Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Barvy v interiéru

Barvy v interiéru

Každý jsme už v životě někdy řešili výběr barev. V oblečení nám nějaké ty výstřelky, nebo přešlapy neublíží a není to taková hrůza, když se v něčem netrefíme. Třeba když zjistíme, že jsme si výstřední kousek na sebe vzali jen jednou nebo dvakrát a pak už nám leží jen ve skříni, kde jej nevidíme. U barev v interiéru je to ale jinak. Máme je stále na očích a obklopují nás každým dnem. Proto bychom výběr barev v interiéru podceňovat neměli.

Češi jsou národem kutilů. Rádi si spoustu věcí uděláme sami svýma rukama, protože je to přeci levnější a umíme to přece dobře. Zkusili jste se ale také zamyslet nad tím jestli na to opravdu máte čas? Mnohdy nám na malování bytu vyjde pouze volná sobota a chceme to mít co nejdříve za sebou. Pak může nastat situace, že výběr barev samotných podceníme a výsledek nedopadne tak jak bychom si přáli. Není nad to poradit se s odborníkem. Ať už si zajdete do specializovaného centra barev, kde vám mohou poradit a namíchají vám odstín přesně podle vašich představ, zkuste zapřemýšlet i nad zkušeným malířem. Jestli řešíte vše s designérem či architektem, nebo si přeci jen chcete vybrat barvu sami, máme několik tipů na co si dát pozor. 

Malujeme stěny

Pokud jste se rozhodli vymalovat byt, nebo jen pouze jeden pokoj, rozmyslete si dobře jakou barvu byste chtěli použít. Pokud máte již zařízené bydlení a jen chcete změnit odstíny barev na zdi, myslete na to jak budou dané barvy ladit s nábytkem, podlahou, nebo koberci. Ne všechny barvy které se vám líbí, mohou v dané místnosti působit dobře a naopak jí mohou i mnohdy uškodit. Pokud můžete, před samotnou výmalbou si zkuste vzít vzorníky barev, které si doma ke stěně přiložíte a uvidíte jestli vám sedí.

Mnoho firem s barvami má vlastní vzorky na papírových kartičkách, které si můžete odnést sebou domů. Pokud se vám nějaký odstín na kartičce na prodejně líbí, nemusí to znamenat, že tak bude vypadat i u vás doma. Ve všech prodejnách a obchodech je totiž rozdílné osvětlení a díky tomu může vzorek vypadat jinak než ve skutečnosti. Vemte si tedy vzorky domů a podívejte se na ně za denního světla a přiložte si je také přímo na zeď v daném místě. Přiložte si také kartičky k bílému papíru, uvidíte tak jak je daná barva ,,silná", tedy jak moc působí kontrastně s bílou. Důvodem tohoto porovnání je skutečnost, že většina z nás má doma bílé stropy, nebo jiné okolní zdi a uvidíte tak, jak moc vám bude tato barva zářit na stěně. 

Z každé barvy si pro jistotu vemte více odstínů, nejen světlejších ale i tmavších variací, abyste měli z čeho vybírat. Nakonec se vám totiž může stát, že doma vyberete odstín úplně jiný. Některé firmy nabízejí i malé nádobky s barvou, kterou si doma můžete přímo na zdi vyzkoušet. Můžete si tak odnést dva nebo tři odstíny, které jste si předvybrali a vyzkoušíte si je tak přímo na vaší stěně. Na papírku může totiž odstín vypadat jinak, než u vás doma na zdi. Vyhnete se nepříjemným omylům a nestane se vám, že vymalujete celou zeď s očekáváním barvy béžové a ona je to nakonec brosková. Podstatná je také kombinace barev. Zkuste si barvy navzájem na vzornících přirovnat, jestli k sobě příslušné odstíny sedí a oku lahodí.

Světové strany

V bydlení je důležité na jaké světové strany jsou jednotlivé pokoje otočeny. Od toho se odvíjí míra přirozeného osvětlení v interiéru. Pokud máte např. ložnici otočenou na východ, budete mít v oknech paprsky brzy z rána a navečer se bude pokoj zdát tmavší. Zamyslete se nad tím jakou část dne v dané místnosti trávíte a jak bude v tuto denní dobu pokoj osvětlen. Pokud se jedná o tmavý pokoj, který je ještě ke všemu malý a otočený na sever, nejspíš nebudete volit barvy tmavé, ale spíš světlejší. V těchto místech, kde stín, může i světlá barva působit velmi temně. Pokud si nejste jistí, je dobré volit raději barvy světlejší než tmavší, obzvláště v malých prostorách.

Psychologie barev v interiéru

Psychologie barev hraje v interiérech velkou roli a může na nás mít obrovský vliv. Pokud jste povahově vznětlivější, nebo býváte ve stresu a doma se potřebujete uklidnit, volte barvy jemnější a světlejší. Vyhněte se proto např. agresivní červené, temně fialové, nebo černé. Pokud se jedná o doplňky, tam se těchto barev nemusíte bát, ale celou stěnu bychom jimi vymalovat nedoporučovali. Ač se to nezdá, křiklavě žlutá může na více jak dvou zdech způsobit také dost neplechy. Ve velké míře může být až nepříjemná a budete se v její blízkosti cítit neklidní. Za nejvíce uklidňující barvu je považována barva zelená. Je to barva přírody, rostlin a je také často používána do pracoven, kde má zklidňovat a odbourávat stres. Další klidnou barvou je modrá, která může symbolizovat nebe, nebo vodní hladinu. Hodí se zejména do ložnice, kde má být navozena atmosféra odpočinku a klidu. Za uklidňující barvu může být považována i barva hnědá. Ta je v přírodě zastoupena dřevem a v interiéru působí příjemným a hřejivým dojmem. Neutrálními barvami jsou bílá a šedá. Lze s nimi skvěle kombinovat všechny ostatní barvy a můžete si nimi příjemně vyhrát. 

Ať už si pro svůj interiér zvolíte barvu jakoukoli, volte podle toho co máte rádi. Budete se těmito barvami obklopovat každým dnem a utvoříte tak svému domovu svou tvář. 

Štítky: barvy v interiéru
Zdroj: www.bydlo.cz/kp-interiors/byt-korunovacni

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Zdařilá rekonstrukce Ačkové chaty

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock