Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Malý rodinný dům ve starší zástavbě

Malý rodinný dům ve starší zástavbě

Bydlení v kontaktu se zahradou. Dvojice obytných traktů se snahou o nový, kontextuální dialog s okolní zástavbou. Rodinný dům vyrostl v zahradě, ve starší zástavbě bratislavských Vajnor.

Rodinný dům vyrostl v zahradě, která původně patřila různé objekty, uzavírající obytný blok. Při osazování domu v rámci pozemku byl autor díla architekt Matúš Gondek konfrontován s více možnostmi. Jako základní kritérium si nejprve stanovil dostatečnou míru soukromí pro obyvatele, při zachování co největší zahrady. První reakce byla postavit dům - "hradbu", mezi ulicí a zbylým pozemkem.

Brzy si ale uvědomil potřebu různých úrovní soukromí. Z domu - bariéry vznikla stavba, která je na úrovni přízemí plynulou součástí okolního pozemku. Svým osazením a dispozičním řešením člení pozemek na tři základní funkční prostory. Vjezd jako utilitární vstupně-skladová část. Obytný prostor, pokračující do exteriéru jako společenská zóna. Samostatná soukromá část pro rodiče - místo odpočinku.

Malý rodinný dům ve starší zástavbě
Foto: Matúš Gondek

Druhé podlaží patří dětem

Nad touto zahradní-obytnou platformou se tyčí druhé podlaží pro děti a návštěvy. V mé představě domek, vysunutý do korun zachovaných zahradních stromů. Z tohoto důvodu má patro okna orientované přímo na vzrostlo zeleň.

Přečtěte si také

Rodinný dům v kouzelné vinařské dědině na Moravě

V Blatnici pod svatým Antonínkem, obci se svébytnou kulturou a historií, nahradil původní nevyhovující stavení zbrusu nový rodinný dům. Při jeho výstavbě byl respektován jak charakter okolní zástavby…

Rozdělení objektu na "domeček" a "stodolu" - dvojici menších objektů, má za cíl zmenšit měřítko domu. Podvědomě jsem stále cítil, že výstavba v zahradě nemá nepřiměřeně zahušťovat stabilizované prostředí ulice. Rozdělení je také výrazem členění na denní část, umístěnou blíže při ulici a noční část v klidu vnitřních zahrad. Sklon střechy a tvarování objemů navazuje na starší zástavbu Vajnory. Materiálově se však zejména obytná část domu od okolní zástavby výrazně liší.

Technické řešení umožnilo umístit na střechy živou zeleň. Spolu s výsadbou v zahradě je záměrem zazelenění pozitivní vliv na mikroklima pozemku a zmírnit přehřívání domu během letních měsíců. Porost střech a zeleň v zahradě zajišťuje, aby ulice nepřišla o svůj kus přírody.

Štítky: rodinný dům
Foto: Matúš Gondek
Zdroj: Matúš Gondek / play MTTO

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Zdařilá rekonstrukce Ačkové chaty

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock