Koncept zahrady byl vytvořen na základě očekávání investorů, ale z velké části na základě nápadů návrháře, jež neměl jednoduchý úkol. Terén, na němž měla nová…

O realizaci

Koncept zahrady byl vytvořen na základě očekávání investorů, ale z velké části na základě nápadů návrháře, jež neměl jednoduchý úkol. Terén, na němž měla nová zahrada vzniknout, není jednoduchý. Poměrně malý prostor je velmi členitý a ke všemu tyto výškové rozdíly jsou zdůrazněny podpůrnými stěnami z betonu nebo betonových prvků, které tvoří opěrné stěny, takže v nich nebylo příliš mnoho možností zasahovat. Navíc celý prostor není příliš velký, takže koncept musí být velmi promyšlený, abychom maximálně využili dostupný prostor co možná nejlepším způsobem.

Vzhledem k tomu, že beton je tak dominantním prvkem zahrady, bylo rozhodnuto, že jej využijeme jako pozadí pro další prvky, které budou v zahradě. Jeho studený výraz, zdůrazněný mechem, byl oteplen použitím velkého množství dřeva. Projekt je navržen v mírně skandinávském stylu. Z dřeva bude vytvořen rovněž hlavní prvek zahrady, terasa, která bude umístěna v centrálním místě.

Abychom zvětšili plochý povrch zahrady, bylo rozhodnuto, že bude terasa částečně postavena nad dírou u plotu sousedů. Díky tomu pod ní získáme rovněž místo pro uložení různých věcí potřebných v zahradě. Terasa bude obklopena ohrazením z dřevěných kůlů, na kterých bude připevněno lano. Na jednom okraji budou umístěny květináče v krásné, šedo-modré barvě. Terasa bude místem odpočinku. O výběru nábytku plně rozhodnou sami majitelé. Může se zde nacházet stůl, a židle, stejně jako sedací souprava. Navrženo rovněž místo pro výstavu zahradních plastik.

Podél rovné betonové stěny byly navrženy dva velké květináče z Corten oceli a jednoduchá dřevěná lavička. Na této stěně jsou také naplánovány ptačí budky v intenzivních barvách jak rovněž  další plastiky, které budou viset blíže k domovu. V budoucnu bude stěna zarostlá břečťanem a tyto prvky budou i nadále krásně viditelné. Mezi lavičkou a jedním z květináčů je prostor pro velký záhon s trávami a kvetoucími trvalkami. Nachází se zde rovněž dvě dříve zmíněné višně, mezi nimiž může být zavěšena houpací síť.

Rostliny budou také na terase a jejich pozadí bude tvořit dřevěná mřížka. Jejím účelem je rovněž dodatečná ochrana před zraky obyvatel domu nacházejícího se naproti vchodu. Mezi záhony s rostlinami vede cesta z betonových desek obklopených štěrkem. Vede přímo k dřevěné brance, s tím, že část stezky tvoří náhodně uspořádané betonové desky rozložené v trávníku. Zbývající rostliny se nacházejí podél zdi obytné budovy a podél stávajícího betonového květináče, v němž byly rovněž zasazeny rostliny.

K zakrytí nepříliš atraktivní opěrné stěny z betonových panelů, byly využity sukulenty a skalní trvalky s výjimečně malými požadavky. Druhy byly zvoleny tak, aby se zde nacházely rovněž kvetoucí rostliny. S časem se rostliny rozrostou a zcela přikryjí pohled na beton.

Obrázky

Komentáře

Další realizace