Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chcete si postavit dřevěnou pergolu? Poradíme vám jak na to!

Moderní jsou pergoly bez krytiny.
Moderní jsou pergoly bez krytiny.

Pergola nám dopřává pohodlí domova na naší zahradě. Měla by nám poskytnout stín v horkých letních dnech, zázemí při grilování nebo jen pohodlný odpočinek při šálku kávy. Nestaví se jen dřevěné pergoly, ale třeba i z hliníkové konstrukce. Nejmodernější pergoly sázejí na co největší jednoduchost. Dřevěné pergoly jsou ale stále nejoblíbenější. A díky moderním technologiím si ji dnes může postavit každý trochu zručný člověk.

Nejprve vyberte matariál

„Dřevo na pergoly se vyrábí nejčastěji ze smrku, náročnější zákazníci staví i z modřínového dřeva. To je ale o poznání dražší,“ uvedl Ondřej F. vedoucí Dřevoobchodu Lubná. Přístřešek můžete postavit ze stavebního řeziva, kde vychází kubík cirka na 500,. Kč nebo z KVH hranolů, které se lepí ze sušeného dřeva a kubík stojí kolem 15.000,-.

V hobby marketech pořídíte již nařezená předvrtané pergoly, které doma jen sešroubujete. V nejrůznějších dřevoobchodech vám podobnou skládačku nařežou také a ještě přesně podle vašich představ. Stačí přinést jen hrubý plánek a šikovný výrobce si s tím už poradí.

Nezapomňte na podlahu

Každá pergola musí mít nějakou podlahu. Staví se i přímo na trávnících, nejčastěji se ale používá zámková dlažba, dřevěná podlaha nebo keramická dlažba. Zámková dlažba je oblíbená pro svoji cenovou dostupnost a pro její oddolnost. Lepší vzhled mají keramické dlaždice. Pozor, do exteriéru vybírejte nejlépe zátěžové a protiskluzové, rozhodně se nehodí dlažba, kteru by jste použili v interiéru. V posledních letech je velmi oblíbená také dřevěná podlaha nebo plastová - imitující dřevo.

Konstrukce je základ

Dřevo na pergolu je ještě před jeho složením potřeba ochránit proti broukům a plýsním a natřít finální barvou. „Celá konstrukce dřevěné pergoly se šroubuje do železných patek. Ty se betonují buď přímo do země, nebo mezi betonové obrubníky,“ vysvětlil Ondřej. Tím vytvoříte základ celé stavby. Potom přicházejí na řadu sloupky. Jejich počet se odvíjí od velikosti pergoly, ale také od jejího vzhledu. „Záleží na tom, jestli chcete mít pouze nosné sloupky nebo i ozdobné,“ podotkl Ondřej. Na sloupky se dokola našroubují pozedničky, které se se sloupky ještě spojují takzvanými dřevěnými větráky, tak aby celá dřevěná konstrukce byla bytelná. Když už máte konstrukci hotovou, přicházejí na řadu krůvky. Na ty pak přichází kritina.

S krytinou nebo bez

Kritinu pergoly by jste měli vybírat podle toho, jestli chceme mít uvnitř dení světlo, zda ji chcete využívat i za deště nebo v zimě, ale i podle toho na jakém místě se stavba nachází. Moderní jsou také dřevěné pergoly bez střechy. Na konstrukci jsou pouze ozdobné krůvky, které zajišťují stín. Dalším trendem jsou stahovací střechy. Jde o textilní střechy, připomínající okení rolety. Jsou lehké, některé i vodě a mrazu oddolné a pomocí lanka se dají stahovat.

Nejoblíbenější je polykarbonát, jde o plast, buď vlnitý nebo rovný. Vyrábí se čirý, kouřový nebo v několika barevnách odstínech. „Polykarbonát patří mezi oodolnější krytiny, krz tuto střechu se do pergoly dostane i dostatek deního světla, „ řekl Ondřej. Metr čtvereční této krytiny se pohybuje kolem 400,- Kč a to včetně spojovacího materiálu. Další možností je plech. Ten zase můžete koupit buď vlnitý nebo rovný a v několika barvách. Jeho životnost ale není tak vysoká. Tady metr čtvereční vychází i se spojovacím materiálem na 300,- Kč. Obě tyto krytiny se připevňují na latě, kterými se pobijí krůvky. Stejně tomu je i u pálené nebo betonové tašky. Ty jsou nejkvalitnější. Hodí se ale spíše na rustikáýlnější, veliké pergoly. „Pokud chce použít tašku, musíte počítat se silnější konstrukcí, než u ostatních kritin,“ podotkl Ondřej. Další kritinou je šindel. Vzhledem připomíná tašku, ale je velmi lehká. U šindele se nedávají na krůvky latě, ale buď OSB deky, prkna a nejvzhlednější jsou palubky. Na ty se šindel pobíjí hřebíkami a tmeluje se. Metr čtvereční šindele vychází zhruba na 200,- Kč.

Žebříčky a zeleň

Vaši pergolu můžete doplnit dřevěným zábradlím nebo okrasnými falešnými sloupky. Hezké jsou také žebříčky po kterých necháte pnou rostliny. K tomu se hodí třeba Psí víno nebo břečťan, ale i nejrůznější pnoucí růže.  

Na rustikálnější pergolu je potřeba silnější materiál.
Na rustikálnější pergolu je potřeba silnější materiál.
Pergola poskytuje pohodlné zázemí na zahradě.
Pergola poskytuje pohodlné zázemí na zahradě.
Zdroj: homeofficedecoration.net, tuin.co.uk, gazebo.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock