O realizaci

Malý prostor zahrady a její lokalizace mezi bytovou zástavbou má velký vliv na koncept zahrady. Návrh zahrady v Praze je založen na jednoduchých liniích, tak aby byl v souladu se všemi normami územního plánování a velikost jednotlivých prostor byla výhodná a umožňovala komfortní využívání zahrady. Velký důraz byl rovněž kladen na to, aby byl prostor rozdělen co možná nejefektivněji a promyšleně.

Dominantou zahrady je dřevěný altán, umístěný před hospodářským domkem, který není příliš hezký. Altán má za úkol zakrýt výhled na domek a jeho zadní, plná stěna má chránit před pohledy sousedů. Konstrukce altánu je otevřená, lehká a použité dřevo koresponduje s fasádou obytného domu. Altán bude hlavním místem odpočinku v zahradě. Můžeme se do něj dostat přímo z trávníku, nebo dřevěnou stezkou od terasy podél plotu. Podlaha v altánu je rovněž z dřeva vyrovnaného s okolním povrchem. Navrženo rovněž plátěné zastřešení, které bude možné svinout v závislosti na počasí nebo náladě.

Zeleň podél plotu a stezky bude tvořena především vysokou ozdobnou trávou. Pouze podél domu budou vysázeny rostliny kvetoucí, zatímco u hospodářského domku budou vysázeny štíhlé černé borovice. Po druhé straně stezky budou rovněž vysázeny rostliny. V těch místech budou růst levandule a kosodřeviny a v rohu altánu se bude nacházet hustě rozvětvený keř.

Největší část výsadby se nachází podél severozápadního oplocení. Jsou zde navrženy fialově kvetoucí trvalky, ozdobné trávy a hortenzie. Vedle nich budou dodatkovou clonou před sousedy upravené habry. Jejich geometrický tvar tvoří stěnu, která vnese do zahrady trochu stínu. Zajímavým prvkem zahradní architektury budou rovněž lavičky utvořené z pařezů.

Za altánem se bude nacházet malý zeleninový záhon. Zelenina bude pěstována v malých květináčích, vysokých asi 40-50 cm. Ve většině květináčů je v rohu navrženo místo pro maliny.

Podél terasy nacházející se u domu byl navržen květináč, v němž bude růst nízký živý plot, jež má za úkol chránit terasu před větrem. V tom samém květináči mohou být pěstovány rovněž kuchyňské byliny.

Obrázky

Komentáře

Další realizace