Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Postav si sen! - Renovace prostoru do multifunkčního řešení

Další díl novinkové série Postav si sen! přináší půvabnou proměnu místnosti na spaní pro miminko Miu, které se narodilo mladému sympatickému páru. Celkově je jejich bydlení ve starém, ale pěkném domku nedostačující. Když přišlo na svět dítě, bylo zapotřebí proměnu uspíšit a sehnat na ni finanční prostředky.

Slovenka Andrea přišla do Čech za prací, začátky však nebyly lehké. Jejím domovem se stala ubytovna, každou věc si musela poctivě vydřít. Pak se seznámila s přítelem Štefanem. Napřed spolu bydleli v pronájmu a poté si za uspořené peníze a na úvěr koupili starý dům, který začali vlastními silami rekonstruovat. Stihli předělat chodbu a koupelnu, pak Andrea otěhotněla. Byla to radost, jelikož se o miminko snažili už tři roky, na druhou stranu však také starost. O bydlení i peníze. Pro takové příběhy je tu však pořad Postav si sen!, který sympatické dvojici vyšel vstříc.

Bydlení v domě starém přes sto padesát let

Andrea pracovala v administrativě, mezi její koníčky mimo jiné patří pečení a vaření. Štefan je řidič z povolání a baví jej práce na domě a na zahradě. Jsou spolu šťastni a brzy se chtějí vzít. Jejich domovem se stal dům starý přes sto padesát let stojící v malé vesnici uprostřed překrásné krajiny Českého středohoří. V centrální místnosti domu, která se skládá z obývací a kuchyňské části, se momentálně odehrává veškerý život rodiny. Hlavním problémem celého bydlení je vytápění. Stará okna netěsní a v obývacím pokoji jsou pouze jedny kamna na tuhá paliva. Ve vedlejší místnosti se netopí vůbec a prostor ani není zateplený. Zcela nevyhovující je stav komínu.

Vstříc novému domovu

Proměna tohoto bydlení byla pro nové duo designérek opravdovou výzvou. Chopily se jí Jaroslava Hájková a Hana Šmejkalová. Usnesly se přitom na tom, že mladému páru pomohou ještě více. Jelikož se jedná o starou chalupu s dřevěným trámovým stropem v hlavní místnosti, vsadily na moderní venkovské pojetí interiéru. To chtěly osvěžit veselými barvami a přírodními tóny, které má Andrea tolik ráda. Prostornou ložnici chtěly rozdělit na dvě části, aby vznikla místnost jenom pro malou Miu, která, jak poroste, začne objevovat svět kolem sebe. Předně se ale musely zaměřit také na dosažení tepelného komfortu v domě.

Vytápění starého domu

Největším problémem domu bylo vytápění. Designérky popisují tuto obrovskou výzvu slovy: „Bohužel nestačilo pouze dodat nová výkonná kamna. Všemi konstrukcemi se ztrácelo teplo, bylo tedy nutné zateplit stropy a vyměnit shnilá stará okna. Stávající komín byl také v naprosto zoufalém stavu, a musely jsme tedy řešit jeho kompletní vyvložkování. A plánované umístění kamen v hlavní obytné místnosti nakonec také nebylo možné – z důvodu 80 cm tlusté nosné zdi, do které prostě nebylo proveditelné vyvrtat otvor pro připojení ke komínu. Vše ale nakonec dopadlo bezvadně, ad hoc umístění kamen v chodbě se ukázalo jako ideální pro budoucí rozšíření obytných prostor, které rodina plánuje, až miminko povyroste, a v obývacím pokoji tak vzniklo mnohem víc volného prostoru pro bydlení.“ Rekonstrukci komplikovalo také pomalé vysychání obvodových a stropních konstrukcí.

Interiér ve venkovském stylu

Jelikož k tomu svádělo posazení stavby do překrásné české krajiny i úchvatný trámový strop, designérky proměnily interiér starého domu do odlehčeného venkovského stylu moderního rázu. Respektovaly tak genia loci. „Jako hlavní paletu jsme použily velmi přírodní a teplé tóny hnědé, béžové a smetanové, materiálově potom dřevo, kámen a kov a to vše jsme doplnily výraznými akcenty červené, zelené a žluté. Dominantou celého prostoru se staly výrazná červená sedačka a také zelený jídelní stůl. Ten je navíc unikátní v tom, že se jedná o původní kus nábytku, kterému jsme pouze vdechly nový život právě výrazným nátěrem a malou opravou. Velmi zajímavým prvkem v interiéru jsou také nové dveře, které jsou kopiemi klasického stylu v krásném provedení mořeného masivního dřeva. Celkově z nového interiéru vyzařuje hravost a život, ale také klid a teplo domova uprostřed krásné přírody.“

{reklama-0}

Mladá rodina tak získala krásný nový domov, který působí veselým a živým dojmem. A vy už se můžete těšit na další proměnu, kterou můžete zhlédnout po velikonoční přestávce v pondělí 12. dubna ve 21:35 na Primě. Tentokrát projde významnou proměnou panelový byt.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BD Kostelec nad Černými lesy - hravý interiér

Velká kuchyně do malých prostor

Interiér Bobrovníky

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Černý dům se otevírá do krajiny

Vysněný dům na venkově

Horská chata v Bedřichově

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock