oblibou stínu, byly v zákrytu. Druh zeminy je také důležitý.

Jestli chcete přirozeným způsobem ohraničit svůj pozemek, můžete vysadit živý plot. Různé druhy jehličnanů, nebo listnáčů se na živé ploty hodí velmi dobře. Příkladem mohou být různé druhy thují a cypřišů, ptačí zob, nebo dokonce buk či borovice. Z toho všeho si správnou péčí můžete vytvořit krásnou zelenou oázu okolo vašeho pozemku. Vhodnou výsadbou je právě podzim. Stříhání keřů nechte ale raději na jaro. Po zimě budou silnější. Na podzim byste jim řezem připravili ránu, kterou nejsou schopny již zahojit. V tomto období už spí a probouzí se k životu zase na jaře.

Také si myslíte, že se spadené listí musí vždy na podzim sklidit? Není to tak úplně pravda. Pokud jsou rostliny zdravé a nejsou napadené žádnými škůdci, je naopak vhodné listí nahrnout k rostlině. Budou ji chránit před zimou. Pro velmi náchylné rostliny je potřeba ochranu ještě zvětšit a kořeny zakrýt rašelinou, mulčem, kůrou nebo senem. To platí i pro keře. Jestli máme ovšem napadený strom, listí bychom měli shrabat a zlikvidovat. Na vlastní kompost jej ale nedávejte, zárodky škůdců by se vám hlínou mohly dostat zpět do zahrady.

Bílení stromů

Myslíte si, že je to přežitek? Naši předkové moc dobře věděli proč to dělají. V dnešní době se od tohoto způsobu ošetření opouští, mnohdy jen proto, že se nám to vzhledově nelíbí. Bílení stromů má ale svůj význam. Pokud kůru stromu od země zabílíme vápnem, je to způsob ochrany před škůdci v zimním období. Na jaře nám tak ubude starostí se škůdci, například mšicemi. Bílá barva také odráží sluneční paprsky a zamezuje nežádoucímu přehřívání kmene stromu. Každý strom obsahuje vodu, která se v kmeni vlivem slunečních paprsků může zahřát a ve chvíli kdy slunce přestane svítit se radikálně ochladí a znovu zmrzne. To způsobuje přetrhání rostlinných pletiv a díky tomu kmen praská a odumírá. Bílení je tedy důležitou činností, na kterou by se na podzim nemělo zapomenout.

Dodejte půdě živiny

Hlína v zahradě je po celém roce vyčerpaná. Rostliny z ní po sezónu přijímaly živiny a podzim je vhodnou dobou na jejich obnovu. Pokud chceme, aby se našim rostlinkám na jaře opět dařilo, měli bychom do půdy vpravit hnůj, rašelinu, nebo kompost, podle toho co se zde chystáme na jaře vysadit.

Jestli patříte mezi hrdé vlastníky zahradního jezírka, na podzim je potřebná jeho údržba. Spadené listí a jiný biologický odpad mohou jezírko zanést a znečistit.

Sázejte a schovávejte

Na podzim je vhodné vysazovat různé druhy cibulovin. Tulipány, narcisy, nebo krokusy nám pak na jaře v zahrádce udělají svými květy radost. Sázení nebo přesazování růží, namnožených jahod a jiných plodin je také podzimní záležitostí.

Zdobí vám okna nádherné muškáty? Je správný čas je zazimovat. Aby krásně kvetly i další rok, potřebují přes zimu chladné a přitom co nejsvětlejší místo. Teplota by se měla pohybovat okolo 5 - 10°C. Před uskladněním je vhodné jejich zastřihnutí a zálivka by neměla být velká. Na jaře pak znovu vyrostou v celé své kráse. 

Štítky: zahrada
Co se zahradou na podzim

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock