Změna dispozice na 3kk

Byt se nachází v bytovém domě postaveném v roce 1977.  Výměra bytu včetně lodžie (3,5 m2) činí 72 m2. K bytu…

O realizaci

Změna dispozice na 3kk

Byt se nachází v bytovém domě postaveném v roce 1977.  Výměra bytu včetně lodžie (3,5 m2) činí 72 m2. K bytu náleží i větší sklep a garáž, což je velkou devizou.

I přesto, že byl byt postavený v době socialismu, jeho původní dispozice nebyla vůbec špatná v porovnání s některými novodobými developerskými projekty. I tak bylo nutné dispozici změnit, aby byl pohyb v nové domácnosti harmonický. Bytový dům leží v krásné lokalitě nad Prahou, 20 kroků od lesa. Dětský pokoj a obývák mají jihovýchodní orientaci. Kuchyň a ložnice mají severozápadní orientaci.

Původní stav bytu

Ne zcela vyhovující dispozice, příliš malá koupelna i WC (pouze 0,88 m2), což nevyhovovalo současným normám
Nevyužitý prostor chodbičky vedoucí ze zádveří do původní kuchyně
Ne zcela dobře řešené 2 komory
Chybělo místo pro pracovnu, kterou mladí manželé požadovali

Použité materiály

podlaha – vinyl v roli (téměř bezespárové provedení), francouzská značka Gerflor, odstín Harlem Light Grey 1788
všechny dveře jsou nové – dbalo se na zvukotěsnost, dveře mají padací práh, aby se nemusela používat přechodová lišta či práh a podlaha zůstala jednolitá. Obložky jsou stříbrné (kovolaminát)
stěrka ve sprchovém koutu – betonepoxidová voděodolná stěrka
keramický velkoformátový obklad (100x50 cm) za krbem na biolíh
tapety od firmy Vavex

Materiály použité na zakázkově vyráběném nábytku a na dveřích

antracitová spodní dvířka u kuchyňské linky jsou laminátová se speciální úpravou proti otiskům prstů
za kuchyňskou pracovní deskou je leštěné drátosklo podsvícené LED pásky a také bílá magnetická tabule, kam si mladý pár může psát vzkazy nebo umístit magnetické květináčky na bylinky
hygienická kuchyňská pracovní deska z kompaktu s černým jádrem

Ostatní nábytek/ doplňky/ zajímavosti

Investoři znali moji práci a byli se podívat ve dvou bytech, které jsem zrekonstruovala. Bylo tedy moc fajn s nimi spolupracovat, protože si vybíraly prvky, které se jim líbily z mých předchozích projektů.
Sedačka: IKEA SODERHAMN
Doplňky a textilie: IKEA, JYSK, KARE (kulatá zrcadla v ložnici a v pracovně)
V této inteligentní domácnosti je ve zdech a stropě ukryto celkem 2,5 km kabeláže :-)

Co se povedlo (očima designérky)

Rekonstrukce nepodléhala stavebnímu řízení, což bylo pozitivní (nezasahovalo se do nosných konstrukcí). Nic nemuselo jít cestou dlouhého schvalovacího procesu.
Konceptem a propujujícím prvkem celého prostoru je „kostka“ (kostičky jsou schované všude... v tapetách, v kobercích, v přisazených i závěsných svítidlech, v drátoskle, v motivech na polštářích...)
Zvětšila se koupelna i WC, vznikl prostorný sprchový kout
I když to tak nevypadá, v domácnosti je spousta úložného prostoru, protože skříně jsou využity až do stropu
Také jsem velmi ocenila bezvadnou komunikaci s klienty. Již na počátku jsem věděla všechna přání majitelů, přitom mi však ponechali volnou ruku a důvěřovali mi. Toto je vždy nezbytné, pokud má rekonstrukce dopadnout dobře. Je velmi pozitivní, když klient poskytne designérovi volnou ruku a důvěřuje mu. Bára s Martinem patří mezi moje oblíbence. Sedli jsme si hned v počátku a spolupráce na jejich projektu pro mě byla z lidského i profesního hlediska balzámem :-)
Díky tomu, že klienti znali moji předchozí práci, spolupráce s nimi byla nadprůměrná a velmi úzká. Řešili jsme nejmenší detaily a výsledný interiér je tedy společnou prací. Oproti stavu před rekonstrukcí je teď celý prostor bytu sjednocený díky použití neutrální barevnosti v základu interiéru.
Velmi mě potěšily fotografie, co mi poslali klienti 1. den stěhování. Na všech fotografiích byli jejich čtyřnozí mazlíčci. Kočky si nové bydlení ihned přivlastnily a první den se v novém prostoru cítily prostě doma. To mi udělalo velkou radost, protože klienti měli přání, aby se při rekonstrukci dbalo na to, aby se nové bydlení líbilo i kočičkám :-)

Ostatní

Stůl pro 4 osoby je ve skutečnosti rozkládací, lze nastavit deskou (v rozloženém stavu se ke stolu vejde až 7 osob)
Pod postelí se nachází úložný prostor na lůžkoviny (plnovýsuvné šuplíky)
Celá domácnost je inteligentní – na dálku lze regulovat topení, klimatizaci a další spotřebiče
Pračka, myčka a kotel jsou důmyslně schované v koupelně v nábytkové stěně.
Bytu dominují velká přisazená čtvercová svítidla o rozměru 83x83 cm, která lze ovládat přes tablet, mobil, dálkový ovladač i spínač. Všechna svítidla v bytě lze zároveň regulovat – jak jejich intenzitu svícení, tak i teplotu světla
V celém bytě jsou na nábytku použity pouze 3 barvy – tím je celý byt sjednocený (antracitová, béžová a bílá)
Téměř žádná stěna bytu není odhalená – skoro na všech stěnách jsou tapety, které byt zónují a zútulňují
V bytě není žádný dřevodekor ani dřevo, přesto byt díky neutrálnímu základu a vhodně zvoleným doplňkům působí útulným dojmem
Konceptem – propojovací linkou – celého bytu je kostka/ čtverec. Motiv čtverce/kostky se objevuje nejen na přisazených a visících svítidlech, ale i ve vzoru tapet, na kobercích, v drátoskle, dekoračních polštářích, hnízdových stolcích či na ostatních doplňcích. Aby však interiér nepůsobil moc ostře, často jsem v interiéru používala zaoblené tvary (toaletní stolek v ložnici, oblé rohy u velkých přisazených svítidel, kulatá předložka v koupelně atd...)

Obrázky

Fotograf: Martin Florian

Komentáře


DomArt-design  | 7. 2. 2021

Zajímavé použití drátoskla a obkladů z mramoru.

Další realizace