Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Pasivní dům se šindelovou fasádou

Chatová kolonie v Dobříši je plná malých roztodivných domků, které si jejich majitelé postavili podle svých představ a schopností. Svým netradičním vzhledem tak do této kreativní zástavby zapadá i pasivní dům se šindelovou fasádou, který představuje ekologickou tvarovou hříčku.

Za svůj vzhled vděčí svým majitelům, kteří nechtěli bydlet v klasické krabici, a architektům, kteří jim jejich sen s radostí splnili. Sedmičlenný team pražského ateliéru Mimosa architekti navrhl „měkký“ dům bez ostrých hran, který vzdává hold přírodním materiálům a ekologickému provozu.

Dům, který souzní s okolím

Okolní stavby a místní regulativy do určité míry ovlivnily vzhled a také velikost objektu. Zajímavostí není pouze jeho oblý tvar, ale také obklad, který jej dokonale kopíruje. Svou fasádou z modřínových šindelů upoutá na první pohled. O to snáze pak zapadá do okolní zástavby i do přírody. Jedná se zkrátka o tvarovou hříčku, která dokonale využívá modřínových mimikrů. Fasáda z modřínových šindelů navíc dává domu drobnější měřítko a příjemně koresponduje s lesem v sousedství.

Netradiční pasivní dům

Z hlediska konstrukce se jedná o pasivní dům z panelů z masivního dřeva. Tepelně-izolační vrstvu tvoří dřevovláknitá izolace, fasádní krytí pak již zmíněné modřínové štípané šindele. Stavba je umístěna v severní části pozemku, takže jižní zůstává volná pro zahradu. Směrem na jih se dům otevírá svými místnostmi, v severním traktu domu je hygienické a technické zázemí. V přízemí je díky tvaru domu zdůrazněn vstup a otevření do zahradní terasy. Za pěkného počasí rozšiřuje prostor terasy vnitřní obytnou zónu.

Uspořádání bydlení

Bydlení v oválném domě poskytuje užitnou plochu o velikosti 171 m2. Tvarování interiéru kopíruje tvarování vnějšku, konstrukčnímu systému domu a potřebě mít i v takto tvarovaném domě kde postavit skříně. Zatímco jsou obytné místnosti orientovány směrem do zahrady, při severní fasádě jsou umístěny koupelny, šatny a technická místnost. Přízemí sestává z otevřeného obytného prostoru s minimem předělů, patro pak ze tří místností.

Šindele i v interiéru

Interiér přiznává konstrukční jádro domu, tedy masivní dřevěné panely stěn a stropů. Také zde se na některých stěnách objevují šindele, které tak propojují interiér s exteriérem. Na jiných stěnách je zase hliněná omítka, která se kromě dobrých tepelně-izolačních vlastností vyznačuje rovněž výbornou prací s vlhkostí. Podlahy v celém interiéru jsou z kaučuku, tudíž velice odolné a pružné.

Pasivní bydlení

Velice dobře zateplený dům je vytápěný efektivním zdrojem tepla, který představuje tepelné čerpadlo se systémem vzduch-voda. Aby mohl být považován za pasivní dům, bylo zapotřebí jej udělat maximálně vzduchotěsný s řízeným větráním. Díky rekuperační jednotce se většina tepla, které se vytratí do okolí domu, předá čerstvému vzduchu, který je dovnitř přiváděn.

{reklama-0}

Do chatové kolonie v Dobříši tak přibyl pozoruhodný pasivní dům, který zaujme nejen svým neobvyklým vzhledem, ale také respektem k přírodě. Svou fasádou z modřínových šindelů odkazuje na nedaleký les a užívá si sousedství domků, kterým stejně jako jemu vdechla život lidská fantazie.

Zdroj: https://www.asb-portal.cz/architektura/rodinne-domy/dum-s-sindelovou-fasadou

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock