Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Pasivní dům se šindelovou fasádou

Chatová kolonie v Dobříši je plná malých roztodivných domků, které si jejich majitelé postavili podle svých představ a schopností. Svým netradičním vzhledem tak do této kreativní zástavby zapadá i pasivní dům se šindelovou fasádou, který představuje ekologickou tvarovou hříčku.

Za svůj vzhled vděčí svým majitelům, kteří nechtěli bydlet v klasické krabici, a architektům, kteří jim jejich sen s radostí splnili. Sedmičlenný team pražského ateliéru Mimosa architekti navrhl „měkký“ dům bez ostrých hran, který vzdává hold přírodním materiálům a ekologickému provozu.

Dům, který souzní s okolím

Okolní stavby a místní regulativy do určité míry ovlivnily vzhled a také velikost objektu. Zajímavostí není pouze jeho oblý tvar, ale také obklad, který jej dokonale kopíruje. Svou fasádou z modřínových šindelů upoutá na první pohled. O to snáze pak zapadá do okolní zástavby i do přírody. Jedná se zkrátka o tvarovou hříčku, která dokonale využívá modřínových mimikrů. Fasáda z modřínových šindelů navíc dává domu drobnější měřítko a příjemně koresponduje s lesem v sousedství.

Netradiční pasivní dům

Z hlediska konstrukce se jedná o pasivní dům z panelů z masivního dřeva. Tepelně-izolační vrstvu tvoří dřevovláknitá izolace, fasádní krytí pak již zmíněné modřínové štípané šindele. Stavba je umístěna v severní části pozemku, takže jižní zůstává volná pro zahradu. Směrem na jih se dům otevírá svými místnostmi, v severním traktu domu je hygienické a technické zázemí. V přízemí je díky tvaru domu zdůrazněn vstup a otevření do zahradní terasy. Za pěkného počasí rozšiřuje prostor terasy vnitřní obytnou zónu.

Uspořádání bydlení

Bydlení v oválném domě poskytuje užitnou plochu o velikosti 171 m2. Tvarování interiéru kopíruje tvarování vnějšku, konstrukčnímu systému domu a potřebě mít i v takto tvarovaném domě kde postavit skříně. Zatímco jsou obytné místnosti orientovány směrem do zahrady, při severní fasádě jsou umístěny koupelny, šatny a technická místnost. Přízemí sestává z otevřeného obytného prostoru s minimem předělů, patro pak ze tří místností.

Šindele i v interiéru

Interiér přiznává konstrukční jádro domu, tedy masivní dřevěné panely stěn a stropů. Také zde se na některých stěnách objevují šindele, které tak propojují interiér s exteriérem. Na jiných stěnách je zase hliněná omítka, která se kromě dobrých tepelně-izolačních vlastností vyznačuje rovněž výbornou prací s vlhkostí. Podlahy v celém interiéru jsou z kaučuku, tudíž velice odolné a pružné.

Pasivní bydlení

Velice dobře zateplený dům je vytápěný efektivním zdrojem tepla, který představuje tepelné čerpadlo se systémem vzduch-voda. Aby mohl být považován za pasivní dům, bylo zapotřebí jej udělat maximálně vzduchotěsný s řízeným větráním. Díky rekuperační jednotce se většina tepla, které se vytratí do okolí domu, předá čerstvému vzduchu, který je dovnitř přiváděn.

{reklama-0}

Do chatové kolonie v Dobříši tak přibyl pozoruhodný pasivní dům, který zaujme nejen svým neobvyklým vzhledem, ale také respektem k přírodě. Svou fasádou z modřínových šindelů odkazuje na nedaleký les a užívá si sousedství domků, kterým stejně jako jemu vdechla život lidská fantazie.

Zdroj: https://www.asb-portal.cz/architektura/rodinne-domy/dum-s-sindelovou-fasadou

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Hnědá barva v interiéru

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock