Individuální rodinný dům s výjimečným duchem a atmosférou byl vytvořen jako moderní dřevostavba, reflektující potřeby stavebníka a reagující na…

O realizaci

Individuální rodinný dům s výjimečným duchem a atmosférou byl vytvořen jako moderní dřevostavba, reflektující potřeby stavebníka a reagující na specifické danosti svažitého pozemku. Dům obklopený zelení a skýtající zároveň skvostné výhledy do okolní krajiny, se stal domovem mladé rodiny se třemi malými dětmi.

Pozemek, který sloužil jako zahrada, se nachází v Jaroslavicích u Zlína na poměrně strmém jižním svahu s panoramatickými výhledy do údolí. Architekti z kanceláře Prodesi/Domesi, kteří tvoří a zároveň realizují dřevostavby, respektovali ve svém návrhu vzrostlé stromy na pozemku, jejichž koruny rámují stavbu a výhledy z ní. Hmotou domu reagovali na terén a vytvořili terasovitý koncept v třech výškových úrovních. Jižní fasády jsou velkoryse proskleny, vnitřní prostory jsou rozšířeny o terasy.

Na nejnižším vstupním podlaží je umístěno zádveří a sklad, přesah střechy tady vytváří kryté stání pro auta. Přímé schodiště je přesvětlené přirozeným světlem a prochází všemi úrovněmi domu. Střední podlaží, ze kterého je i přímý výstup na terén, představuje klidovou část domu s dětskými pokoji, ložnicí rodičů a s odpovídajícím hygienickým zázemím. Na nejvyšší úrovni domu se nalézá denní část domu – kuchyně spojená s jídelnou a obývacím prostorem. Dispozici podlaží doplňuje pokoj pro hosty, koupelna, komora a zadní terasa se vstupem do domu z nejvyšší úrovně terénu a zahrady.

Vzhledem na strmý terén a terasovitý koncept stavby byla použita sloupková dřevěná konstrukce. Střecha stavby je pultová, s plechovou krytinou. Vytápění je v domě zabezpečeno elektrickým topením v kombinaci s krbovými kamny. Interiér s dubovými podlahami a bílými povrchy stěn ve všech místnostech kromě hygienického a technického zázemí působí vzdušně a prostorně díky subtilnímu zařízení ve světlých odstínech a přirozenému světlu, které proniká domem skrz-naskrz.

Fasáda dřevostavby je obložená vertikálním obkladem z modřínových palubovek. Zevnějšek domu přirozeně stárne, okolní stromy a zeleň vyrůstají – dům se čím dál víc stává součástí místa a vypadá, jakoby tady stál odjakživa. Plní tak přání obyvatelů bydlet moderně, ve zdravém prostředí a ve stavbě s respektem ke geniu loci.

Obrázky

Fotograf: Milan Hutera

Komentáře

Další realizace