Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jak vybrat sekačku pro dokonalý trávník?

Jak vybrat sekačku pro dokonalý trávník?

Jaro je tu, tráva roste jako z vody a zvuk sekaček je slyšet snad ze všech stran. Pokud obdivujete pěkně udržovaný trávník od sousedů a nejste spokojeni s vaší sekačkou, která už má to nejlepší za sebou, nastal čas poohlédnout se po nové. S jejím výběrem vám rádi pomůžeme.

Taková zahradní sekačka se nekupuje každý rok, a proto je třeba se před investicí do nového zahradního pomocníka pořádně zamyslet. Zahradní technika, jež vám pomůže vytvořit dokonalý trávník, musí beze zbytku odpovídat vašim požadavkům. Na každý trávník je totiž zapotřebí jiné sekačky. Vybírejte tedy nejen podle svých finančních možností, ale také v závislosti na tom, jak často a jak velkou plochu potřebujete sekat. Pamatujte i na to, že jedním z důležitých kritérií při výběru sekačky je šířka záběru. Travní sekačky s větší šířkou záběru nabízí zpravidla i bohatší vybavení, ať už se jedná o pohon koleček, silnější motory či větší záchytné koše. Otázkou také je, jaký máte na stroj nároky a jakému z typů na trhu dáváte přednost. Ve specializované prodejně se můžete poradit přímo s prodejním technikem, který vám jistě doporučí zahradní sekačku přesně podle vašich představ. Typově se zahradní sekačky dělí na elektrické, benzínové, akumulátorové a na traktory a ridery. Sekačky lze vybírat také podle výbavy či materiálu skeletu neboli šasi. Bezpojezdové modely určené na menší plochu mívají lehké šasi z kvalitního plastu. Velké pojezdové stroje na velkých pozemcích mají naopak šasi z ocele či slitiny hliníku.

Elektrické sekačky

Takovou klasikou v řadách zahrad jsou elektrické sekačky. Jejich výhodou je malá váha, tichý provoz, snadná ovladatelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Tento typ zahradní sekačky se hodí do středně velkých zahrad bez většího množství stromů, křovin a květin. Na takto členitém pozemku může kabel přece jen překážet. Co se týče výkonu, tyto sekačky se řadí někam mezi akumulátorové sekačky a benzinové sekačky. Pokud si pořídíte opravdu kvalitní model, potěší vás tím, že si hravě poradí i s velkými plochami a vysokou trávou.

Jak vybrat sekačku pro dokonalý trávník?
Foto: pixabay.com

Benzínové sekačky

Na sekání větších ploch jsou vhodnější benzínové sekačky, z nichž obzvláště ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vysokou a hustou trávou. Vzhledem k vysokému počtu otáček dokážou trávu posekat velice rychle a kvalitně. Velkou výhodou je také jejich nezávislost na elektrických přípojkách a aku nabíječkách. Bývají sice těžší a hlučnější, přesto jsou však ideální volbou pro zahrádkáře, kteří mají radost z dobře odvedené práce.

Akumulátorové sekačky

Naopak velmi tiché a lehké jsou akumulátorové sekačky, které své majitele potěší také tím, že jsou snadno ovladatelné a bezdrátové. Navíc se chovají šetrně k životnímu prostředí. V případě akumulátorových sekaček stačí vložit baterii, stisknout tlačítko – a hned se můžete pustit do sekání. Vždy je přitom možné mít v záloze ještě náhradní baterii, kdyby se stávající vybila. U tohoto typu sekaček se dá navíc velice dobře hodnotit poměr ceny a výkonu.

Robotické sekačky

Pokud pro pravidelnou údržbu trávníku nemáte dostatek času, bude pro vás ideálním pomocníkem robotická sekačka. Jednou z jejích největších předností je snadná obsluha. Stačí plochu trávníku, který chcete posekat, ohraničit vymezovacím kabelem a sekačku do ní umístit. Některé sekačky pak dokážou pracovat přesně podle programu, který u nich nastavíte. Další z výhod robotické sekačky je, že umí posekaný materiál chytře využít tak, že jej zkrátka opět rozmístí na posekanou plochu. Půdě se tak zároveň dostává potřebného hnojiva. Při používání robotické sekačky se nemusíte bát ani o bezpečnost. Je totiž vybavena bezpečnostními čidly, která ji udržují v dostatečné vzdálenosti od pevných předmětů. Reaguje také na rozličné podněty – při zvednutí se tak automaticky vypne. Samostatnost některých typů robotických sekaček se projevuje také v tom, že dokážou dojet přímo do nabíjecí stanice.

Jak vybrat sekačku pro dokonalý trávník?
Foto: pixabay.com

Traktory a ridery

S opravdu velkými plochami určenými k posekání si hravě poradí zahradní traktory a ridery. Traktory jsou sice už větší investicí, zato ale takovou, která se vážně vyplatí. Tyto stroje jsou totiž známé svou variabilitou, která vás jistě potěší. V zimních měsících k nim klidně můžete připojit například sněhovou frézu či sypač. Zahradní ridery jsou levnější variantou a od traktorů se liší tím, že řidič sedí nad pohonnou jednotkou, zatímco u traktoru se motor nachází před ním. Ridery jsou dobrou volbou pro sekání ploch od velikosti 600 m2. Na rozdíl od traktorů se vyznačují menší velikostí a větší pohyblivostí, na druhou stranu jsou však méně výkonné.

Značkoví výrobci zahradních sekaček se rok co rok snaží potěšit zákazníky a přichází s celou řadou vychytávek. Pořídit si tak můžete sekačky s několikarychlostní převodovkou či oblíbenou funkcí startování jedním tlačítkem díky systému inStart. U jednoho stroje zase nabízí hned čtyři způsoby, jak naložit s posekanou trávou, systém 4v1. Můžete si tedy vybrat z těchto čtyř variant – sběr do koše, mulčování, zadní a boční odhoz. Ke komfortu mohou přispět také silné motory, velká kola či optická signalizace zaplnění koše.

Jak vybrat sekačku pro dokonalý trávník?
Foto: pixabay.com
Štítky: tipy a triky zahrada
Foto: pixabay.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock