Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

12 trendů, které promění váš obývací pokoj k nepoznání

12 trendů, které promění váš obývací pokoj k nepoznání

Předsíň návštěvy vítá, obývací pokoj jim zase prozradí něco víc o našem životním stylu, zálibách či práci. Svou povahou je tato místnost intimní více, než si myslíme. Při zařizování obývacího pokoje vycházíme především z vlastních potřeb, představ a zvyklostí, dále pak z dispozice prostoru, který se snažíme "obléci" do námi zvoleného stylu. Vybrali jsme dvanáct nejžhavějších trendů, které byste měli znát i vy.

1. Nadčasový minimalismus

Je osvobozen od všeho balastu v podobě přezdobenosti, "kudrlinek na nábytku" či vyumělkovaností, které jsou příznačné pro jiné interiérové styly. Věci nemají být jen krásné, ale i funkční. Převažují jednoduché linie nábytku, na pozadí přírodní scenérie, které díky velkým zaskleným plochám prostupují pozvolna do interiéru. Jako byste ani neseděli uvnitř, ale venku. Zařizovací prvky a doplňky jsou zúžené na minimum. Ne vždy se však dá takové rovnovážné katalogové rozmístění nábytku přenést do existující dispozice domu či bytu. Při zařizování je třeba postupovat promyšleně, do detailu, téměř s logickou důsledností, vše musí mít své přesné místo a také plnit jistou funkci.

Foto: Nest
Foto: Nest

2. Severská jednoduchost

Stylu "nordic" dominují převážně čisté linie a barevná střídmost - barvy jsou vybrány tak, aby nerušily, šedá a bílá jsou základem. Nábytek se z vertikály (od podlahy ke stopu) dostává do pozice horizontály (na úroveň nízkých skříněk). Pokud je součástí otevřeného prostoru obývacího pokoje i kuchyně, plánujte obě zóny v návaznosti na sebe, aby ve výsledku jedna nerušila tu druhou jiným stylem.

Foto: Norsu Home
Foto: Norsu Home

3. Umírněné retro

Je někde na půli cesty mezi severským stylem a érou nekonvenčních "šedesátek". Vyznavači vzdušných prostorů, účelného nábytku a jednoduchých tvarů povyšující kvalitu nad kvantitu (žádné obývací stěny z dřevotřísky, pouze pár kusů nábytku z poctivého dřeva), si mohou přijít na své. Příliš mnoho jednoduchosti však může vyvolat nudu, pokud ne přímo asketický dojem. Vyhnout se mu můžete výrazným barevným akcentem v podobě polštářů a potahů, obrazů, váz nebo i pohovkou, jak je tomu v tomto případě.

Foto: Lights4fun
Foto: Lights4fun

4. Spojení s přírodou

Na propojování exteriéru s interiérem (pokud vyloučíme prvoplánová francouzská okna vedoucí na terasu či balkon) jsou ideální živé rostliny. Druhé housle mohou hrát botanické motivy, které dnes najdeme opravdu na všem - od potahů na polštáře přes koberce, sošky, obrazy, závěsy - až po tapety. Do jaké míry své bydlení propojíte s přírodou, je už jen na vás. Přírodní tóny (platí to i o materiálech) mají svou harmonii, nenarušujte ji použitím příliš sytých až křiklavých barev. S uspořádáním rostlin si hlavu nelamte - kromě klasických terakotových květináčů je umístěte i do skleněných či hliněných váz. Visuté druhy vyzvedněte do výšky (například i na stěnu namísto obrazu), ty s mohutnými listy zase vyniknou na zemi "oděné" například do jutových pytlů či usazené ve vyplétaných koších.

12 trendů, které promění váš obývací pokoj k nepoznání

5. Moderní venkov

Je dobré, když v obývacím pokoji působí takzvaná jemná síla ("soft power"), kdy se souhra barev, materiálů, textur a celkové atmosféry postará o váš nevědomý přechod z hluku vnějšího světa do stavu vnitřního ticha a relaxu. Čím jednodušší jsou tvary nábytku, tím více vynikne struktura a povrch materiálů, které se také podílejí na "charakterotvorbe" interiéru.

Kolekci nábytku Croft navrhl Simon Pengelly, je spojením současného designu a komfortu, najdete ji na www.johnlewis.com. Foto: John Lewis
Kolekci nábytku Croft navrhl Simon Pengelly, je spojením současného designu a komfortu, najdete ji na www.johnlewis.com. Foto: John Lewis

6. Pobřežní romance

Jak na vás působí tento interiér? Cítíte závan čerstvosti, svěžesti a klidu? Přirozeně. Od kontrastní kombinace bílé s modrou nelze čekat jiný než pozitivní náboj. Zda budou na pohled "hřát", nebo naopak, "chladit", závisí nejen na odstínů modré, ale i na tvarech nábytku a také na doplňkové barvě (v tomto případě béžové na křeslech a koberci). Čím zaoblenější tvary, tím měkčí výsledný efekt. Pocit, že je voda někde nablízku (nemyslíme kuchyň ani koupelnu), umocňují artefakty s námořnickou tématikou - miniatury plachetnic, sošky racků či fotografie majáků a jiné přírodní úlovky.

Tapeta a textilie jsou z kolekce jaro / léto 2019 a najdete je na www.lauraashley.com Foto: Laura Ashley
Tapeta a textilie jsou z kolekce jaro / léto 2019 a najdete je na www.lauraashley.com Foto: Laura Ashley

Všimněte si: Doplňky s metalickým povrchem (zlatý podnos a stříbrný rámeček) jsou decentně zakomponované do prostoru. Současné trendy se vyhybají přítomnosti dvou různých "kovů"  v jednom prostoru.

7. Paříž je vždy dobrý nápad

... řekla svého času Audrey Hepburn - a zdá se, že pařížská nevázaná elegance je zřejmá nejen v módě. Francouzský tým 10surdix vytvořil inspirativní obývací prostor složený z moderního nábytku, průmyslových akcentů a několika "glamour" kousků. A to vše pod záštitou tmavé tapety s výraznými motivy maxikvětů. Multistylovost má svůj šarm. Objevit ho a přiznat v interiéru si však žádá více než jen listování v časopisech.

Foto: Essential Home
Foto: Essential Home

8. Feminine glam

Jinými slovy elegance v jemném ženském vydání. Trochu lesku z glamour stylu, křivky na sedacím nábytku a něžně "pudrové" barvy doplňují geometrické formy vypůjčené z art Decay. Ústředním prvkem prostoru by měl být výrazný lustr, nejčastěji křišťálový, zajímavý svým tvarem a použitým materiálem. Mramor, sklo, zrcadlové plochy (i na nábytku), samet a metalické povrchy násobí honosnost tohoto stylu.

Foto: Pixers
Foto: Pixers

9. Pro milovníky klasiky

Klasické a nadčasové prvky, například krb s vyzdobeným portálem či ozdobné štuky na stěnách, vyřezávané a ladně tvarované nohy na nábytku, zdobené opěrky, vyšívané motivy na hutných textiliích či umělecké zátiší, jsou ty prvky, z nichž je vyskládaný klasický elegantní obývací pokoj s téměř historizujícím šarmem. Nekvalitní materiály či nedůsledně zpracované detaily na nábytku nejsou přípustné. Sladit všechny prvky tak, aby mezi sebou vedly správný dialog, však chce zkušené oko odborníka.

Textilie jsou z kolekce Darnely od značky Zoffany Foto: Zoffany
Textilie jsou z kolekce Darnely od značky Zoffany Foto: Zoffany

10. Bohémska rapsodie

Na někoho může sytost takového interiéru působit nedisciplinované, nezařazené, ba přímo teatrálně ... jako duše umělce. Bohémský styl (zkráceně boho) však není jen nečekaný mix barev, třásní a nepřehlédnutelných vzorů. Patří sem i netuctový nábytek s příběhem, vlastní historií na pozadí. Například v podobě sytě vybarvených stěn. Nejdůležitější je pohoda, a hlavně neformálnost. V jedné místnosti se tak mohou setkat komoda po babičce, dřevěný stolek z "blešáku", designový plastový nábytek, velkoformátové obrazy či jiná díla s větší či menší uměleckou povahou. Vše nese emotivní náboj majitele. Platí jedno pravidlo: žádná pravidla nejsou.

Foto: Justina Blakeney
Foto: Justina Blakeney

11. Charismatické country

V jakémkoli moderním interiéru by přemíra dřeva vytvářela dojem bydlení v dřevěné krabičce. Ne však v obýváku ve stylu country. Základem úspěchu je jednolitý odstín dřeva, vítány jsou boule i pryskyřičné praskliny. Dokonalost tohoto prostoru spočívá v jeho nedokonalosti a autenticitě. Element ohně je přímo nezbytný. Hřeje už jen samotná přítomnost krbu.

Obývací pokoj ve francouzské lyžařské chatě Rothschild navrhl architekt Alain Mazza
Obývací pokoj ve francouzské lyžařské chatě Rothschild navrhl architekt Alain Mazza

12. S přírodním nábojem

Nevěříte, že detaily dokáží změnit charakter interiéru? Odmyslíme si proutěné křeslo, stolek i jutový koberec. Co zůstane, je solidní základ, na kterém lze vystavět i několik stylů. Pokud si přizvete na pomoc například exotičtější materiály, jako jsou ratan či bambus, jste na nejlepší cestě k oživení svého obýváku. Tyto materiály mají stejně jako dřevo hřejivou povahu a v přírodně laděném interiéru by neměly chybět.

Foto: Westwing
Foto: Westwing

Tip navíc: Ještě před nakupováním nábytku do obývacího pokoje sáhněte po půdorysu. Nejsou to jen čtvereční metry, které rozhodují o tom, co se do něj vejde. Vedle proměřování všech koutů a stěn zohledněte i své rodinné potřeby, počet členů domácnosti, zažitý rytmus života. Rovněž pamatujte na praktickou stránku, na dostatečnou šířku komunikačních zón, kudy budete nejčastěji procházet - ty by měly mít šířku alespoň 80 cm!

Štítky: tipy a triky

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Odvážný obývací pokoj s trávou

JEDINEČNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO BYTU

Interiér se zaoblenou kuchyní

Rodinná rezidence ze 16.století

PRVOTŘÍDNÍ MATERIÁLY, ŠPIČKOVÝ DESIGN A DOKONALÉ ZPRACOVÁNÍ

Interiér Opava

Sledujte nás

Nejčtenější články

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock