Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dva originální domy na malém pozemku

Málokdy se stává, že se dva sousedící domy navzájem respektují. Že jsou spolu v dokonalém architektonickém kontaktu, a přesto si každý zachovává svůj originální vzhled. To je patrné na příkladu dvou domů postavených na malém pozemku v jedné z ulic Bratislavy.

Pozemek o velikosti 660 m2 sousedí s lesem a nabízí úchvatné výhledy do krajiny. Je rovinatý, s mírným převýšením. Právě na něm měly vyrůst hned dva rodinné domy, což se stalo výzvou pro architekty Juraje Benetina a Mateje Gréberta ze studia Compass Architekti. Ti pozemek rozdělili na dvě stejné části, a tak každý z domů zaujímá plochu o velikosti 330 m2. Oba domy mají podobný půdorys i dispozici, přesto je však každý z nich originál.

Společné prvky obou domů

Finální architektura domů se odvíjí od různých priorit jejich majitelů. Sdílí však řadu společných prvků. Oba tak vyrostly na přibližně stejně velkém pozemku. Stejný je také poměr zastavěné plochy a pozemku s maximálně využitým prostorem. Shodná je i velikost užitné plochy, která činí 180 m2. Oba domy mají schodiště a jejich interiér je příjemně propojený s exteriérem. V obou případech došlo k ušetření prostoru pro zahradu či obytnou část. Fasáda domu je totiž vcelku totožná s hranicí pozemku. U obou domů tak chybí předzahrádka i plot.

Architektura Domu A

Oba domy hodně spojuje, ale také hodně rozděluje. Udržují si tak přitažlivě originální vzhled. Pozemek je převýšený, a tak je Dům A situovaný o 1,2 m výše než Dům B. V zapuštěném podlaží Domu A se nachází dvojgaráž a také pokoj pro hosty s koupelnou. Navzdory svému umístění se architektům do tohoto prostoru podařilo vnést dostatek denního světla. V přízemí se vedle vstupu nachází velká obytná zóna s kuchyní, ze které je možné vejít přímo na terasu. V obytné části zaujme především centrální schodiště s vnitřním krbem. Díky absenci příček působí obývací prostor opticky mnohem větším dojmem, výška stropu je zde ale standardní. Nachází se zde obrovská sedací souprava a také velká tabule pro rozveselení nejmladších členů domácnosti. V prvním podlaží našly své místo tři ložnice, koupelna a šatna. Nad podlažím je situována terasa s úchvatným výhledem na Bratislavu.

Architektura Domu B

Dům B je o něco užší než jeho sousední stavba. Naproti Domu A má však zimní zahradu a garáž vedle domu, nikoliv o patro níže. Zaujme otevřeným prostorem, kdy je vše soustředěno v jedné rovině. To platí pro garáž, obývací pokoj s kuchyní, zimní zahradu a vstup do zahrady. Dokonale zde navíc funguje praktické propojení obývacího pokoje, kuchyně, terasy, zahrady a grilu. V podzemním podlaží je situován pokoj pro hosty, koupelna, sklad a dílna. Přízemí sestává z velkého obývacího pokoje propojeného s kuchyní a zimní zahradou. Dá se odtud vejít přímo do zahrady. V prvním podlaží se nachází dětský pokoj, ložnice, dvě koupelny a šatna. Z ložnice je možné vejít přímo na terasu, která je situována na střeše garáže. V druhém podlaží našel své místo otevřený ateliér s terasou. Právě odtud je také naprosto úchvatný výhled do dalekého okolí. Interiér tohoto domu osvěžuje především originální zařízení v exotickém stylu. Dotek Asie se objevuje napříč celým bydlením. Návštěvníky tak zaujmou především originální kusy nábytku z ostrova Bali.

{reklama-0}

V jedné z ulic Bratislavy tak vyrostly dva domy, které se liší a doplňují zároveň. Obklopeny lesem poskytují úchvatné výhledy do přírody, ale i útulný domov, který splňuje představy svých majitelů. Díky velkým proskleným plochám jsou interiéry obou domů plné denního světla a také obrazů přírody, které jsou nejpůsobivější dekorací tohoto nevšedního bydlení.

Zdroj: https://www.archiweb.cz/b/rodinny-dom-brusnicova-a-b

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Interiér SLB Piešťany

Spešov

Luxusní interiér v šedé barvě v kombinaci se dřevem

Koupelna na Mlýnku

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vánoční inspirace a dekorace

Hnědá barva v interiéru

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vánoční ozdoby ze sušeného ovoce

Perníková chaloupka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock