Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Medvědí česnek, zázrak našich lesů

Medvědí česnek, zázrak našich lesů

Bylinky a potraviny pocházející z přírody jsou mezi lidmi v posledních letech čím dál oblíbenější. Jinak tomu není ani v případě medvědího česneku, jenž je hitem posledních let. Kde tuto zdravou bylinku najdeme? A jaké jsou její léčivé vlastnosti? To najdete v tomto článku.

Co je medvědí česnek?

Říká se, že sílu medvědího česneku znali a využívali již staří Germáni. Věřili, že jim tato bylinka dodá medvědí sílu. Možná to bylo způsobeno tím, se povídá i o tom, jak se medvědi po dlouhém zimním spánku snaží načerpat energii z něčeho silného – a to má být právě medvědí česnek.

Druhové jméno česneku medvědího je Allium Ursinum. Je to odvozeno od slova ursus, což je medvěd – opět se tím dostáváme k medvědí teorii. Tak jako tak, lidé v dávných kulturách z česneku vařili silnou polévku, která jim měla dodávat energii, ale i léčit.

 K čemu je medvědí česnek dobrý?

Medvědí česnek v sobě ukrývá vitaminy A, B a C. Dále to je zinek, železo, vápník, hořčík a další tělu-prospěšné látky. Díky této kombinaci lze medvědí česnek nazývat přírodním antibiotikem i antimykotikem. Navíc působí i protizánětlivě. Což znamená, že jej můžete používat při nachlazení, chřípce a respiračních onemocněních. Mezi jeho další nesporné plusy patří i jeho schopnost pro podporu srdce, čištění krve, regulaci krevního tlaku. Díky jeho léčebným účinkům jej můžeme užívat i při detoxikaci jater, ledvin – i močového měchýře. A plísně v organismu? S těmi zatočí taktéž.

Jak medvědí česnek poznáme?

Svým vzhledem nám může medvědí česnek připomínat konvalinku, avšak ta je jedovatá. Medvědí česnek má řapíkaté kopinaté zelené listy, které vyrůstají ve spodní části lodyhy. Na rozdíl od konvalinek ale dorůstá i do výšky 40 centimetrů. Poznat ho můžeme i jednoduše. A to přičichnutím si k němu. Díky jeho štiplavé vůni si jej nelze s konvalinkou zaměnit.

Na co lze medvědí česnek použít?

Využití medvědího česneku v kuchyni je velmi všestranné. Listy si můžeme uchovávat několika způsoby, například zamrazením nebo sušením. Jako příklad můžeme uvést pesto z česneku (můžeme přidávat k těstovinám), ale i obyčejnou česnekovou pomazánku. Po prohýřené noci vás může postavit na nohy kvalitní česnečka.

A co vy? Také jste propadli kouzlu této zázračné bylinky?

Štítky: bylinky
Medvědí česnek, zázrak našich lesů
Medvědí česnek, zázrak našich lesů

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock