Dům je postaven na okraji zastavěného území sousedícím s údolím Divoké Šárky. Je konečným domem v řadové zástavbě táhnoucí se jednostranně podél celé…

O realizaci

Dům je postaven na okraji zastavěného území sousedícím s údolím Divoké Šárky. Je konečným domem v řadové zástavbě táhnoucí se jednostranně podél celé ulice. Mnohé přestavby jednotlivých řadových domů se podepsaly na nesourodém vzhledu celé ulice. I když je pro lokalitu v platnosti územní studie, bohužel definuje jen výšku jednotlivých objektů a je tedy třeba počítat ještě s větší roztříštěností ulice do budoucna. Příjezd na parcelu je ze severovýchodu a zahradní fasáda má tedy jihozápadní, tedy optimální, orientaci.
Na parcele stál původní dům, který pro jeho stáří a neadekvátní dispoziční možnosti bylo nutné celý zbourat a postavit dům nový. Ten však přesně repektuje rozměry a umístění původního domu.

Dům má celkové velmi jednoduchou kvádrovou dvoupodlažní hmotu, která je doplněna o přízemní garáž lemující severní stranu pozemku. Toto řešení vytváří příjemné zákout pro intimní terasu. 
Ze strany ulice je dům nenápadný a jednoduchá bílá hmota je perforovaná pouze okny, které mají v horním patře vertikální charakter doplněný praktickými okenicemi. Okna ve spodním patře jsou horizontální z důvodu zachování soukromí.
Zahradní fasáda má dominantní prvek stítnění pomocí obloukové křivky, která vybíhá z ploché fasády směrem k sousednímu domu. Je ukončena na jeho hranici a navazuje na šířku tohoto sousedního objektu. Navíc poskytuje stínění ložnici rodičů. 

Vnitřní dispozice domu je velmi přehledná a pragmatická. Obytné místnosti jsou všechny až na pracovnu orientovány do zahrady a za sluncem. Technické provozy, šatna a koupelny jsou naopak orientovány směrem do ulice.
Do domu vstupujeme v přízemí přes krytý vstup vedle garáže. Na zádveří navazuje šatna a pak už se dostáváme do malé chodby s dveřmi do koupelny/sauny a pokoje pro hosty. Dále se zde nacházejí schodiště a wc pod jeho horním ramenem. Zbytek spodního patra patří obytné zóně s kuchyní, obývacím pokojem a jídelnou. Z kuchyně se ještě dostaneme do technické místnosti.
Horní patro patří ložnici s velkou světlou šatnou, dvěma dětským pokojům, pracovnou s výhledem do údolí a velkou koupelnou.
Přisazený objekt garáže má prostor pro 1 auto a spoustu úložné plochy.

Obrázky

Fotograf: Michal Janáč

Komentáře

Další realizace