Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vintage bydlení ve švédském lese

V tmavě oděné dřevostavbě na ostrově Dalarö jižně od Stockholmu našel svůj nový domov fotograf Kalle Gustafsson. Dům mezi borovicemi si nadále uchovává svůj historický odkaz a svému majiteli tak do života vnáší notnou dávku inspirace.

Osobitá dřevostavba zde stojí už od roku 1968, švédský fotograf je jejím pátým majitelem. Předchozí vlastník dům mírně rozšířil a v této tendenci pokračoval i Kalle, který přidal podkroví, několik nových oken a koupelnu. Vytvořil rovněž prosklenou stěnu mezi ložnicí a obývacím pokojem propojeným s kuchyní. Zároveň na pozemku vybudoval pergolu a saunu. Bydlení ve švédském lese navíc osvěžil o jeden ze svých koníčků. Obdivuje totiž kvalitní řezbářskou práci, což se výrazně promítlo do interiéru domu. A jelikož je sám majitel domu v tomto koníčku velice zdatný, často tráví čas u pracovního stolu v garáži.

Bydlení jako oáza klidu

Černě natřená dřevostavba je příjemně vetknutá do svěže zelené přírody. Utopená v náruči vzrostlých borovic poskytuje svému majiteli dostatečný pocit soukromí, a to bez újmy na světelném jasu. Na obytný prostor plynule navazuje velká dřevěná terasa, kterou krášlí houpací lehátko zavěšené pod pergolou, ale i klasické posezení stíněné slunečníkem. Celek tak představuje dokonalé bydlení jakožto oázu klidu a zeleně.

Skandinávský interiér plný indického nábytku

Interiér domu švédského architekta představuje mimo jiné sbírku designových lamp, teakového nábytku a dánského designu. Jeho největší ozdobou je však kolekce nábytku navrženého Pierrem Jeanneretem, který je znám svou mnohaletou spoluprací se svým bratrancem, architektem a návrhářem nábytku Le Corbusierem. Nábytek z této sbírky pochází z urbanistického zadání v indickém městě Čandígarh na počátku 50. let. Vznikly tak osobité židle, psací stoly a lehátka určené pro úřady, školy a knihovny. Teakový a ratanový nábytek však rychle zastaral, protože Indové dostali chuť na modernější materiály, jako je ocel. Na konci 90. let si lidé začali klást otázku, kam zmizel veškerý Jeanneretův indický nábytek, a odpověď byla, že většina byla prodána jako palivové dříví nebo vyhozena na ulici. Proto jsou dnes tyto indické kusy nábytku poměrně vzácné a prodávají se za horentní sumy na aukcích po celém světě. Jednu takovou soukromou galerii s velkou sbírkou nábytku Pierra Jeannereta z indického projektu Le Corbusiera má fotograf Kalle Gustafsson přímo u sebe doma. Sám sice dává přednost skandinávskému nábytku, ale tomu indickému zkrátka nemohl odolat.

Světlý interiér s vintage prvky

Ze světlého pozadí interiéru zajímavě vystupují dramatické tmavé akcenty. Svěží doteky zde obstarává hojnost zeleně, o pocit útulnosti se zasloužilo dřevo světlých tónů. Bydlení v sobě nezapře osobitý charakter, který odráží myšlení a záliby svého majitele. Interiér je lákavým koktejlem různorodých prvků, které jsou vkusně umístěné napříč jednotlivými místnostmi. Namísto chaosu tak dovnitř přinášejí působivý dotek historie. Na první pohled zde zaujmou jutové koberce, vintage stoly a stolky, křesla, židle, skříňky či lampy. Perlou kuchyně je osobitý kuchyňský ostrůvek zdobený patinou. Ten sem doputoval až z tržiště na Portobello Road v Londýně. Zaujmou rovněž dvě lampy s dlouhými rameny nad pohovkou, které umožňují variabilní osvětlení klidové zóny. Tu zdobí mimo jiné konferenční stolek z teakového dřeva, který v 50. letech minulého století navrhl Jürg Bally. Atypickým dojmem působí také koupelna. Skleněné lampy rozmístěné kolem zrcadla jí dodávají nádech exkluzivity. S rámy zrcadel příjemně ladí zděděná skříňka pod umyvadlem.

{reklama-0}

Vintage bydlení švédského fotografa pojalo vše, co je k jeho uměleckému životu zapotřebí. Je zde místo pro kochání se překrásnou přírodou, sbírku cenného nábytku, pro knihy i lodě. Právě staré lodě jsou totiž dalším z Gustafssonových koníčků. Naštěstí je pozemek u domu dostatečně velký, a tak se sem dvě dřevěné lodě z let 1951 a 1968 vešly bez problémů. Poklidné chvíle uprostřed lesa tak Kalle mimo jiné využívá k jejich rekonstrukci.

Zdroj: https://www.mainlifestyle.dk/bolig/boliggalleri/boliggalleri-vintagehjem-i-den-svenske-skov

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock