Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nedaleko města vzniklo moderní bydlení v souladu s přírodou

Nedaleko města vzniklo moderní bydlení v souladu s přírodou

V budapešťské městské části Ürömhegy vyrostl atypický dům s ateliérem, který si pro sebe navrhl sám architekt. Invence mu proto nechybí. Odvážně vyhlíží do krajiny, se kterou je v dokonalé symbióze.

Architekt a interiérový designér Teréz Jánszky Györgyi navrhl pro svou rodinu dům, ve kterém nemohl chybět tolik důležitý ateliér. Při návrhu svého budoucího domova spolupracoval s architektem Balázsem Markóem. Neobvyklý dům, jemuž dali společně vzniknout, poskytuje přirozené a osvěžující prostředí, které je navíc snadno dostupné z města.

Uvnitř a zároveň venku

Pro architekta bylo důležité, aby měl dům inspirativní krajinu jako na dlani. Chtěl mít příležitost trávit chvíle uvnitř i venku, sám i s rodinou. Proto je základem prostorové organizace možnost trávit čas společně s rodinou, nebo se vzdálit a užívat si samoty. Tomuto stěžejnímu prvku bydlení vychází vstříc i zahrada s terasou. Vzniká tak ideální bydlení, ve kterém je místo pro práci, odpočinek i společenské aktivity.

Bydlení v náručí přírody

Dům se snaží co nejvíce otevřít přírodě. Jeho obyvatelům se tak může zdát, že jsou uvnitř a zároveň venku. Obytný prostor domu na svažitém pozemku je přístupný ze zahrady, a to pomocí venkovního krytého schodiště. Architekti kladli důraz zejména na zvýraznění nádherného panoramatu, které se otevírá k sousedním horám a údolím. Úchvatné výhledy umožňují obrovské prosklené stěny domu. Bílá podlaha z pryskyřice a pohledový betonový strop v interiéru zajišťují, že se pozornost upíná na přírodu za okny. Pozoruhodné řešení zde představuje skloněný skleněný povrch obývacího pokoje. Obývací pokoj je orientován na jihozápad, a tak lze z velkého okna dennodenně obdivovat západ slunce. Naklonění povrchu je reakcí na prosvětlení místnosti letními paprsky. Úhel sklonu byl zvolen kvůli propouštění světla během zimy, kdy bývá úhel dopadu slunečního záření nižší.

Nedaleko města vzniklo moderní bydlení v souladu s přírodou
Foto: Jaksa Bálint

Materiály a barvy v interiéru

Zařízení domu se řídí jednoduchostí materiálů. Vestavěný nábytek v matně bílé barvě doprovází čalounění v pastelových barvách. Dřevěné stropy korespondují s přírodou za okny, která může díky převážně bílému interiéru ještě více vyniknout. Jednotlivé místnosti, které se do sebe plynule přelévají, jsou zařízeny ve striktně minimalistickém stylu. Také to umocňuje krásu inspirativních výhledů do přírody.

Zahrada s terasou

Zahradu doplňuje zadní atriální terasa, která je symbolem intimity a poklidného rozjímání. Má však také funkční význam. V létě je to chladnější část zahrady určená pro čtení, odpočinek a dětské hry. Když jsou děti na terase, mohou je rodiče snadno pozorovat z interiéru. Díky napojení na kuchyň je terasa také skvělým místem pro venkovní grilování. 

Nedaleko města tak vzniklo moderní a vzdušné bydlení, jehož hlavní devizou je úzké spojení s přírodou. Jeho obyvatelé jsou venku, a přesto uvnitř. Architekt si tak spolu se svou rodinou může vychutnávat krásy nového domova, který je neskutečně inspirativní, ale i příjemně skromný.

Foto: Jaksa Bálint
Zdroj: janszkydesign.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock