Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Víkendový dům na ostrově Møn

Víkendový dům na ostrově Møn

V Dánsku se nachází mnoho krásných míst, ale ostrov Møn patří mezi ty nejkrásnější, a to nejen díky bílým, křídovým útesům, které tvoří přirozeně neskutečnou podívanou.

Kousek od těchto útesů, jen 300 metrů od pláže, která je lemovaná březovými stromy sídlí nejnovější dům architekta Jana Henrika Jansena, Birkedal. Je poetický ainspirovaný dětským fantasy světem. Jansen ho plánoval, budoval a dotvářel po dobu 5 let. Vše, co lze v domě spatřit, každičký centimetr je výsledek materializace jeho myšlenek a konceptů. 

Dům zaujme na první pohled

Fasáda, která je obložená přírodními, tenkými a borovicovými klenbami bude v průběhu času vytvářet šedou patinu a bude tak kontrastní s odhalenými zkorodovanými okny, které mají pečlivě plánované výhledy. Interiér domu je situován do odstínů bílé. Díky tomu můžou ostatní materiály a textury vytvářet kontrasty. Teplo do prostoru přináší olejovaný dubový nábytek, mosazné lampy a svítidla a podlaha, která je tvořená mozaikou z plážových oblázků.

Přirozená velkolepost

Tento dům je výzva. Je složitý a nekonvenční. Zve návštěvníka k tomu, aby zbystřil smysly a prošel jím pokoj po pokoji. Devět navzájem propojených válcových konstrukcí, které jsou otevřené krajině díky různým velikostem oken, vytvářejí scenérii a vstupují do dialogu s vnějším světem. Toto transformuje vchody domu do jeviště, kde se má pozornému obecenstvu naskytnout přírodní drama. Herci: mraky, divoká zvířata, stromy a světlo jsou součástí silné souhry s budovou a jejími obyvateli.

Birkedal je nádoba, která přitahuje atmosféru barvy a tvary a zachycuje tak okolí jako dalekohled nebo fotoaparát. Kulatý a pohodlný jako šnečí ulita nebo jako na míru ušitý oděv, experimentuje s vlastnostmi materiálů a povrchových textur, světlem, stínem, prostorem a obsahem. To vše jsou důvody, proč není jednoduché tento dům koncepčně zařadit.

Něco o architektovi

Jan Henrik Jansen bydlel v Kodani a studoval architekturu se zakladatelem firmy Urlaubsarchitektur Janem Hamerem.
Jansenův dům, Langelinie, byl právě klíčovým pozemkem při spuštění Urlaubsarchitektur v roce 2007. Poté v roce 2008 následoval projekt Black + Bright a nyní Birkedal.

Zdroj: janhenrikjansen.dk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock