Rodinný dům se nachází v malé obci nedaleko Olomouce. Samotný pozemek má krásný výhled na místní dominantu – Svatý kopeček – kopec s kostelem na…

O realizaci

Rodinný dům se nachází v malé obci nedaleko Olomouce. Samotný pozemek má krásný výhled na místní dominantu – Svatý kopeček – kopec s kostelem na svém vrcholu. Pro návrh domu byl tento výhled zásadní. Pozemek má severo-jižní orientaci a ponechává svou jižní část pro zahradu.

Územní plán obsahoval požadavek na šikmou střechu společně s respektováním hostorických souvislostí jako je tvar domu a orientace hřebene střechy. Při návrhu jsme tyto požadavky dodrželi a navrhli jsme zastřešení dvěma šikmými střechami. Střechy mají různé sklony, díky čemuž bylo docíleno moderního a dynamického vzhledu. Pod vyšší střechou se nachází podkroví a pod nižší střechou je umístěno skladovací zázemí domu.

Základní tvar domu je obdélník. Výhled na kopec s kostelem je v diagonálním jiho-východním směru. Seřízli jsme jižní a východní fasádu a vytvořili tak pátou fasádu směřující přesně do směru výhledu na kostel. Díky této modifikaci jsme směr hlavního výhledu v obytné zóně domu pootočili směrem na tuto historickou budovu.

Přízemí obsahuje obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, dále pokoj pro hosty, technické zázemí domu a garáž. Horní patro slouží pro relaxaci a jsou v něm umístěny velký dětský pokoj, ložnice, koupelna a spousty úložných prostor v šatnách.

Fasády jsou tvořeny bílou omítkou zkombinovanou s dřevem a plechovou fasádou. Tyto materiály jsme použili jako čisté řešení pro zvýraznění moderního tvaru domu.

Obrázky

Fotograf: Michal Janáč

Komentáře

Další realizace