Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kontejnerové domy dorazily také do České republiky

Ani naši zemi neminul celosvětový trend přestavování vyřazených lodních kontejnerů na moderní a alternativní bydlení. Získává si stále větší oblibu u lidí, kteří chtějí při stavbě nového domova ušetřit a zároveň postupovat ekologicky.

Přestože jsou lodních kontejnerů vyrobeny miliony, aktivně se z nich používá jen docela malá část. Ostatní leží ladem v USA nebo v Evropě. Kontejnery dovážející zboží z Asie na západ by se musely zpátky vracet prázdné, což se nejeví jako ekonomické. A tak se prostě kolikrát raději vyrobí kontejnery nové. Pro všechny ochránce přírody, kteří nechtějí dopustit svět plný nevyužívaných lodních kontejnerů, se nabízí šance, jak je upcyklovat a vytvořit z nich zbrusu nové a originální bydlení.

Stavba kontejnerového domu

Takový kontejnerový dům lze vlastně postavit podobně jako domeček z lega, což umožňuje jeho velká variabilita. Jednotlivé opracované a zaizolované kontejnerové moduly mohou vytvořit domy rozmanitých velikostí a tvarů, co jeden blok, to zhruba 30 m2 zastavěné plochy. Pro stavbu těchto unikátních domů jsou přitom nejpoužívanější 20 a 40 stopé kontejnery. Jejich výška a šířka je stejná. Výška v exteriéru dosahuje 2,60 m a v interiéru 2,39 m. Šířka činí 2,44 m v exteriéru a 2,35 m v interiéru. Rozdílná je jejich délka – 6,06 oproti 12,2 m. Systém výstavby pak spočívá v upcyklaci pevné ocelové konstrukce vybraných lodních kontejnerů. To znamená, že dochází k přeměnění nepotřebného produktu v produkt lepší kvality, s ohledem na životní prostředí. Kontejner tak funguje jako velice pevná a stabilní nosná konstrukce. Na cestě k novému bydlení se vyberou vhodné kontejnery a sestaví se do podoby budoucího domu. Poté dojde k vyřezání otvorů pro okna a dveře, zaizolování, postavení příček, rozvedení sítí a na závěr k obložení exteriéru a interiéru stavby. Takový dům se poté po jednotlivých blocích opět rozebere a pomocí jeřábu se naloží na kamiony. Rozložený dům se vydá na cestu přímo na pozemek, na němž má stát. Napojí se na sítě a zprovozní.

Cenově příjemný dům

Stavba z vyřazených lodních kontejnerů vychází finančně mnohem příznivěji, než je tomu u klasických stavebních materiálů. Cena za jeden kontejner se pohybuje od 50 do 100 tisíc, vždy přitom záleží na velikosti a kvalitě takového kontejneru. Pokud se rozhodnete pro plnohodnotné kontejnerové bydlení, budete jednotlivých modulů potřebovat více. Přesto však taková hrubá stavba bude levnější než klasický rodinný dům. K té je pak třeba započítat cenu za kvalitní izolaci, nové podlahy, ošetření vnitřních stěn či vyřezání otvorů pro okna a dveře. Výslednému součtu jistě ulehčí, pokud část manuální práce zvládnete sami. Přesto je ještě třeba počítat s dovezením kontejnerů na pozemek, který musí být zasíťovaný. Pokud není, bude zapotřebí investovat do čističky odpadních vod, vrtané studny apod. Následuje položení základové desky, zařízení elektrorozvodů, rozvodů vody a odpadů. Nějakou tu částku z rozpočtu si vyžádá rovněž vnitřní vybavení kontejnerového domu. Jestliže se tedy budete držet při zemi, vyjdou vás vyjmenované položky na 1,5 až 2 miliony korun, což je oproti klasickému domu stále solidní cena.

Bydlení z kontejnerů snadno a rychle

Jednou z největších výhod kontejnerových domů je jejich snadná doprava a stavba. Přece jen jsou lodní kontejnery původně určeny k transportu, takže je stačí naložit a dovézt na místo určení. Vždy přitom platí, že se stavba podřizuje pozemku, nikoliv naopak. Na míru se pak ladí vnitřní uspořádání a pozice oken. Díky bytelné ocelové konstrukci je možné bez problémů skládat jednotlivé kontejnery na sebe a vytvořit si patrový dům. Stavba je velice rychlá, jelikož nemusíte řešit stěny, podlahy, stropy a střechy – to všechno už kontejner má. Docela tedy postačí zaměřit se na izolaci a vyřezání otvorů pro okna a dveře.

Příjemné vnitřní klima v kontejnerovém domě

Právě extra silné izolace jsou v kontejnerovém domě nezbytností. Kontejner totiž není ničím jiným než velkým ocelovým kvádrem. Ocel je velmi dobrý vodič tepla, s čímž se při vytvoření celoročního bydlení musí počítat. Kontejner je tedy třeba pečlivě izolovat zevnitř i zvenku, aby se v něm v zimě nedržel chlad a v létě zase horko. Extra silná izolace je nezbytná také z toho důvodu, že se na vnitřních ocelových stěnách může v důsledku velkých teplotních rozdílů tvořit kondenzace. Příliš vlhký vzduch uvnitř domu pak může vést ke vzniku rzi na stěnách. Izolace sice ubere už tak nepříliš velkému kontejneru na prostoru, ten však můžete dorovnat počtem kontejnerů. Pod dohledem statika lze rovněž vyříznout nadstandardní otvory, které pomohou interiér domu zvětšit. Své pak udělá i na míru zakomponovaný nábytek, který si hravě poradí s podlouhlými prostory kontejnerového bydlení.

Zdraví na prvním místě

Při stavbě nového domu je třeba stále brát v úvahu, k čemu byl vlastně kontejner původně určen. Mějte tedy na paměti, že dřevěné či překližkové podlahy kontejnerů byly při výrobě ošetřeny silnými pesticidy, což mělo zabránit pronikání škůdců do přepravovaného zboží. Bez tohoto ošetření by navíc nedošlo ke splnění mezinárodních regulací týkajících se lodní dopravy. Levnější variantou je ošetřit původní podlahy tak, aby se vliv nežádoucích pesticidů eliminoval. Pro zdravé bydlení je však zdaleka lepší pořídit si zcela nové podlahy. Toxickými barvami mohou být ošetřeny i stěny kontejnerů, na což je také třeba dávat si pozor. V takovém případě je zapotřebí opískovat stěny na holý kov a poté znovu natřít netoxickými barvami.

{reklama-0}

Kontejnerové bydlení v sobě spojuje jak výhody, tak nevýhody. Pokud však sníte o snadno dostupném, ekologickém a originálním bydlení, lze tyto překážky docela dobře překonat. Vám se pak dostane nejen krásného a stylového domova, ale také pocitu, že jste ušetřili přírodu i peníze.

Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/kontejnery-dum-z-kontejneru-levny-dum-stavba-domu-pozemek.A200611_153906_architektura_web

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock