Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chatu ukryli do kapuce, aby ji ochránili před špatným počasím

Tento nápad pochází z dílny norských architektů z Osla, ze studia Arkitektværelset. Norové vědí, co je zima, a tak jejich díla mohou být skvělou inspirací i do chladnějších končin u nás.

Tento nápad pochází z dílny norských architektů z Osla, ze studia Arkitektværelset. Norové vědí, co je zima, a tak jejich díla mohou být skvělou inspirací i do chladnějších končin u nás.

Chata ukrytá před nepřízní počasí

Klienti měli zájem o robustní, ale přitom nevelkou a efektivní chatu s výhledem na jezero. Základní tvar této chaty určili povětrnostní podmínky, výhled a přísně stavební regulativy v odlehlé přírodní lokalitě.

Norska vysokohorská oblast Imingfjell je krásná, ale velmi větrná. Proto architekti hledali možnost, jak samotnou chatu ukrýt před nepřízní počasí, aby přitom nepřišla o výhody a jedinečnosti, které prostředí poskytuje. Výsledkem byla kapuce kryjící chatu ze tří stran.

Omezení jsou matkou tvořivosti

Hlavní architekt Grethe Løland, paradoxně na stavební omezení v této lokalitě nenadával, právě naopak: "Omezení jsou matkou hravé tvořivosti a v tomto případě bylo naším cílem tvořit navzdory přísným limitům."

Připomínáme, že chata se nachází v nadmořské výšce 1 125 m a v oblasti vystavené nejen silnému větru, ale i nebezpečí lavin. Podrobná analýza naštěstí ukázala, že pozemek se nachází mimo nebezpečné zóny. Původní myšlenka ochranného krytu - kapuce, se však ukázala jako vděčné a originální řešení.

Tento nápad pochází z dílny norských architektů z Osla, ze studia Arkitektværelset. Norové vědí, co je zima, a tak jejich díla mohou být skvělou inspirací i do chladnějších končin u nás.

Chrání také dává charakter

Stříška kapuce nad přední fasádou chaty chrání "oči" kabiny vpředu a zabraňuje dešti negativně ovlivnit vstup do chaty. Část terasy je skrytá pod kapucí a je zde možné trávit čas i v případě deště. Kapuce má také estetickou funkci. Kontrastní kombinace světlého borovicového obložení a černého nátěru samotné kryté budovy dává chatě jedinečný silný výraz.

Jak je řešen interiér?

Ve stejném kontrastu barev jako exteriér. Světlé dřevo stěn, stropu a schodiště kontrastuje s tmavým nábytkem. Výhledy hrají v interiéru velmi důležitou roli. Fascinující výhled mají domácí i při práci na kuchyňské lince. Za dřezem je totiž umístěno atypické rohové okno. Ložnice obsahuje vestavěné úložné prostory a vysokou pohodlnou postel. Panoramatické rohové okna a velké posuvné dveře vnášejí přírodu přímo do interiéru. Podlahy jsou z dubového dřeva.

Na prvním nadzemním podlaží se nachází kuchyň s jídelnou a obývací místností, v zadní části rodičovská ložnice a pokoj pro hosty. Mezi pokoji je umístěna sauna a hygienické zázemí. V otevřeném podkroví se nachází dalších 8 míst na spaní.

Zdroj: www.arkitektvaerelset.no

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Interiér domu, kde vás vítá slunce

Modřasnký Háj

Studentský pokoj

Horská chata v Alpách

RD Uhříněves

Apartmán Peacock

Sledujte nás

Nejčtenější články

Montovaný dům postavili za pouhých 10 dní

Unikátní přestavba venkovské stodoly

Chaloupka, která klame vzhledem, neuvěříte, že jde o novostavbu!

Proměna starého mlýna, který posledních dvanáct let chátral

Dům plný překvapení zrekonstruovaný od základů

Neobvyklý dům pro babičku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock