Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Výběr tapety na zeď

Výběr tapety na zeď

Chystáte se tapetovat, ale nevíte jak se rozhodnout, kterou tapetu si zvolit? Existuje několik druhů materiálů, ze kterých jsou tapety vyrobeny a mají různé vlastnosti. Poradíme vám s výběrem.

Možností jak si vyzdobit svůj byt je nespočet. Od různých dekorací, přes doplňky, krásné solitérní kusy nábytku, nebo výmalbu na zdi. Je zde ještě možnost tapetování. Mnozí se jí ale obávají, což je škoda. Tapety se zase vracejí do módy a vznikají díky nim opravdu krásné interiéry. Nebojte se zkrášlit si své bydlení právě tapetami.

Tapet existuje opravdu široká škála. Nemůžete se rozhodnout jestli si zvolit papírovou, vinylovou, nebo textilní? A že jste ani o některých druzích neslyšeli? Nevadí. Projdeme si jednotlivé druhy společně a poradíme vám.

Papírové tapety

Papírové tapety jsou dnes velmi oblíbenou záležitostí. Tento druh patří mezi nestarší a nejdéle používané. Jeho první zmínky pochází již z dob starověké Číny. Tehdy šlo o velmi exkluzivní záležitost a vyráběly se z velmi tenkého ozdobného papíru. Z východu se k nám do Evropy začaly dovážet okolo 10. století a oblíbené jsou dodnes.

Tapety z papíru patří mezi nejdostupnější druh tapet. Pokud tedy nechcete investovat vysoké částky, volte tuto variantu. Samozřejmě i papírové tapety mohou vypadat luxusně, vše záleží na druhu papíru, jeho vrstvách a zvoleném dezénu. Kvalita papírové tapety se určuje její hmotností. Typů a variant je zde nespočet. Mohou být z hladkého, potištěného, nebo mačkaného papíru, bývají upraveny ražbou, nebo různými vzory.

Výběr tapety na zeď

Lepší je volit spíše kvalitnější dvouvrstvou podobu. Lepení je o něco složitější, než u jiných tapet, a je vyžadována určitá zkušenost, to samé platí i o jejich odstraňování. Materiály jsou ale opravdu přirozené a příjemné. Pokud si potrpíte na přírodní materiály, jsou papírové tapety vhodnou volbou. Skvěle se také hodí na polepování hladkých povrchů, například nábytku. Jste -li kreativní duše, zde se vám meze nekladou a můžete zdobit nejen stěny interiéru.

Vinylové tapety

Tapety vyrobené z vinylu jsou vhodné pro ty, kdo požadují především dlouhou životnost. Jsou tvořeny vrstvou umělé hmoty na papírovém nebo textilním podkladu. Jejich výhodou je dobrá omyvatelnost a odolnost vůči světlu. Hodí se všude tam, kde budou více namáhány, například v kuchyni či koupelně. Hodí se na křivé nebo popraskané stěny, které si přejete zakrýt. Pokud si přejete fototapetu na stěnu, vinyl to umožňuje. Na výběr je mnoho fotografií a dokonce si můžete nechat vyrobit svou vlastní fototapetu na míru.

Nevýhodou může být jejich neprodyšnost a zápach, proto se nedoporučuje umísťovat ve velké míře do ložnic nebo dětských pokojů.

Výběr tapety na zeď

Vliesové tapety

Jedná se o tapety z netkaných textilií a mají opravdu všestranné vlastnosti. Oproti vinylu jsou prodyšné a také jsou pevné, stálobarevné, dobře izolují chlad i hluk a mají velmi stabilní rozměry. Speciálně upravené mohou být použity i ve vlhčím a více namáhaném prostředí koupelen a kuchyní. Lepí se za sucha a lepidlo se v tomto případě nanáší pouze na stěnu. Jejich výhodou je také jejich snadné odstranění.

Textilní tapety

Tapety z textilu jsou druhou nejstarší variantou tapet a patří mezi velmi kvalitní a oceňované záležitosti. Mohou vypadat velmi luxusně a podle použitého materiálu mají také odlišné vlastnosti. Jsou prodyšné, odolávají oděru a poskytují dobrou tepelnou izolaci. Jsou vyráběny z bavlny, hedvábí, lnu, nebo dokonce z peří nebo lýka. Od toho se také odvíjí jejich cena. Patří zde i tapety, které mohou být vyrobeny z kůže nebo koženky.

 Speciálně se tapety mohou vyrábět i z korku, nebo jiných materiálů. Jejich ceny se pohybují od dostupnosti materiálu a jejich jedinečnosti.

Výběr tapety na zeď

Nechte si poradit

Pokud si přejete vybrat si tapetu, nejlepší je vidět ji na živo. V mnoha hobby, nebo profesionálních centrech si můžete projít vzorky mnoha firem a osahat si tak daný materiál. Na internetu se vám může tapeta líbit, v reálu ale může vypadat jinak než jste si přáli. Materiál, ze které jsou tapety vyrobeny dělá mnoho a nejlepší co můžete udělat je sáhnout si na něj. Nejlepší je prohlédnout si jej na denním světle, u okna, nebo pokud možno přímo doma ve svém interiéru. Volte raději světlejší barvy a přemýšlejte o tom, jestli se vám budou do bytu hodit. Některé vzory se vám v tuto chvíli mohou zdát skvělé, ale neokoukají se vám?

Dejte si s výběrem tapety načas, nespěchejte a nechte si poradit s jejich aplikací. Nicméně, záleží jen a jen na vás co si nakonec vyberete. 

Štítky: tapety
Výběr tapety na zeď
Výběr tapety na zeď

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock