Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kousek přírody na střeše

Kousek přírody na střeše

Zahrady na střechách nejsou trendem poslední doby. Už v 6. století se střešní zahrady využívaly hlavně k izolaci domů. Dnes si je budujeme především kvůli estetickému zážitku a architekti díky nim přinášejí více zeleně do měst.

Střešní zahrady můžete vybudovat na domech, garážích nebo pergolách. Nejlepší sklon střechy je pro zahradu 2° až 20°, u střech se sklonem do 45° se musí vybudovat speciální zábrany proti sesuvu půdy. U větších sklonů  se budování zahrad příliš nedoporučuje.

Izolace a zdraví

Zeleň na střechách domů má silné izolační vlastnosti. Zabraňuje především úniku tepla z budovy. Dnes se nejčastěji využívají  při výstavbách pasivních a nízkoenergetických domů. Navíc má i pozitivní účinky na naše zdraví. Vypařováním dešťové vody ze zeminy, dochází ke zvlhčení vzduchu, který prospívá dýchacím cestám. Vybudování takové zahrady není vůbec jednoduché a je potřeba zachovat přesný technologický postup. Důležitá je nostnost střechy a celková statika domu. To je veliká nevýhoda zejména u starších domů, které jsou mnohdy pro další úpravy střech nevhodné.

Estetika ale i relax

Střešní zahrady dělíme na extenzivní - pohledové a intenzivní - pobytové. Pohledové zahrady se budují hlavně na šikmích střechách a na na střechách s malou nosností. Na takové střeše je substrát vysoký mezi  5 až 20 centimetry, pěstují se tady nízké suchumilné rostliny. Extenzivní zahrady se v poslední době staly hodně využívané pro bylinkové zahrádky. Intenzivní - pobytové zahrady lze vybudovat na střeše s vysokou nosností a malým sklonem. Substrát se zde sype kolem 30 cm, pokud ovšem na zahradě počítáte i se stromy, substrát musí být hluboký minimálně 60 cm. Na intenzivní střeše můžete pěstovat rostliny, keře i stromy a počítá se i s místem pro relax. Rostliny si můžete vybudovat i na fasádě domu. Takovým zahradám se říká vertikální a mají také dobré izolační vlastnosti. Nejlépe se pro výsatbu hodí nizké suchomilky nebo popínavé keře.

Na zahradě klasického paneláku můžete vybudovat japonskou zahradu.
Na zahradě klasického paneláku můžete vybudovat japonskou zahradu.
Vertikální zahrady jsou oblíbené hlavně u domů s nedostatkem prostoru
Vertikální zahrady jsou oblíbené hlavně u domů s nedostatkem prostoru
Zdroj: sikaaustralia.com, entageco.com, momvoyage.hilton.com, architectureadmirers.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock