Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Teorie barev – jak na ně

Dokonale nadčasový interiér s módní žlutou barvou pro oživení.
Dokonale nadčasový interiér s módní žlutou barvou pro oživení.

Náš život, nálada a rozpoložení jsou ovlivňovány mnoha vjemy. Vůně rajské omáčky nám připomene dětství, píseň v rádiu naši první lásku a slaný, vlhký vzduch dovolenou u moře. V našem článku se zaměříme na naše vizuální vnímání, na barvy a optické klamy, které vám mohou pomoci při zařizování vašeho domova.

Barevná škála má neuvěřitelně mnoho odstínů a říká se, že lidské oko dokáže rozeznat až 10 milionů z nich. Naše podvědomí reaguje na to, co vidí a je velmi citlivé na každou změnu.

Inspirace přírodou

Navzdory tomu, co vypadá na první pohled efektně, barvy psychiku ovlivňují "po svém". Příroda nám totiž vložila do podvědomí obraz, který je pro nás nejpřirozenější. Nejvíce je v přírodě zelené a modré, v zimě převažuje zase bílá nebo šedivá. Zato pestré barvy – červená, oranžová, fialová, růžová – jsou zastoupeny jen skromně, například jako rozkvetlé květiny v trávě. Hnědá barva vyjadřuje stabilitu země či dřeva, modrá průzračnost vzduchu nebo vody, žlutá vzbuzuje pocit teplého slunce. Barvy běžné v přírodě nebo barvy neutrální jsou uklidňující a dobře je snášíme i při dlouhodobém působení. Prostor zařízený v těchto barvách tedy nebudeme chtít brzy měnit, neomrzí se. Pokud v interiéru převládají příliš pestré barvy, začnou po delším čase naši psychiku narušovat a dráždit. V praxi tedy platí, že neutrální, světlé a zemité odstíny patří na velké plochy a výrazné, syté odstíny se hodí spíše na doplňky a textilie. Další výhodou této taktiky je možnost výrazné a náladu určující barvy obměňovat. Líbí se vám interiér v zemitých barvách? Koukněte na celou vizualizaci zde!

Zemité tóny působí příjemně, barevné akcenty dodají šmrnc.
Zemité tóny působí příjemně, barevné akcenty dodají šmrnc.

Ověřené zásady

Pokud zařizujete váš domov, vyplatí se řídit určitými pravidly. Nejspíš každý z nás už slyšel, že tmavá barva zmenšuje a bílá zvětšuje. V interiérovém designu tedy platí, že pokud vymalujeme pokoj světlou barvou, bude působit vzdušně a prostorně. Naopak tmavá barva vám pomůže definovat prostor. Pokud chcete opticky vymezit například obývací zónu, stačí stěnu za sedačkou nabarvit výraznější barvou. Inspirací vám může být realizace, kde září blankytně modrá barva. Pamatujte, že méně znamená více. Vyplatí se zařídit interiér ve dvou nebo třech výrazných barvách, než jej zahltit různorodými odstíny.

Perfektní příklad, jak může výrazná výmalba definovat obývací zónu.
Perfektní příklad, jak může výrazná výmalba definovat obývací zónu.

Už od miminka

Možná jste si všimli, že většina pokojů pro miminka je vymalována v pastelových barvách. Má to svůj důvod. Když mají miminka pouhé 1-2 měsíce, vidí velmi rozmazaně a nejasně, zrak se jim teprve rozvíjí a jediné barvy, které jsou schopny rozeznat, jsou bílá, černá, šedá a červená. Z toho důvodu bývají dětské hračky pestré a kontrastní. Aby se oko dítěte dobře rozvíjelo a dítě se učilo zaostřit na dané předměty, není vhodné, aby bylo okolí také ve výrazných barvách. Studie také ukázaly, že miminka pláčou více v pokoji, který je vymalován jasně žlutou barvou. Žlutá barva totiž stimuluje nervový systém a emociálně nabíjí energií. Další tipy, jak zařídit dětský pokoj, najdete zde.

Tlumené tóny a pastelové barvy jsou pro miminka tou nejlepší volbou.
Tlumené tóny a pastelové barvy jsou pro miminka tou nejlepší volbou.

Barevné preference

Podle domova můžete bezpečně říci, jaké barvy jeho obyvatelé preferují. Některé lidi přitahují bohaté, syté odstíny, jiní mají rádi spíše pastelové, světlé barvy. Ovšem existují odstíny, které lahodí téměř každému oku. Není divu, že skoro každý hotelový pokoj je vymalován ve světle béžové barvě a pokud chcete nabídnout k prodeji nebo pronájmu svůj byt, stále platí, že by měl být vymalován na bílo. Tyto barvy jsou totiž nejen nevtíravé, ale také dovolí každému, aby si do prostoru domyslel výmalbu nebo doplňky ve svých oblíbených barvách. Mistrně si s béžovou poradili na následujícím obrázku, celou realizaci shlédněte zde.

Béžové odstíny v moderním pojetí jsou vždy dobrou volbou.
Béžové odstíny v moderním pojetí jsou vždy dobrou volbou.
Nápaditý interiér doplněný cihlovou a tyrkysovou barvou vás nadchne.
Nápaditý interiér doplněný cihlovou a tyrkysovou barvou vás nadchne.
V kuchyni a jídelně to s pestrostí nepřehánějte, výrazné odstíny mohou změnit přirozený vzhled jídla.
V kuchyni a jídelně to s pestrostí nepřehánějte, výrazné odstíny mohou změnit přirozený vzhled jídla.
I výrazná výmalba může působit harmonicky, je ovšem nutno vybírat s citem.
I výrazná výmalba může působit harmonicky, je ovšem nutno vybírat s citem.
Zdroj: foto: bydlo.cz, insideout.com.au, kuchnieimar.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock