Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Záclony, rolety, žaluzie… Jak je nejlépe kombinovat?

Záclony, rolety, žaluzie… Jak je nejlépe kombinovat?

Někdo kupuje stínění oken ryze kvůli praktičnosti, jiný si zakládá na designu. Různé druhy venkovního i vnitřního stínění mezi sebou můžete také kombinovat. Poradíme, které kombinace vizuálně fungují a kterým se raději vyhnout.

Venkovní stínění kombinujte se závěsy a záclonami

Venkovní stínění zabraňuje přehřívání interiéru a odstíní světlo. Okna ale zevnitř mohou působit hole a neútulně. Pokud tedy chcete na okna přidat ještě něco z interiéru, s čistým svědomím už se zaměřte jen na design a atmosféru v místnosti – funkci stínění máte zajištěnou.

K venkovním žaluziím i venkovním screenovým roletám se skvěle hodí záclony a závěsy. Klidně obojí dohromady. Nebojte se ani japonských stěn, které jsou ideální na francouzská okna.

K venkovnímu stínění naopak nedoporučujeme:

  • vnitřní horizontální ani vertiální žaluzie,

  • rolety den a noc

  • ani římské rolety.

Samozřejmě – pokud se vám tato kombinace líbí, žádný prohřešek to není. V kombinaci s venkovním stíněním ale tyto typy vnitřního stínění ztrácí svůj účel, a tak je zbytečné za ně utrácet peníze. Můžete raději investovat do kvalitních závěsů na míru.

Na co si dát při kombinování pozor?

Největší oříšek je sladit barvu – při pohledu na okno totiž uvidíte veškeré stínění současně (včetně rámu oken), a tak by se nemělo barevně tlouct. Pokud máte například stříbrné venkovní žaluzie za antracitovými okny, další odstín šedé na závěsech by nemusel být to pravé.

Prostor pro kreativitu nabízí kombinace závěsů se screenovými roletami, které na první pohled připomínají látku. Nestačí tedy přemýšlet jen nad barvou, ale také nad strukturou materiálu.

Jak na kombinaci více druhů vnitřního stínění

1. Záclony + závěsy

Pro kombinaci záclon a závěsů volte spíše jednobarevné látky bez potisku nebo výrazné struktury. Pokud se vám líbí záclona například s puntíky, závěs už vyberte hladký. A naopak, vzorovaný závěs doplňte co nejjemnějšími záclonami.

Ke kombinování jsou nejlepší záclony, které jsou stejně dlouhé jako závěsy (ideálně po zem) a zavěšené na stejné garnýži.

2. Vnitřní rolety + závěsy

Ať už se jedná o rolety den a noc, římské nebo plissé, všechny na první pohled připomínají látku. Proto platí stejné pravidlo jako u venkovních screenů – kromě barvy pečlivě vybírejte i strukturu látky závěsů.

K roletám den a noc doporučujeme jednobarevné a jednoduché závěsy, protože pruhy na roletách už tvoří vzor, který se bude těžce kombinovat.

Kombinaci se záclonami příliš nedoporučujeme – není potřeba okenní tabuli zevnitř překrývat dvěma materiály. Zůstaňte u závěsů, které okna jen útulně orámují.

3. Vnitřní horizontální žaluzie + závěsy + záclony

Vnitřní žaluzie se obvykle prodávají v bílých či světle šedých odstínech, díky čemuž jsou dost neutrální a není problém je kombinovat se záclonami i závěsy.

Jak zvolit rozměr záclony?

Šířka: Záclona by měla být pěkně nakrčená, proto změřte šířku okna a vynásobte ji dvěma.

Výška: Záclony se zpravidla umisťují po parapet, po topení nebo až na zem. V moderních interiérech je populární dlouhá záclona, jejíž konec leží na zemi.

Designérské tipy pro věšení závěsů

Správně pověšené závěsy mohou opticky zvětšit okno. Pokud ovšem dodržíte tři zásady:

  • garnýž dejte co nejblíže ke stropu (minimálně 10 cm nad okno),

  • vždy závěsem překryjte okraje oken, dávejte si ale pozor, abyste okno neschovali až moc,

  • délka závěsů by měla být přesně po podlahu (narozdíl od záclony, která může na zemi i ležet).

Nepřežeňte to

Pokud si kombinováním textilií nejste jistí, raději se poraďte s bytovým designérem nebo přímo s firmou, u které se chystáte záclony a závěsy kupovat. I když se to nemusí zdát, záclony vám uberou část denního světla, které je obzvláště v místnostech s malými okny vzácné. Interiér byste si mohli zbytečně zatemnit a přeplácat.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock