Mladí manželé s malým dítětem si splnili sen o zdravém a příjemném bydlení v tiché lokalitě malé obce s dobrou dostupností do města,…

O realizaci

Mladí manželé s malým dítětem si splnili sen o zdravém a příjemném bydlení v tiché lokalitě malé obce s dobrou dostupností do města, kde pracují. Vytouženým domovem se pro ně stala moderní dvoupatrová dřevostavba postavená na klíč dle individuálního projektu architektonické kanceláře Prodesi/Domesi. Stavba s přátelským výrazem a vlídným interiérem je důkazem, že s chytrým řešením dispozice na přiměřené užitné ploše může poskytovat dům optimální pohodlí na každodenní život svých obyvatel.     

Dvoupodlažní dřevostavba

Moderní dvoupodlažní dřevostavbu situovali architekti v přední třetině podlouhlé rovinaté parcely. U vstupu/vjezdu na pozemek je umístěné kryté parkovací stání se skladem na nářadí. Obdélníkový půdorys domu reaguje na tvar pozemku, podélná osa domu je orientovaná ve směru západ–východ, do domu se vstupuje ze západní strany. Dům s důmyslně uspořádanou dispozicí, vyváženými proporcemi a přívětivým zevnějškem i vnitřkem, je domovem mladé tříčlenné rodiny a psího mazlíčka, kde se počítá s případným budoucím rozšířením počtu členů domácnosti. 

Dispozice domu

Dispozičním řešení staví na racionálním uspořádání prostor s ohledem na funkci a orientaci k světovým stranám. Hygienické zázemí, šatník a schodiště umístili autoři podél severní strany domu, směrem na jih rozšířili obytný prostor v přízemí o komfortní pobytovou terasu s pergolou. Denní zónu v přízemí tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou. Ložnice rodičů v přízemí má orientaci na východ, v podkroví (2. NP) jsou umístěné dva pokoje (t. č. dětská ložnice a herna), pracovna a koupelna s WC.

Moderním architektonickém pojetí dřevostaby

Tvarosloví domu je inspirováno tradičními venkovskými domy. Stavba se snoubí s okolním prostředím, svou kultivovaností představuje pro ráz obce vysokou přidanou hodnotu. Základním archetypálním tvarem hmoty se strmější sedlovou střechou prostupuje hranol, kterým je na jihu rozšířená společenská část domu v přízemí a v podkroví vytvořený vikýř, a na opačné, severní straně mělčí vikýř pro prostor schodiště a koupelny. Materiálové řešení základních hmot a ploch v exteriéru stavby – přírodní dřevěný obklad, bílá omítka, tmavě antracitová barva střechy (betonové tašky Bramac Tegalit) a světle šedé okenní rámy – propůjčili stavbě civilní charakter, aniž by jí ubrali na moderním architektonickém pojetí. 

Konstrukční materiál dřevostavby

Vlídnou atmosféru interiéru vytváří zásadním způsobem konstrukční materiál stavby – pohledové masivní dřevěné panely (Novatop). Světlý dřevěný vzhled stěn doplňují rovněž převážně světlé barevné odstíny (bílá, bledě šedá, přírodní odstíny dřeva) ostatních prvků v interiéru. Vnitřek domu, který působí útulně a prostorně, je současně ve vizuální harmonii s exteriérem stavby. Snad na tom nic nezmění ani nové kusy zařízení, které si majitelé plánují postupně pořídit. Zahradu tvoří mladí investoři postupně, za domem vysadili ovocný sad a zakládají zeleninové záhony. V souladu se svým ekologickým smýšlením a odpovídajícím stylem života na stavbu bazénu nepomýšlí.

Obrázky

Fotograf: Milan Hutera

Komentáře

Další realizace