Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Řada majitelů rodinných domů s velkou zahradou dává při potřebě letního osvěžení přednost bazénům. Podřídili jejich vzhledu celkový styl zahrady, nebo se zkrátka smířili s tím, že bazén v zahradě má plnit spíše praktickou než estetickou funkci. Dokázal by vůbec nějaký vodní prvek naprosto přirozeně splynout s atmosférou vaší zahrady a ještě podtrhnout její přírodní a svobodomyslný ráz?

Krása bez chemie

Pro všechny ty, kteří si právě nelibují v chemicky upravené vodě a rádi žijí v souladu s přírodou, je tu přírodní koupací jezírko. To v sobě nápaditě snoubí půvab okrasných jezírek a možnost koupání v soukromém kousku přírody. Díky přirozené biologické rovnováze umně nastolené v jezírku lze navíc získat čistou a nezávadnou vodu bez použití chemie. Právě proto uvítají přírodní koupací jezírka zejména děti a alergici.

K přirozené biologické rovnováze v jezírku dopomáhá vlastně jen nenáročný biologický filtrovací systém.

Čisticí a koupací část přírodního jezírka

Vodní systém jezírka je důmyslně složen z čisticí a koupací části. Ta čisticí by měla být hluboká cca 50 cm a opatřená postupným sklonem. Její dno tvoří filtrační materiál, na který se vrství substrát následně osázený vhodnými čisticími rostlinami. Vše funguje tak, že do čisticího prostoru přivádíme dostatečně výkonným čerpadlem vodu z koupací části, do které se po pročištění zase vrací.

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Koupací část tvoří minimálně polovinu plochy jezírka. Její velikost by měla být cca 50 m2 a hloubka pro plavání alespoň 130 m, nejlépe však rovnou 2 m. Ve větším jezírku je totiž logicky více prostoru k plavání, ale také je zde mnohem jednodušší udržet biologickou rovnováhu a čistotu vody.

Půvabný domov pro užitečné živočichy

Zatímco klasické bazény vybízejí výhradně ke koupání, přírodní jezírko navíc zaujme svou přirozenou a stále se proměňující krásou, ale také jedinečnou pomocí v oblasti životního prostředí a celkového zdraví zahrady. Část jezírka, která slouží jako čistící a bývá osázená vhodně zvolenými rostlinami, se totiž stává přirozeným domovem užitečných živočichů. K těm patří zejména žáby, které svým jídelníčkem zajisté potěší všechny zahrádkáře doposud marně bojující s nájezdy slimáků. V podvečer vám navíc dopřejí koncert bez nároku na vstupné. Žáby v jezírku ocení odstupňovanou hloubku vody a také rostliny, které produkují kyslík. Před přímým slunečním zářením je pak ochrání lekníny a ostřice.

Přečtěte si také

Prosklený dům s biotopem

Tento architektonicky výjimečný dům tvořený ze tří skleněných stěn zaujímá rozlohu 177 m² a nachází se v půvabném francouzském městečku Ouerre. K domu náleží také rozlehlá zahrada o rozloze 1 545 m².

Jezírko zkrášlí také hejno užitečných rybek, které s oblibou požírají larvy pro nás tak nepříjemných komárů, ale i jiného drobného vodního hmyzu, jež dokáže pokazit chvilku odpočinku v tomto koutku zahrady. Ty správné ryby přitom čistí i dno koupacího jezírka od řas, a tak v něm pomáhají udržovat biologickou rovnováhu. Pokud se ovšem v koupacím jezírku rozhodnete pro chov ryb, je třeba počítat s hloubkou alespoň 180 cm, aby v něm ryby mohly bez problémů přezimovat. Ryby musí mít také velký přísun kyslíku, podobně jako je tomu ve velkých přírodních rybnících.

Další výhody přírodního koupacího jezírka

Koupací jezírko má oproti klasickému bazénu ještě další výhody. Vedle vody bez chemie dokáže nabídnout i její rychlé ohřívání slunečními paprsky, tedy zcela zdarma. Voda v jezírku se tak ohřívá mnohem rychleji než v bazénu. Princip převážně přirozeného čištění vody a ohřívání tak odkazuje na mnohem nižší provozní náklady jezírka než je tomu u tradičního bazénu.

V koupacím jezírku se navíc nevyměňuje voda, jelikož se o její čistotu spolehlivě postará již zmíněný biologický filtrační systém. Stačí tedy vždy jen doplnit vodu, která se za den odpaří – tedy tak 1 cm v opravdu velkých parnech. Úbytek vody v jezírku je třeba dorovnat ještě po čištění dna od kalů speciálním vysavačem, kdy dojde k jejímu mírnému odsátí. Jinak se voda v jezírku kompletně mění až po pěti nebo deseti letech.

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Nic není bez údržby

Ačkoliv se přírodní koupací jezírko může zdát vcelku samočistící, nic v zahradě se neobejde bez údržby. Je proto třeba se pravidelně starat jak o vodní rostliny, tak o ty suchozemské, které kolem jezírka vytvářejí kouzelnou scenérii.

Vzhledem k tomu, že na hladinu jezírka padá i prach, listí či hmyz, vyžaduje si i hladina jezírka průběžné čištění již zmíněným vysavačem. Alespoň jednou týdně je také třeba vyčistit hrubý filtr před čerpadlem. S blížící se zimou se pak odvodní čerpadlo a jezírko se nechá zamrznout.

Jako ve volné přírodě

Ačkoliv si koupací jezírko žádá více prostoru než klasický bazén, a to především proto, aby nám usnadnilo údržbu, přece jen nás vrací zpátky ke kořenům. Díky tomuto přirozenému vodnímu prvku nás totiž mnohem více přibližuje k přírodě. Vybudováním přírodního koupacího jezírka navíc docílíme celkového zvlhčení klimatu v zahradě. Právě díky akumulaci tepla v jezírku se vyhneme i jinak výraznému kolísání teplot na jaře a na podzim.

Výčet výhod přírodního koupacího jezírka tedy mluví sám za sebe. A teď už je jen na vás, zda si tento okrasný a důmyslný vodní prvek zakomponujete i do vlastní zahrady...

Štítky: koupací jezírko

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock