Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Bord-du-Lac House se stal útočištěm pro tři generace

Bord-du-Lac House se stal útočištěm pro tři generace

Ve městě Dorval kanadské provincie Québec příjemně vyhlíží dvě stě let starý kamenný dům propojený s moderní novostavbou. Díky silným rodinným poutům vzniklo poněkud netradiční vícegenerační bydlení plné slunce a překrásných výhledů do přírody.

Kanadský architekt Henri Cleinge si v rámci své profese zakládá především na respektu k jednoduchosti a podstatě. Stěžejní je pro něj práce se světlem a prostorem, který bývá nejčastěji definován materiály, jako je dřevo, ocel a beton. Tentokrát dostal za úkol zrekonstruovat dvě stě let starý kamenný dům a doplnit jej o moderní novostavbu.

Vícegenerační bydlení

Zejména v Montréalu, druhém největším městě Québecu, roste zájem o vícegenerační bydlení. To si oblíbili i obyvatelé mnoha dalších lokalit, mezi něž patří právě i město Dorval. Manželský pár lékařů, jejich dvě děti a prarodiče zatoužili po společném bydlení, v němž by ale zároveň měli dostatek soukromí. K původnímu domu, který v roce 1850 postavila společnost Hudson Bay Trading Company, tak přibyla moderní část.

Bord-du-Lac House se stal útočištěm pro tři generace
Foto: Marc Cramer

V té bydlí rodiče, zatímco prarodiče se spolu s dětmi usídlili ve starém domě. Nové a staré bydlení je však chytře propojeno. Stará se o to praktický most, který překlenul prostranství mezi oběma domy. Vznik specifického mostu umožnil dvojnásobně vysoký strop, jenž se nachází v obývací části obou staveb. Ačkoliv se tato bydlení od sebe do značné míry liší, přesto dohromady vytvářejí funkční zázemí pro celou rodinu.

Přečtěte si také

Zrekonstruovaná kaple pro víkendové bydlení

Švýcarský architekt Stefan Camenzind a jeho anglický švagr a novinář Rob Broomby objevili zlatý důl. Nedaleko obce Middleton-in-Teesdale v anglickém hrabství Durham jim učarovala polorozpadlá…

Symbióza starého a nového

Architekt Henri Cleinge je při práci s historickými budovami zvyklý ubírat se cestou protikladů, nikoliv napodobování. V Bord-du-Lac House si tedy kladl za cíl vytvořit kontrast mezi starým a novým bydlením. Bez použití laciných imitací se mu ve výsledku podařilo dosáhnout symbiotického vztahu mezi oběma domy. Co se týče původního kamenného domu, na první pohled v něm zaujmou původní struktury, které interiéru dodávají příjemně rustikální nádech. Prostor zde dostala ale i řada ryze moderních prvků, které s těmi původními překvapivě souzní. Součástí kamenného domu je tak mimo jiné zrekonstruovaná kuchyně, v níž nechybí veškeré vymoženosti moderních časů. Podobá se jí rovněž moderní a minimalisticky zařízená kuchyně v novostavbě, která je vedle kuchyňského ostrůvku doplněna také o barový pult.

Bord-du-Lac House se stal útočištěm pro tři generace
Foto: Marc Cramer

Domov plný výhledů

V novostavbě se obývací zóna pyšní výškou přes dvě podlaží. Nad velkorysým společenským prostorem našla své místo ložnice rodičů a také koupelna, kterou odděluje závěs a skleněné zábradlí. Významným prvkem v interiéru novostavby jsou velká okna zdobená přísnými černými rámy. Sahají od podlahy až ke stropu, a tak je interiér dokonale zaplaven přirozeným světlem. Největší ozdobou minimalisticky zařízeného bydlení jsou tak inspirativní výhledy na řeku a zeleň. Díky velkým proskleným plochám se příjemně stírá hranice mezi interiérem a exteriérem, a tak si obyvatelé domu mohou připadat, jako by netrávili svůj čas mezi několika zdmi, ale venku, na čerstvém vzduchu a obklopeni nekonečnou přírodou.

Vícegenerační bydlení ve městě Dorval je duchaplnou ukázkou toho, jak lze skloubit tradici se současností. Zrekonstruovaný starý dům svorně navazuje na novostavbu jak praktickým mostem, tak moderně zařízeným interiérem, kterému však nechybí přitažlivý rustikální nádech. Zajímavě řešené vícegenerační bydlení doprovází nejen řada vzrostlých stromů, ale také moderní bazén, který láká k osvěžení. Oáze klidu a pohody tedy k dokonalosti nechybí vůbec nic. Je dokonalým příkladem architektonicky vyváženého bydlení, ve kterém je místo pro všechny členy rodiny.

Foto: Marc Cramer
Zdroj: Cleinge.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BÍLÁ KUCHYNĚ SE SVĚTLÝM DŘEVEM

Rekonstrukce obývacího pokoje s kuchyňským koutem a jídelnou

Interiér rodinného domu v Dubči

Domácí wellness

Interiér Hostivice

Útulné bydlení v řadovém domě

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Originální adventní věnce

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock