Lodžie náleží panelákové garsonce o výměře 40 m2. Panelákový dům byl postaven v roce 1980. Dům prošel zateplením fasády, tím se bohužel prostor lodžie…

O realizaci

Lodžie náleží panelákové garsonce o výměře 40 m2. Panelákový dům byl postaven v roce 1980. Dům prošel zateplením fasády, tím se bohužel prostor lodžie zmenšil téměř o metr čtvereční. Což je zbytečně mnoho. Současný půdorys lodžie po zateplení má rozměr 280 x 112 cm.

Původní stav lodžie

Nevyhovující stav lodžie spočíval zejména v tom, že lodžie nebyla nijak chráněna před nálety holubů, kteří zde často hnízdili a vyváděli mladé, ani před povětrnostními vlivy.
I poté, co jsem si pořídila sítě a ochranu proti ptactvu, nepůsobila lodžie jako příjemné pokračování interiéru garsonky a neposkytovala místo pro relax.

 

Kdo zde žije

Interiérová designérka, která miluje svoji práci, dekorace, doplňky a útulnou atmosféru v interiérech

 

Požadavky investora

Propojit interiér s exteriérem (s lodžií)
Nutnost zvednout podlahu lodžie, protože vstup na lodžii nebyl zrovna ergonomický. Musel se překračovat  stavební otvor vysoký 20 cm od podlahy.
Vytvořit útulný prostor pro lenošení a místo pro vychutnání dobré kávy s kamarádkou
Vzhledem k tomu, že mám ráda rostliny, chtěla jsem prostor vyplnit zelení. Uvědomuji si, že by mi díky mé práci, kdy často nebývám doma, rostlinky pomřely, takže jsem rezignovala na to, že budu mít rostliny alespoň umělé
Při rekonstrukci jsem chtěla využít doplňky do interiéru, které mi zbyly z ostatních realizací (obklady, dekorace, polštáře)
Chtěla jsem opticky (ale samozřejmě že ne hermeticky) zakrýt i venkovní klimatizační jednotku, která prostor rušila
Plisé proti hmyzu

 

Doba trvání kompletní rekonstrukce

týden

 

Použité materiály

podlaha – masivní hranoly, na kterých jsou OSB desky kryté recyklovatelnými polypropylenovými dílci IKEA RUNNEN
černě lakovaný tahokov, který slouží jako kryt venkovní klimatizační jednotky a zároveň jako vertikální zahrada
výrazné keramické obklady na protější straně jsou od mé oblíbené italské keramičky REFIN z kolekce Frame.
pod oknem i jako parapet je použitý velkoformátový obklad 150x75 cm, opět od značky REFIN, kolekce Industry.
bezrámové zasklení lodžie OPTIMI – tento systém lze plně otevřít (5 rámů skleněných tabulí se odsune pomocí horní kolejničky na stranu a lodžie může být plně otevřená

 

Ostatní nábytek/ doplňky/ zajímavosti

Vyplétané křesílko a lavice jsou od KARE design z kolekce Spaghetti
Hnízdové stolky z KARE design z kolekce Wire
Textilie: nepromokavé závěsy, záclony, polštáře – IKEA, JYSK; venkovní koberec od Hanse Home
Drobné doplňky: IKEA, JYSK, KARE design, Flying Tiger Copenhagen, Buttlers

 

Co se povedlo (očima designérky)

Jsem velmi ráda, že jsem vytvořila útulný prostor, který je pokračováním interiéru. Tím jsem si zvětšila obytnou část, protože orientace lodžie je na jihozápad, a i v zimě je na lodžii příjemně, když svítí slunce.
Lodžie je krytá pěti posuvnými bezrámovými skleněnými panely, z nichž jsem dva polepila mléčnou fólií, aby na lodžii bylo soukromí. V místě, kde jsou mléčná skla, jsou stropní obloukové stropní kolejnice, aby se skleněné panely daly odsunout na stranu. V tom místě, kde je oblouková kolejnice pro skleněné panely tedy nešlo nainstalovat rovné stropní kolejničky na závěsy a záclony tak, aby byly po celé délce lodžie.
Jako největší devizu spatřuji v tom, že protější panelák je natřen vysoce signální oranžovou barvou, která se velmi odráží v interiéru a všechny byty v protějším paneláku (kde bydlím i já) „vymaluje“ oranžově. Tím, že jsem si lodžii odstínila, už nedopadá tolik „oranžového moru“ do interiéru garsonky. Mám ráda šedé, bílé, béžové paneláky. Rozhodně nejsem zastáncem křiklavých barev na jakékoli fasádě.
Další výhodu spatřuji v použití plisé proti hmyzu místo klasické dveřní sítě proti hmyzu. Plisé šetří místo, shrnuje se do boku dveřního otvoru a člověk nemusí počítat s takovým místem jako při otvírání běžné dveřní sítě.

Obrázky

Fotograf: Martin Florian

Komentáře

Další realizace