Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Eko styl v interiéru

Eko styl v interiéru

Pro všechny obdivovatele přírodních krás je eko styl tím pravým ořechovým. V interiéru vyjadřuje touhu po návratu ke kořenům a obnovení symbiózy s přírodou. Eko styl není jen interiérový styl, ale i styl života. Jeho prioritou je zdraví a duševní pohoda.

Interiérový i životní styl

Tento naprosto přirozený interiérový styl se díky využití obnovitelných materiálů snaží chovat co nejvíce ekologicky. Je spjatý jak se zdravým životním stylem, tak s láskou k přírodě a jejímu bohatství. Tato životní filosofie mu přitom nebrání vytvářet vysoce komfortní interiéry zařízené v souladu s moderní dobou. Eko styl se chová citlivě k přírodě i ke zdraví člověka. Díky své zálibě v minimalismu dává vzniknout uklidňující atmosféře, která napomáhá k odpočinku po uspěchaném pracovním dni. Interiéry se základními kusy nábytku působí v tomto stylu velice vzdušně a přívětivě.

Materiály eko stylu

Nejmilejším materiálem eko stylu je přirozeně dřevo, které se představuje především v podobě obkladů, obnažených stropních trámů, masivních stolů, židlí a také špalků suplujících konferenční stolky. Dřevo zde vystupuje ve své přirozené podobě, která dává vyniknout jeho přirozené barevnosti, kresbě a struktuře. Eko styl preferuje ruční opracování před strojovou výrobou. Na nepřirozenou dokonalost se tu zkrátka nehraje. Přitažlivé jsou naopak nepravidelné kontury a nerovné povrchy. Přinášejí do interiéru věrný kus přírody a tolik lákají k doteku.

Eko styl v interiéru

Kromě dřeva fandí eko bydlení také umělému kameni. Často tu lze najít beton společně s přírodním ručně opracovaným kamenem, většinou pískovcem nebo opukou. Chybět tu nemůže ani čiré sklo, které tak drží krok s moderní dobou a napomáhá i k optickému odlehčení interiéru. K tomu přispívá rovněž hojné využití květin. Své místo zde má také kov, textilie (len, vlna, bavlna) a přírodní kůže. V některých bytech či domech zařízených v eko stylu je možné zaznamenat také doplňky z recyklovaného plastu nebo tvrzeného papíru. To platí zejména pro městské interiéry.

Přirozené barvy eko stylu

Eko styl sází na přirozenost ve všech směrech a barevnost není výjimkou. Právě původní barvy materiálů dodávají takovému bydlení tu správnou atmosféru. Veškeré vybavení tedy často bývá bez jakýchkoliv nátěrů a jiných úprav. Plně tak může vyniknout barva dřeva, kovu nebo kamene. Tyto materiály pak sjednocuje většinou bílá výmalba. Ve stejné barvě přitom obvykle bývá i prkenná podlaha.

Možné je ale vytvořit i větší kontrasty. Vedle bílé barvy se často využívají barvy zemité a také odstíny šedé, béžové, hnědé, okrové a krémové. Vyzkoušet se dají i pastelové odstíny. Křiklavé barvy však v bydlení v eko stylu místo nemají, protože by narušily jeho harmonickou atmosféru.

Ten správný nábytek

Také nábytek by měl být vyroben z přírodních a ekologických materiálů. Většinou tedy bývá ze dřeva, ratanu, bambusu a proutí. Často je právě eko styl druhou šancí pro již vyřazený nábytek. Díky své – v tomto stylu natolik žádané - patině tak může znovu ožít. Vedle starých kusů nábytku z bazarů se příhodně vyjímá i netradiční nábytek z recyklovaných palet, různých bedýnek nebo z kartonu. V interiérech zařízených v eko stylu se přitom často objevují zejména odkládací stolky či taburety z dřevěných špalků a nebo věšáky z větví.

Pro dokonalou krásu

I naprosto přirozená krása může působit dokonale. V tomto stylu k ní dopomáhá velká záliba v květinách. Velký prostor tu dostávají velké i menší pokojové květiny v klasických i závěsných květináčích, vodní rostliny ve skleněných nádobách, malé pokojové skleníky i užitkové druhy rostlin.

Vedle květin se do interiérů v eko stylu hodí také koše a košíky z proutí, různá přírodní aranžmá z větviček, kamínků a suchých plodů, ale také akvária, interiérové fontánky, svícny, dřevěné a keramické misky, obrazy a grafiky s přírodní tematikou či ethno doplňky (sošky, masky, amulety, šperky). Harmonický celek pak pomůže dotvořit také oheň krbu či biokrbu.

Nejenže nás tedy eko styl vrací zpátky k přírodě a učí nás, jak si jí vážit, ale navíc nám přináší opravdu přívětivé bydlení plné harmonie, ztišení a inspirace.

Zdroj: Deconcept, Oak framed barns, pinterest

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Chytrá kuchyně i celá domácnost

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Rady do malé zahrady

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock