Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Na hranách u nábytku záleží

Až si půjdete vybrat nový nábytek do svého domova, určitě neopomeňte zkontrolovat jeho hrany. Systém, kterým jsou lepeny, má totiž velký vliv na životnost nábytku.

Nábytkové hrany patří mezi velice choulostivá místa. Měly by účinně odolávat dlouhodobému působení vody, vlhkosti a teplu z domácích spotřebičů. Kvalitně lepené hrany se nedeformují ani v extrémních podmínkách a nábytek tak vypadá stále jako nový.

Tavná lepidla na bázi EVA

Nábytkové hrany mohou být slepeny pomocí tavných lepidel na bázi etylen-vinyl-acetátu (EVA), která vytvrzují čistě fyzikálně a dosahují pevnosti krystalizací nebo zchlazením na pokojovou teplotu. Výrobci deklarují tepelnou odolnost těchto lepidel mezními hodnotami od -20°C až do 100°C. Prokázalo se však, že opravdové hodnoty tepelné odolnosti jsou nižší. Při zvýšené teplotě se hrany nábytku lepené těmito tavnými lepidly odlepují mnohem dříve než za uvedené teploty. Problém činí také voděodolnost. Nábytkové dílce olepené lepidlem na bázi EVA vykazují velice malou voděodolnost. Jen malé množství vlhkosti tak stačí k tomu, aby se hrany nábytku zdeformovaly a tím prakticky ukončily jeho životnost.

Olepování pomocí PUR lepidel

Na řadu tak přicházejí čím dál tím oblíbenější PUR lepidla, což jsou reaktivní tavná lepidla na bázi polyuretanu. Ta stejně jako lepidla na bázi EVA vytvrzují a dosahují pevnosti fyzikálně při ochlazení na pokojovou teplotu. Za přítomnosti vzdušné vlhkosti u nich však navíc probíhá reakce, při níž dochází k chemickému zesíťování. Díky tomu dosahují PUR lepidla velice vysoké tepelné odolnosti, která se pohybuje v mezních hodnotách od -30°C až do 140°C. Tavná lepidla na bázi PUR jsou zároveň vysoce odolná vůči vlhkosti a vodní páře. Z tohoto důvodu lze nábytek s hranami lepenými pomocí PUR lepidel bez obav umístit třeba i do kuchyně. Další výhodou je, že při PUR olepování je zapotřebí mnohem méně lepidla než u lepidel na bázi EVA, spára mezi hranou a čelní plochou dvířek je tak prakticky neviditelná. Do spáry se tudíž nedostane vlhkost ani nečistoty.

Praktické i designové lepení nábytkových hran

Praktickou stránku užívání tavných lepidel na bázi PUR doplňuje stránka estetická. Díky praktické olepovačce totiž dochází ke změně barev v závislosti na barvě olepovaných dílců, a to i při malé sériovosti výrobních dávek. Bílé odstíny dílců tak příjemně doplní bílé PUR lepidlo, zatímco pro ostatní barvy nalézá uplatnění natur PUR lepidlo. U kvalitně a esteticky lepených nábytkových hran tak nehrozí, že by výsledný dojem rušila nevhodně zvolená barva lepidla.

{reklama-0}

Jestliže se tedy chystáte pořídit si domů nějaký nový kus nábytku, nyní už víte, že jeho hrany nejsou jen zanedbatelný detail. Dávejte tedy při výběru pozor i na jejich kvalitní olepení, které by vás v budoucnu nemělo ničím překvapit.

Zdroj: https://www.truhlarskyportal.cz/clanky/16213-trachea-co-musi-vydrzet-hrany-dvirek

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Apartmánový dům Harrachov - horský interiér

Rodinný dům s atriem

Apartmánový dům Harrachov

Rekonstrukce bytu Praha

Rekonstrukce RD Hovorčovice

BD Kostelec nad Černými lesy - luxusní interiér

Sledujte nás

Nejčtenější články

Téměř nulová dřevostavba v Beskydech

Na střeše bytovky vyrostl minimalistický dům ze dřeva

Vysněný dům na venkově

Černý dům se otevírá do krajiny

Luxusní maringotka

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock