Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Půvabná venkovská usedlost na Vysočině

Půvabná venkovská usedlost na Vysočině

Na okraji malé obce zapomenutého koutu Vysočiny vyhlíží do okolí rozlehlá usedlost. Uvedená romantickým rybníčkem vypadá, jako by tu stála odjakživa. Natolik přirozeně splývá s okolní krajinou a sousedními domky… Jedná se však o zbrusu nové bydlení vytvořené s láskou k tradici.

Rodinný dům se stodolou vyrostl na pozemku poblíž Telče. Pozemek je velký, a tak na něm může venkovská usedlost plně vyniknout. Spolu s rybníčkem vypadá uprostřed krajiny jako z pohádky. Neruší ji těsný dotek domů a přírodu má jako na dlani.

Venkovská usedlost, která ctí tradici

Malebná venkovská usedlost vděčí za svůj vzhled architektům ze studia 3K Architects, jmenovitě Romanu Kučírkovi a Janu Komárkovi. Ti uspořádali na pozemku o velikosti 4836 m2 jednotlivé objekty usedlosti takovým způsobem, aby vytvořili tradiční venkovskou zástavbu přirozeně splývající s okolní přírodou. Ve výsledku tak rodinný dům dává spolu se stodolou vzniknout polouzavřenému dvoru. Přirozeným způsobem došlo také k vymezení jednotlivých zón zahrady.

Půvabná venkovská usedlost na Vysočině
Foto: Jiří Ernest

Členění venkovské usedlosti

Bylo nežádoucí, aby rodinný dům svým měřítkem narušoval okolí. Architekti jej tedy rozdělili na dvě hmoty, které jsou spojené pomocí vstupního krčku s úložnými prostory. V severním křídle domu se nachází obytná zóna. Majitelům je zde k dispozici praktické zázemí a domácí pracovna. V jižním křídle vznikl pro změnu samostatný vejminek, nachází se tu i ložnice. Co se týče stodoly, ta byla navržena v tradičním pojetí s užitnou půdou. Sestává ze skladu zahradní techniky a sportovních potřeb, dvou parkovacích stání a nechybí zde dokonce ani tradiční černá kuchyně s centrálním ohništěm otevřená do krovu.

Bydlení s láskou k přírodě

Při stavbě venkovské usedlosti byly použity zejména přírodní materiály jako dřevo, kámen a omítka. Střechy chrání a zároveň krášlí skládaná krytina, která je nad černou kuchyní ve stodole doplněná prosvětlovacími taškami. Interiér venkovské usedlosti je okázalou přehlídkou dřeva ve vší své přirozené kráse. Představuje se na stropních trámech, okenních rámech, nábytku a místy i na podlahách. Dodává domovu uprostřed přírody hřejivý nádech i dotek starých časů.

Půvabná venkovská usedlost na Vysočině
Foto: Jiří Ernest

Domov jako z pohádky

Interiér je příjemně světlý, útulný a teplý. O kvalitě vypovídá zejména důsledně propracovaný nábytek ze dřeva, ale zaujme zde také řada dobových prvků navozujících v interiéru zvláštní nostalgii. Zrak návštěvníků jistě spočine na půvabných lampách, tajemných soškách, krásné knihovně či dobové troubě. Láskou ke starým časům promlouvá i originální kamenná podlaha či působivá mozaika v kuchyni a v koupelně. V jednotlivých místnostech se dobové prvky misí s těmi moderními, čímž vzniká opravdu úchvatná podívaná.

V malebném koutu Vysočiny vznikla pohádková venkovská usedlost. Půvabně vyhlížející rodinný dům se stodolou osvěžuje zahrada ohraničená pásem barevných skalniček. Sluneční paprsky si pohrávají s hladinou rybníka a větve stromů rozehrávají každý den jinou píseň. Architektům se podařilo něco neobyčejného. Vytvořili totiž dům, který probouzí nostalgii, a přesto je dokonale nadčasový. Ve své přirozené kráse a úctě k tradici.

Foto: Jiří Ernest
Zdroj: www.3karchitects.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock