Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Inspirace pro kouzelné vánoční stolování

Inspirace pro kouzelné vánoční stolování

Vánoce jsou za dveřmi a s nimi i konec půstu a čas hodování. Stolování v kruhu rodinném navozuje dnes tolik opomíjený pocit pospolitosti a sounáležitosti. Pro dokonalou atmosféru v kruhu rodiny je tak zapotřebí pohrát si se stolováním tak, aby působilo opravdu svátečně.

Tradiční štědrovečerní stolování

Čeká nás čtvrtá a tedy poslední adventní neděle, po níž už se pomalu přiblíží Štědrý den. Den, ke kterému se upínají dětská očekávání, ale na který se těší i mnozí dospělí s dětskou duší. Kolem příprav na nejkrásnější svátky v roce je hodně práce, která by se však měla stát zároveň radostí. Jednou z těchto milých povinností je příprava pokrmů na štědrovečerní večeři. Ta se servíruje na slavnostně prostřeném stolu, který si uchovává méně nebo více z tradic štědrovečerního stolování našich předků. Také ti věnovali velkou pozornost prostírání stolu. Většinou se symbolicky na jeden roh položil pecen chleba, aby měla rodina stále co do úst. Na druhý roh se dala ošatka s trochou všeho, co pole dalo, a to proto, aby i v následujícím roce byla dobrá úroda. Na třetí roh se pak položily peníze, které měly slibovat blahobyt, a na čtvrtý roh se postavila miska na kousky jídla pro dobytek a slepice. Jinde misku dávali pod stůl. Samotný stůl se přitom obepínal řetězem nebo provazem, což mělo zaručit ochranu stáda ovcí před vlky, ochranu statku před zloději a také soudržnost rodiny po další rok. Také vánoční pokrmy se od těch dnešních povětšinou lišily. Lišila se také míra skromnosti a křesťanské víry. Přesto jsme si dodnes alespoň některé zvyky uchovali a dáváme je najevo nejen u štědrovečerního stolu, ať už jde o položení mince či šupiny pod talíř. Vánoční stolování prošlo během časů velkou proměnou, přesto jsou v něm patrné jisté odkazy na minulost. Za doprovodu obrázků se tak podívejme blíže na některé ze současnějších stylů, které vévodí vánočnímu stolování.

Venkovské vánoční stolování

Pokud je k tomu domov uzpůsoben, naplno v něm může vyniknout venkovské vánoční stolování. Velký dřevěný stůl a židle, poblíž hořící krb, hřejivé textilie, svíčky, přírodní doplňky, důraz na skromnost – a vánoční stolování ve stylu venkova je na světě. Pak už stačí v obdobném stylu nazdobit vánoční stromeček a štědrovečerní hostina může začít.

Inspirace pro kouzelné vánoční stolování

Vánoční stolování v severském stylu

Z tradiční chaloupky v náruči Čech se přesuňme do vzdálených končin ošlehaných severním větrem. Vánoční stolování v severském stylu totiž i v české krajině nabývá na oblíbenosti. Doprovázejí je neutrální odstíny barev, přírodní materiály a svébytná atmosféra, ve které jakoby se střídal ledový dotek s hřejivým. Vánočnímu stolování v severském stylu tak nemůže chybět rustikální adventní věnec, šišky a jednoduché vánoční ozdoby, prosté nezdobené nádobí, větvičky jehličnanů a také huňaté kožešiny zahalující dřevěné židle a lavice. Poblíž stojící krb a všudypřítomné svíčky pak dotvoří tu správnou atmosféru ze severu.

Stolování říznuté industriálním stylem

Kovové prvky a tmavé barvy industriálního stylu si své místo na slunci dobývají v mnohých domovech. A uplatňují se také v případě vánočního stolování. Černá barva je letos top barvou, co se týče svátečního stolování, ale málokdo se ji nebojí použít. A to je škoda. Spolu s akcenty bílé, zlaté a zelené barvy totiž dokáže vykouzlit naprosto originální a nadčasovou kombinaci, která se hodí i pro vánoční stolování. Tmavé nádobí příjemně prohřejí světlé tóny jídelního stolu a židlí ze dřeva, světelné řetězy, klasické svíčky, ale třeba i větvičky jehličnanů či eukalyptu.

Inspirace pro kouzelné vánoční stolování

Když stolu vládne zelená

U barvy přírody, u zelené, ještě chvíli zůstaneme. Ta totiž přece jen vánočnímu stolu sluší nejvíce. Přináší k nám domů vůni přírody a spolu s ní také hřejivý dotek přirozené, ničím neporušené krásy. Záplava svěže zelených listů i jehličí vánočnímu stolování neobyčejně sluší, a to především v kombinaci s překrásnou texturou dřeva na jídelním stole. Tu je v tomto případě zcela kontraproduktivní zakrývat ubrusem. Přirozenost je zkrátka to, o co jde v tomto stylu především. Takový způsob stolování, který podtrhuje krásu přírody, je ideální volbou zejména pro všechny, kteří mají rádi minimalistický styl.

Další nápady pro kouzelné vánoční stolování

Nápadů, díky kterým se vánoční stolování může proměnit v něco opravdu krásného, je nepřeberné množství. Některé se k tradicím našich předků vracejí ve velké míře, jiné si naopak razí docela novou cestu. V době předvánoční si tak lidé své jídelní stoly a židle zdobí porůznu. Stoly získávají nové ubrusy a prostírání, nový kabát však dostávají také židle. Ty mohou být oblečeny do nápaditých elastických potahů v seriózním nebo romantickém stylu. Přes židle se také často přehazují různé hřejivé plédy a kožešiny, které do interiéru přinesou trochu toho severského stylu. Kolikrát jsou i středové ubrusy nahrazeny světelným řetězem nebo jinou vánoční dekorací.

Záleží zkrátka na každém, jakému stylu dá ve vánočně nazdobeném domově přednost. A zda se v něm projeví dotek starých anebo nových časů. Nakonec stejně záleží především na tom, abychom se všichni sešli u jednoho stolu.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock