Tento dům vychází z původní architektury jednoduchých, půdorysně obdélných chalup se sedlovou střechou, které jsou všude kolem rozeseté rovnoběžně s&nbsp…

O realizaci

Tento dům vychází z původní architektury jednoduchých, půdorysně obdélných chalup se sedlovou střechou, které jsou všude kolem rozeseté rovnoběžně s vrstevnicemi. Dalším místním fenoménem je kombinace kamenného soklu a dřevěné horní stavby. Tyto dva elementy jakoby spolu u většiny tradičních stavení ani nesouvisely. Jen tak na sobě „ledabyle“ leží. U této stavby je horní dřevěná kostka přes spodní kamenný sokl výrazně překonzolována, jako by ji například posunula lavina. Pozemek je poměrně skalnatý a otevírá na západ panoramatickým výhledům přes údolí.

V přízemí domu je kryté vstupní závětří s navazujícím nevytápěným úložným prostorem,  wc, menší kuchyň a variabilně dělitelný obytný prostor propojený s krytou terasou. Tu je možné dle libosti uzavírat velkými okenicemi a zajistit základní komfort i v zimním období. Z hlavního obytného prostoru se vchází po úsporném schodišti buď dolů do technického suterénu, nebo nahoru do podkroví, kde jsou tři pokoje a koupelna.

Fasáda domu je tvořena vertikálně překládanými modřínovými prkny bez povrchové úpravy. Rámy oken, stínící technika a falcovaná plechová střecha jsou v antracitové barvě. Sokl stavby je z vnější strany obložen místním kamenem.

V interiéru je použito ve velké míře dřevo. Velké plochy posuvných i pevných stěn jsou zhotoveny ze smrkových biodesek. Podlaha v hlavním obytném prostoru je z kartáčovaných dubových prken. Podél panoramatického okna v interiéru jsme umístili průběžnou lavici, která končí až v kryté terase. Srdcem domu i hlavní obytné místnosti je krb, který prohřeje nejen přízemí, ale i podkroví.

Autor: Pavel Horák
Spolupráce: Radim Oblouk
Projektant: Jan Švarc

Obrázky

Fotograf: Lina Németh

Komentáře

Další realizace